Herättäjäjuhlat Vantaalla

toisiakunnioittava

Kuulin radiosta yhden körttiläisen haastattelun, jossa tämä valotti, körttien tapoja, näkemyksiä ja elämän arvoja.
Ilokseni totesin näkemystemme olevan hyvin yhtenevät, jolla selittyy se, kuinka tämä haastateltu sanoi monien meistä olevan tietämättämme körttejä. Asian voi kuitenkin ajatella myös toisin päin. Monet körtit ja esim. luterilaiset ovat tietämättään uskonnottomia eli "pakanoita", kuten kristityt meitä uskontokuntiin kuulumattomia nimittelevät.

Ei yksikään uskontokunta voi omia mitään elämän arvoja ja näkemyksiä yksin itselleen! Miessä kaikissa asuu pieni hindu, budhalainen, harekristna, körtti, luterilainen, roomalaiskatolinen, ortodoksi, islamilainen, juutalainen, vapaa-ajattelija jne. "Ympäri käydään ja yhteen tullaan!" "Ei kenkään ole parempi toista": kirjoitti Eino Leinokin aikoinaan.

14

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskoeileikinasia

      Körtit ovat aina heränneellä mielellä. Mitään uskonvarmuutta ei saa omistaa, puhumattakaan ratkaisukristillisyydestä. Heille on sama kunhan uskoo, olkoon se usko kohdistettu sitten vaikka lapikkaan pohjaan. Kerran joku körtti sanoi, että jokainen tulee omalla uskollaan autuaaksi. Vastasin, että se on valitettavasti puolitotuus, sillä uskon pitää kyllä olla henkilökohtainen, mutta myös uskon kohteen on oltava todellinen, yksi ainoa Jeesus Kristus.
      Sanotaankin, että helvetti on täynnä heränneitä.

      • Lahkolaisuus-voimissaan

        Miksi et valinnut nimimerkiksesi lahkolaisuuteesi sopivalla tavalla "eitoisiakunnioittava", kun selvästikin ei-lahkolainen ketjun aloittaja oli valinnut nimimerkikseen osuvalla tavalla "toisiakunnioittava"?


      • totuuskirpaisee
        Lahkolaisuus-voimissaan kirjoitti:

        Miksi et valinnut nimimerkiksesi lahkolaisuuteesi sopivalla tavalla "eitoisiakunnioittava", kun selvästikin ei-lahkolainen ketjun aloittaja oli valinnut nimimerkikseen osuvalla tavalla "toisiakunnioittava"?

        Missä on SINUN kunnioitus edellistä kohtaan ?

        Joh. 10
        Minä olen ovi; jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ..


      • Lahkolaisuus-voimissaan
        totuuskirpaisee kirjoitti:

        Missä on SINUN kunnioitus edellistä kohtaan ?

        Joh. 10
        Minä olen ovi; jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ..

        Siinä, että en kiellä lainaamaasi tekstiä väittämällä jonkun toisen uskonnon totuuden olevan ainoa totuus, joka tekee tyhjäksi lainaamasi tekstin.

        Milloin SINÄ pystyt sellaiseen?


      • Kerberos63

        Sanotaankin, että herätyskristillinen eli kilahtanut turhan usein väittää, että on vain yksi oikea tapa olla kristitty ja se katsoo häntä itseään aamulla peilistä. Toki siihen perään voi siteerata ulkoaopeteltuja jakeita nöyryydestä oikein pönökällä otteella.

        Ei kaikilla ihmisillä ole samanlaista uskonvarmuutta. En menisi silti tuomitsemaan heitä - onhan kristinuskon sanoma mieletöntä tavalliselle ihmiselle.

        Näiden parempien kristittyjen kannattaisi pysyä keskinäisen kehumisen kerhoissaan julistamassa oman uskonsa vahvuutta muihin verrattuna. Herra rakastaa niitä, jotka eivät ole turhan vaatimattomia vaan omasta mielestään... no, rehellisesti sanottuna parempia ihmisiä ja uskovaisia kuin muut.


    • eileikkiäollenkaan

      Uskoasiat eivät ole vain jotain seuraleikkiä. Pitää tulla herätykseen, ottaa Jeesuksen sovitustyö todesta ja synnistäkin on tehtävä parannus. Ei usko ole vain jokin harrastus toisen sellaisten joukossa.
      On lähimmäistä kunnioittavaa, että sanoo sanoo totuuden eikä anna tuudittautua synninuneen. Olen kerran vastuussa itse myös Jumalan tuomioistuimen edessä.
      Voitko sanoa tällä hetkellä, että ole menossa taivaaseen jos kuoleman hetki tulee tai Jeesus tulee noutamaan omansa.

      • Lahkolaisuus-voimissaan

        Muunnat mielessäsi siis ympäristöön kohdistuvat herjauksetkin toisten kunnioittamiseksi. Tietysti sellainen totuuden muuntelu voi näyttää oikeutetultakin, jos ajatellaan seuraavaan tapaan:

        "Maailmassa on paljon sellaisia ihmisiä, jotka EIVÄT AJATTELE olevansa ainoina oikeassa. Maailmassa on myös paljon sellaisia ihmisiä, jotka AJATTELEVAT olevansa ainoina oikeassa. Kaikista näistä vain me OLEMME ainoina oikeassa."


      • Lisäys

        Tarkoitan vain: Usko Jeesukseen on sinulle vakaa alusta, jolta kohdata elämä. Miksi et antaisi myös toisten kohdata elämä omalta vakaalta alustaltaan, vaan pyrit horjuttamaan heidät pois omalta vakaalta alustaltaan? Jos teet sitä toisille, voit varautua siihen, että myös sinua aletaan ampua alas. Ainakin olet käytökselläsi ansainnut sen.


    • eikörtti

      Ei körtit ainakaan meidän kulmilla vapaisiin suuntiin kuuluvia missään arvossa pidä, olemme niitä hihhuleita, ym. Se ei haittaa mutta taivaaseen ei pelkällä kasteella kukaan mene.

      • hötönhöttöä

        Ei sinne mielikuvitustaivaaseesi ole kukan menossa :)


      • Kerberos63

        Eipä sinne taivaaseen mennä pelkillä karismaattisilla kokemuksillakaan.


    • Paavo.Ruotsalainen

      Körtit on harmittomia nössyköitä. Miksi niitä kukaan edes haukkuisi? Jätetään ne rauhaan. Turhaa on körtteihin kallista kuivaa ruutia tuhlata...!

      • fda

        Jos Luther olisi ajatellut noin, olisi aikojen saatossa tullut paljon vähemmän turhaan ruumiita.


    • Anonyymi

      Helluntailaiset ovat pahimpia kiusaajia ja valehtelijoita.

      "Jeesuskristussuperstar kaikki meidät armahtaa"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1220
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1028
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      819
    7. Mitä tekisit jos näkisit täällä viestin joka on varmasti sulle

      Olisit siitä 100% varma.
      Ikävä
      75
      786
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      20
      769
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      719
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe