Millaisen tuomion Lammastila Koivula sai?

Lammaspikkuinen

Oikeus jo käyty, mutta asiasta ei missään uutisoitu? Kuka mahtaa tietää oikeudenpäätöksen?

1

517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SeppoHarr

      Tuomio tuli törkeästä eläinsuojelurikoksesta ja ympäristön turmelemisesta.
      LOHJA | Lohjalaisen Koivulan tilan omistaja on tuomittu törkeästä eläinsuojelurikoksesta ja ympäristön turmelemisesta pysyvään eläintenpitokieltoon sekä vuoden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

      Eläintenpitokielto koskee tuotantoeläimiä.

      Lammastilan omistaja Jutta Casserly joutuu myös maksamaan valtiolle 6 380 euroa rikoksen tuottamasta taloudellisesta hyödystä.

      Käräjäoikeuden mukaan pysyvä eläintenpitokielto oli perusteltua, koska syytetyn menettely oli pitkäaikaista ja hän osoitti toistuvasti olevansa välinpitämätön viranomaisten antamia ohjeita ja määräyksiä kohtaan. Tämän vuoksi käräjäoikeus katsoi, että syytetty on osoittanut olevansa pysyvästi soveltumaton omistamaan, pitämään tai hoitamaan tuotantoeläimiä.

      Tilan työntekijä sai eläinsuojelurikoksesta ja ympäristön turmelemisesta neljän kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen. Lisäksi hänet määrättiin eläintenpitokieltoon vuoden 2018 loppuun asti.

      Kolmas syytettynä ollut henkilö sai 80 päiväsakkoa, eli 480 euroa.

      Toukokuussa pidetystä oikeudenkäynnistä annettiin tuomio perjantaina.

      Rangaistukset olivat lievemmät kuin syyttäjän esittämät vaatimukset.
      Omistajalle syyttäjä oli vaatinut ehdollista vähintään vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeusrangaistusta.
      Työntekijälle syyttäjä oli vaatinut neljän vuoden tuotantoeläinten eläintenpitokieltoa sekä sukulaiselle kolmen vuoden vastaavaa kieltoa.
      Käräjäoikeus piti rikosta törkeänä, koska monet lampaat useiden vuosien aikana jäivät vaille tarpeellista hoitoa ja ravintoa.
      Tilalla oli vaihteleva määrä lampaita muutamista sadoista aina noin 500 lampaaseen asti.
      Lampaita oli esimerkiksi pidetty läpi vuoden ja vuodesta toiseen ulkona samoilla tyhjäksi syödyillä ja ulosteisilla laitumilla. Lampailla oli ollut erilaisia terveysongelmia.
      Kuolleiden lampaiden raatoja oli tilalla säilytetty avoimissa tynnyreissä.
      Valvontaeläinlääkäreiden antamiin ohjeisiin, neuvoihin ja määräyksiin tilan omistaja suhtautui välinpitämättömästi, mikä oli lisäsi teon törkeyttä.
      Lisäksi oikeus piti törkeänä sitä, että omistaja pyrki peittelemään eläinkuolemia ja kuolleiden eläinten suurta määrää hautaamalla eläimiä laittomasti tilan alueelle.
      Omistajan lupaamia muutoksia ei tilalla koskaan toteutettu.
      Kaikki syytetyt kiistivät syytteet sekä törkeän eläinsuojelurikoksen että ympäristörikoksen osalta.
      Puolustus vetosi oikeudenkäynnissä siihen, että tilan lampaat eivät ole olleet tehokasvatuksessa.
      Törkeästä eläinsuojelurikoksesta rangaistuksena on aina vankeutta, vähintään neljä kuukautta ja enintään neljä vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      249
      17377
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      180
      12358
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6111
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4955
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4955
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      23
      3612
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      40
      3138
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      145
      3113
    Aihe