Lopettakaa aamuohjelmat

Joka 15 minuutin päästä huudetaan samoja uutisia. Ohjelmissa vierailee jos jonkin sortin lausunnonantajaa. Moni tieto katsojalle täysin tarpeeton. Tällä rahalla joka kuluu aamuohjelmiin voitaisiin saada jotain katsottavaa.Kysyn samalla miksi ruotsinkieliset uutiset, heillä on oma kanavansa?
9144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Yle tyrkyttää uutisiaan joka paikasta mistä se vain onnistuu sen tekemään.Tavallisen suomalaisen näkökulmasta ei ole käytännössä mitään merkitystä sillä mitä Yhdysvaltojen vaalishow sisältää tai mitä Dallasissa tapahtuu.
Lähin ruokakauppani eli K-supermarketti pitää jatkuvasti Ylen radiokanavaa auki ja sen verran mitta on täyttynyt Ylen uutisista että käyn entistä useammin kauempana olevassa Lidlissä jossa ei ole uutisten pakkosyöttöä.

Äänestä

Toki jos aamu-tv:tä alkaa oikein katsomalla katsomaan, niin samat uutiset voivat alkaa tympimään, mutta menee oikein hyvin taustalla kun samalla tekee jotain muuta. On hyvä että uutiset tulevat puolen tunnin välein (ei 15 minuutin, niin kuin aloituksessa väitetään) jotta aamulla voi kätevästi katsoa uutiset, esimerkiksi ennen töihin lähtöä riippumatta mihin aikaan aamusta television avaa. Ruotsin kieliset uutiset taas tulevat vain kahdesti eivätkä montakaan minuuttia kestä, joten ne eivät voi ketään häiritä millään tavalla. Yle fem kanavalla näytetään aamulla ruotsin television SVT:n aamuohjelmaa, joten siinnä nähtävät uutiset käsittelevät asioita ruotsin kannalta, kun taas tv1:ssä nähtävät uutiset käsittelevät suomen asioita.

Äänestä

KIKY tarvitsee automaattisen propagandamoottorin. Yle ja MTV 3 voitaisiin yhdistää propagandaministeriön radio- ja tvjaostoksi.
Viikosta toiseen toistetaan tätä samaa kasvu-ura ideologiaa vaikka kasvua ei edes näy muualla kuin työttömyystilastoissa työttömyyden kasvuna.

Kyllä työttömyys osaa kyykyttää palkansaajia nöyriksi raatajiksi. Meikäläisen raataminen suomalaisessa kasvu-ura ideologiassa loppui kun käteen ilmaantui irtisanomislappu.
Ei ole enää pelkoakaan siitä, että kelpaisi työmarkkinoille edes nollapalkalla.

Äänestä

""Joka 15 minuutin päästä huudetaan samoja uutisia.""
Aloittaja ei ole Yleä katsonutkaan, mutta valittaa pitää.

Äänestä
  • Kyllä olen katsonut YLEÄ aamulla. Tasalta alkaa uutiset , ohjelmaosuus alkaa esim. 08.15 ja puolen uutiset tulee 08.30 jne.

    Äänestä

Eikö teillä todellakaan ole mitään muuta tekemistä kuin tuijottaa tv:tä aamusta iltaan?
Hankkikaa elämä!

Äänestä

Vituttaa tuo Pirkka Pekka petelius

Äänestä

no jos nyt sitä huomenen sanomista olis vähempi, eikö toimittajat kerkee tervehtiä toisiaan kun tulevat töihin ja säätä jatkuvasti, ei vaan jaksa on liian tylsää

Äänestä

Toimittajat, lopettakaa ne turhat aamulässytykset ja höpötykset,ne varmaan voi tehdä lämpiössä. Meitä ei kiinnosta missä marjapuskissa te roikutte ja mitä olette syöneet. Ja sössöttävä Kotakorpi vaihtoon,ei tahdo millään saada selvää hänen puheestaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


emmustelija kirjoitti:

Joka 15 minuutin päästä huudetaan samoja uutisia. Ohjelmissa vierailee jos jonkin sortin lausunnonantajaa. Moni tieto katsojalle täysin tarpeeton. Tällä rahalla joka kuluu aamuohjelmiin voitaisiin saada jotain katsottavaa.Kysyn samalla miksi ruotsinkieliset uutiset, heillä on oma kanavansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu