http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016070821868928_uu.shtml
Kun persujen kannatus tippunu kun ties mikä.
Niin miksei uusia vaaleja voida järjestää?
Kun persujen kannatus tippunu kun ties mikä.
Niin miksei uusia vaaleja voida järjestää?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kepu ja kokoomus tarvitsevat persuja hallituksessa vipuvartena köyhien kurittamiseen, ei muuten onnistu.
Koska 2/3 persuedustajista jäisi ilman töitä eli eivät tietenkään halua uusia vaaleja, vaan nostavat palkkaa kunnes yx kax ylläripylläri juuri ennen seuraavia vaaleja lähtevätkin hallituksesta nostaakseen kannatustaan typerimpien piikkiin.
Sitä aikaisemmin turha odotella mitään erikoista persuilta ja se hallituksesta lähtökin ennen vaaleja vain, jotta kannatusta saisi epätoivoisesti ylemmäs eikä työt lähtisi.
Persut ajattelevat aina ensin vain itseään, kansasta viis. Harvinaisen narsistista porukkaa.
PS istuu hallituksessa kantamassa vastuuta vielä kolme pitkää vuotta !!! Mahtaa muuten puskista huutelijoita vituttaa !!!
Keitä nuo puskista huutelijat nyt ovat? Ennen viime vaaleja ylivoimaisesti eniten puskahuutelijoita löytyi persuista ja kepuleista. Kaikki mitä edellinen hallitus teki oli väärin. Korneimmillaan oltiin opetukseen kohdistuvista leikkauksista "keskusteltaessa", etenkin kun Sipilän hallitus leikkasi lisää. Etenkin kepulit tälläkin foorumilla olivat skitsofreenisessä tilanteessa: muutama viikko aikaisemmin leikkaukset olivat järjettömiä, nyt järkevää taloudenhoitoa. .
Lähes kolmen vuoden ajan tulee jokaiselle edustajalle noin 7000€/kk. Muutama istuu salissa "hiirenhiljaa" nauttien.
Tulipa mieleen Soinin politiikasta tositapahtuma Nilsiän yhteiskoulusta -60-luvullla. Herttainen kuvaamataidon opettaja Ella Rask kysyi meiltä oppilailta - kai taidetietojamme kartoittaakseen - kuka on mielestänne paras maalari? Turusen Jussi viittasi heti:
- Taattolan Arska
- En ole tästä taiteilijasta kuullut ennen, kerropa vähän lisää
- No ku Arska alako mualomaan lattijoo, niin se alotti ovensuusta. Jäe sitte nalakkiin viimeseen nurkkaan oottelemmaan mualin kuivumista.
Tämä maa ei ole Kreikka josssa vaaleja käydään puolenvuoden välein ja mihinkä se siitä muuttuisi .Vasemmistolaista hallitusta ei tähän maahan saada ja olisiko se edes järkevää tästähän saatin näyttöä viimevaalikaudella . Nämä vaatimukset on hullunpuheita näitä vaan sikiää vaikka ei helle päätä pehmennä.