Suojärven siviilien kohtako talvisodassa herättää joitakin kysymyksiä. Miksi siviilit vietiin keskitysleireihin, oliko se valmistelua koko kansan siirtämiselle? Mitään vaaraahan noista ei voinut olla, ryssän tarkoitushan oli miehittää Suomi.
Kuolleisuus oli varsin suuri lyhyeen vankeusaikaan verrattuna. Rysillähän piti olla ruokaa yltäkylläisesti ja loistava terveyden huolto.
Venäläisten kohtaloa jatkosodassa itkevät voivat kertoa miksi ryssä tuon leirittämisen teki ja miksi kuolleisuus oli niin suuri.
Hyrsylän mutka talvisodassa[muokkaa | muokkaa wikitekstiä]
Talvisodan sytyttyä jäi Hyrsylästä ja muista Suojärven pitäjän kylistä siviiliväestöä hyökkäävien neuvostojoukkojen vangiksi. Nämä kylien siviiliasukkaat vietiin keskitysleirille Interposolkan kylään Petroskoin eteläpuolelle ja Kaimaojan leirille Kontupohjan länsipuolelle. Yhteensä Suojärven rajakylistä jäi runsaat 1700 siviilivankia, joista vajaa puolet Hyrsylän mutkan kylistä. Tarkat luvut löytyvät kirjasta "Tasavallan panttivangit". Usein puhutaan virheellisesti vain Hyrsylän mutkan alueelta jääneistä siviilisotavangeista, vaikka muista Suojärven kylistä jäi siviilisotavankeja enemmän.
Moskovan rauhan ehtojen mukaisen vankienpalautuksen jälkeen 25. toukokuuta 1940 voitiin todeta, että siviilisotavangeista oli kuollut leiriaikana 102 henkeä. Nämä siviiliuhrit on luetteloitu Nurmeksen Bomban talon yhteydessä olevan tsasounan edustalla olevaan kivipaateen. Nuorimmat uhrit olivat ainoastaan muutaman viikon ikäisiä, vanhimmat yli 80-vuotiaita. Suojärven lauluemo Ogoi Määränen kuoli Helsingissä sotavankien karanteenileirillä 3. kesäkuuta 82-vuotiaana.
Suomalaiset keskitysleirivangit talvisodassa
20
451
Vastaukset
- oikeutta
Mitähän jos ne siviilit olisi evakuoitu pois sodan jaloista. Kuka oli vastuussa? Minkä tuomion sai kun jätti kaiken tekemättä? Pääsikö vankeudella vai ammuttiinko koska aiheutti kymmenien ihmisten kuoleman.
Kyllä ne ihmiset kuolivat ihan ryssän toimien takia.
Edes kaikki suomalaiset ministerit eivät uskoneet sodan syttymiseen, eivätkä myöskään paikallisviranomaiset joille evakuointi kuului.- katkera-pala
Ymmärtääkseni suomalaisia oli evakuoitu syksyllä 1939, mutta kun rauhantila näytti säilyvän Suomen ja itänaapurin välillä ihmisten annettiin palata asuinsijoilleen.
Sitten tuli Neuvostoliiton katala ilman sodanjulistusta tullut hyökkäys, jolloin evakuointeja er enää ehditty suorittaa. - SeAvarakatseinen
Oli vähan sellaistakin henkeä, että kun rajan pinnassa asuvat olivat kommunismiin kallistuvia, niin eipä kiirettä evakuoinnella; ITÄ-Rajan takaiset toverit tuovat leivät ja leivokset tullessaan ja vievät tustumaan PARATIISIN rakentamiseen.
Eli kouluttavat suomalaiset toverit eturivin iskureiksi. Menköön!
Toisn kuitenkin kävi. Venäläiset R Y S S I V ÄT ! (mitäs muutakaan?)
http://www.sotamuistomerkit.fi/files/Muistomerkit_1939-1940_Talvisota/hyrsylan_mutka_nurmes_bomba2.jpg
Olisihan noista ollut ja tullut R Y S S I EN -kätyreitä pikaisella lastentarha- ja pikkupieoneerikoulutuksella, ilman aivoperua.
Alle kaksivuotiaita R Y S S I E N "hoidossa" kuoli muistomerkin tietojen mukaan 39. - Bror-Erik1975
DV8_Diva_XOXO kirjoitti:
Kyllä ne ihmiset kuolivat ihan ryssän toimien takia.
Edes kaikki suomalaiset ministerit eivät uskoneet sodan syttymiseen, eivätkä myöskään paikallisviranomaiset joille evakuointi kuului.Kyllä ne useimmat kuolivat vanhuuden heikkouteen.
- W.Siege
Missä ne leirityksen normistallarit ovat selittämässä miten ryssä tappoi nälkään vankiparkoja.
- Stalinin.konstit.käy
Ketään ei evakuoitu esim. Hyrsylän mutkasta. Selitetään vaan valehtelemalla musta valkoiseksi.
- W.Siege
Kysymys olikin ryssien kohtelemien vankien kohtalosta.
Ei evakuoitu ryssiä myöskään 1941 vaan Stalin jätti ne suomalaisetan elätettäviksi ja vakoilijoiksi - Bror-Erik1975
Ja oivallisesti he tehtävänsä täyttivätkin,se pitää tunnustaa. ;)
- Bror-Erik1975
Hyrsyläläiset jätettiin ihan jo hankalan sijaintinsa takia paikalleen sinne mutkaansa,mutta toisaalta ei haluttu provoseerata Neuvostoliittoa tuon
alueen evakuoinnilla sillä se toimi olisi ollut ihan vängällä sotilaallinen lii-
ke sen ajan herkässä maailmanpolitiikassa.
Tuosta sota-aikain keskitysleirimeiningistä löytyy ihan suomalaisiakin ver-
sioita joissa tapettiin nälkään paitsi inhoja ryssiä,myös vangittuja suomalai-
sia vasemmistolaisia.-Sanomatta on selvää että näillä leireillä pamppua
heiluttivat sairaan sadistiset johtajat ja vartiomiehet,yleensäkin hurmos-
henkiset hurraa-isänmaalliset.
Monet heistä pakenivat isänmaastaan häntä koipien välissä kun rauha tu-
li mutta monet myös tuomittiin.
Asiasta on kertonut mm. Jussi Siirilä fiktiivisessä kirjassaan;Maurin päivä.
-Kannattaa tutustua sillä lukeminen kannattaa aina!
- mitä.väliä
Vankeja oli vain sen takia että Suomen viranomaiset laiminlöivät tehtävänsä ja jättivät ihmiset evakuoimatta. Minkähänlaiset tuomiot näille tulivat? Saiko kukaan elinkautista vankeutta?
- W.Siege
Suomen viranomaiset eivät näitä vankeja tappaneet.
- W.Siege
Mielenkiintoista muuten että ryssien keskitysleiriin viemien vankien kuolemat yritetään laittaa Suomen viranomaisten syyksi. Venäläisten -41 jättämien vankien kohtalosta ei kukaan ole syyttänyt Stalinia.
Tyypillistä bolsulogiikkaa
- Kintismä
http://heninen.net/raatteentie/kohtalot/jk_f.htm
Entäs Suomussalmella evakuoimatta jätetyt Ruhtinansalmen ja Juntusrannan siviilit? Ne vietiin Kintismään metsäleiriin ja kaikki pikkulapset kuolivat kylmään ja nälkään. Samoin monet vanhukset.
Ryssä on ryssä.- stallarit.vaikenevat
Joo, vaikka neukkulan piti olla paratiisi ja olot sen mukaiset.
- pikkujuttuja-
stallarit.vaikenevat kirjoitti:
Joo, vaikka neukkulan piti olla paratiisi ja olot sen mukaiset.
Kukahan suomalainen virkamies jätti nämäkin kylät evakuoimatta? Selvisikö linnatuomiolla vai saiko teloituksen?
- Bror-Erik1974
Sota on sotaa eikä silloin jaeta mitaleita humaanisuudesta,ja suomalaiset
keskitysleirit olivat melkoisia nälkäännäännytyslaitoksia niin venäläisille kuin
suomalaisille vangeilleen.- W.Siege
Ero on siinä, että jatkosodan aikaisena nälkätalvena Suomessa ei ollut kunnolla ruokaa. Myös suomalaiset näkivät nälkää kun ruokaa ei yksinkertaisesti ollut. Vangit olivat varmaan heikoimmassa asemassa.
Talvisodan aikaan neukkula piti olla paratiisi jossa kaikille on kaikkea yltäkylläisesti joten ryssä näännytti tahallaan suomalaiset vangit nälkään. - NäinNaapurissa
Puna-armeijalle antautuneista 3400 suomalaissotilaasta kuoli tai surmattiin vankeudessa noin 1400, mikä tekee vähän 41,2 %. Tosin suomalaisista useimpien sotavankeusaika kesti vain joitakin kuukausia, puna-armeijalaisten enemmistö oli vankina yli kolme vuotta.
- uraliin.uraliin
W.Siege kirjoitti:
Ero on siinä, että jatkosodan aikaisena nälkätalvena Suomessa ei ollut kunnolla ruokaa. Myös suomalaiset näkivät nälkää kun ruokaa ei yksinkertaisesti ollut. Vangit olivat varmaan heikoimmassa asemassa.
Talvisodan aikaan neukkula piti olla paratiisi jossa kaikille on kaikkea yltäkylläisesti joten ryssä näännytti tahallaan suomalaiset vangit nälkään.Talvi 1939-40 ei ollut mikään nälkätalvi. Sellainen oli 1941-42 talvi kun Suur-Suomi oli tärkeämpi asia kuin sadon korjuu. Miehiä ei riittänyt maataloustöihin kun isänmaa kutsui.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662288Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381883Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣241568Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711540Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.861293Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841204Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241120Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1101115En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9942- 77939