Mitä virkaa on toisella tulemisella, jos kerran

kaikki valta taivaassa ja maan päällä on jo a n n e t t u Jeesukselle kaksi tuhatta vuotta sitten? Ja miksi satku on silti tämän maailman jumala?
Laittakaas sitten perusteltuja väitteitä kehiin.
🙀 👀
7112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eikös se annettu sille Pietarille kun sai ne avaimetkin, Hän siellä portilla näyttää, ylä-tai alamäkeen;
Saasnähä, mille pilvenlonkalle kookoo2 pääsee kun saapastelee puheille kumiteräsaapas päässään

Äänestä
  • Olen varannut meille" kumi terä saappaan todistajille " Netin kautta paikan onnen seitsemännestä taivaasta. Eikä maksanut kuin kolmekymmentä lasken hopearupiaa. Se on paras kerros, koska se on kauin mahdollinen uskiksista: hehän eivät pääse yläkertaan ollenkaan vaan Helvetin kahdeksanteen piiriin (Malebolge, vilpilliset).

    1Äänestä

Lisäksi voidaan hyvällä syyllä kysyä kuinka luotettava raamatun mukainen ilmoitus, jossa Jeesus itse kertoo saaneensa kyseisen vallan on, koska hän myös antaa vallan seuraajilleen käärmeiden ja skopionien yli.

Luuk. 10:
19 Katso, minä olen antanut teille vallan tallata käärmeitä ja skorpioneja ja kaikkea vihollisen voimaa, eikä mikään ole teitä vahingoittava.

Markuksen evankeliumin 16 luvun mukaan Jeesuksen seuraajat hänen omien sanojensa mukaan tunnetaan mm. näistä asioista:

17. Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
18. nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."
19. Kun nyt Herra Jeesus oli puhunut heille, otettiin hänet ylös taivaaseen, ja hän istui Jumalan oikealle puolelle.

Tästä voidaan siis vetää erilaisia skenaarioita:

a) Jeesus puhui molemmissa kohdissa seuraajiaan vedättääkseen
b) Jeesus puhui sekavia eikä ollut järjissään
c) joku on laittanut sanat Jeesuksen sanomisiksi, joko toisessa tai molemmissa tapauksissa

Yleisestihän Markuksen evankeliumin pitkää loppua pidetään jälkikäteen lisättynä, mutta fundamentalistiset uskovaiset eivät tietysti voi tätä ajatusta hyväksyä. Miten te siis selitätte nämä asiat?

Äänestä
  • Olipa Markuksen loppu myöhempää perua tai ei, ajatus parantamisesta uskon ja rukouksen voimalla esiintyy muuallakin, esim.

    Jaak. 5:14 Jos joku teistä on sairaana, kutsukoon hän luokseen seurakunnan vanhimmat. Nämä voidelkoot hänet öljyllä Herran nimessä ja rukoilkoot hänen puolestaan, 15 ja rukous, joka uskossa lausutaan, parantaa sairaan. Herra nostaa hänet jalkeille, ja jos hän on tehnyt syntiä, hän saa sen anteeksi.

    Tuote on jostain syystä menettänyt tehonsa, tai en ainakaan tiedä yhtäkään ryhmää, joka todistettavasti pystyisi rukouksella parantamaan sairaita.

    Äänestä

  • ei.tehoa.enää kirjoitti:

    Olipa Markuksen loppu myöhempää perua tai ei, ajatus parantamisesta uskon ja rukouksen voimalla esiintyy muuallakin, esim.

    Jaak. 5:14 Jos joku teistä on sairaana, kutsukoon hän luokseen seurakunnan vanhimmat. Nämä voidelkoot hänet öljyllä Herran nimessä ja rukoilkoot hänen puolestaan, 15 ja rukous, joka uskossa lausutaan, parantaa sairaan. Herra nostaa hänet jalkeille, ja jos hän on tehnyt syntiä, hän saa sen anteeksi.

    Tuote on jostain syystä menettänyt tehonsa, tai en ainakaan tiedä yhtäkään ryhmää, joka todistettavasti pystyisi rukouksella parantamaan sairaita.

    Totta, niitä jotka mainostavat ihmeparantumisia kuitenkin riittää. Epätoivoisten rahastaminen on helppoa kun on härski luonne.

    1Äänestä

Kolmas on tulossa ja silloin neljäskin näyttää vaisulta...

Äänestä

Noh, missäs ne käärmeiden herrat ja rouvat ovat?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MitenSelitätte kirjoitti:

kaikki valta taivaassa ja maan päällä on jo a n n e t t u Jeesukselle kaksi tuhatta vuotta sitten? Ja miksi satku on silti tämän maailman jumala?
Laittakaas sitten perusteltuja väitteitä kehiin.
🙀 👀

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu