Toisin kuin mieluusti väitetään, tuulivoima ei ole mitään "sattumaenergiaa", vaan sen tuotanto on hyvinkin ennustettavissa - jokainenhan ymmärtää, että jos jonkin asian voi tarkasti ennustaa, se ei voi olla sattumanvaraista.
Artikkelista /1/ lainaus:
"Kuinka ennustettavaa tuulivoima on?
Otetaan esimerkki elävästä elämästä: Alla on merisää tiistaiaamulle. Ennuste löytyy kahden päivän päähän - tunnin tarkkuudella. [5] "
"Oletko katsellut tv-uutisten säätiedotusta? Tai kuunnellut merisäätä? Tuulen nopeus voidaan melko hyvin ennustaa seuraavalle päivälle. Siitä kertoo myös se, että tuulivoima voi osallistua sähkömarkkinoille.
Jokainen voimalaitos tekee tarjouksen sähköpörssiin ja tarjoaa tuotantoaan seuraavien päivien markkinoille. Tuulivoiman myyjän on tiedettävä mihin aikaan tuulivoima tulee tuottamaan ja kuinka paljon energiaa. Jos ennuste menee väärin, eli voimala ei kykene tuottamaan tarvittavaa määrää tai tuottaakin enemmän, täytyy yhtiön tasata tilit.
“Tuulivoiman tuotannon vaihtelut 12–24 tuntia eteenpäin ovat paljon suurempia kuin tuntivaihtelut. Ne pystytään ennustamaan melko hyvin, mutta silti myös tuulettomat ja tyynet päivät aiheuttavat joustotarvetta sähkömarkkinoille.“ [6]
Tyypillisesti ennusteiden epätarkkuuksista seuraa kustannuksia, jotka ovat luokkaa 1-2 euroa per tuotettu MWh, pahimmillaan jopa 3 euroa per MWh. [6]
Vertailun vuoksi: Pörssisähkön keskimääräinen hinta on viimeiset 10 vuotta vaihdellut välillä 30-56 EUR / MWh. [7] "
Samasta aiheesta VTT:n sivulta: http://www.vtt.fi/medialle/uutiset/vtt-tutki-tuuliennusteiden-tarkkuutta-sekä-tuulivoiman-vaihtelua-pohjoismaissa
/1/ http://www.tuomasvanhanen.fi/blogi/tuulivoiman-teho-vaihtelee/
Artikkelista /1/ lainaus:
"Kuinka ennustettavaa tuulivoima on?
Otetaan esimerkki elävästä elämästä: Alla on merisää tiistaiaamulle. Ennuste löytyy kahden päivän päähän - tunnin tarkkuudella. [5] "
"Oletko katsellut tv-uutisten säätiedotusta? Tai kuunnellut merisäätä? Tuulen nopeus voidaan melko hyvin ennustaa seuraavalle päivälle. Siitä kertoo myös se, että tuulivoima voi osallistua sähkömarkkinoille.
Jokainen voimalaitos tekee tarjouksen sähköpörssiin ja tarjoaa tuotantoaan seuraavien päivien markkinoille. Tuulivoiman myyjän on tiedettävä mihin aikaan tuulivoima tulee tuottamaan ja kuinka paljon energiaa. Jos ennuste menee väärin, eli voimala ei kykene tuottamaan tarvittavaa määrää tai tuottaakin enemmän, täytyy yhtiön tasata tilit.
“Tuulivoiman tuotannon vaihtelut 12–24 tuntia eteenpäin ovat paljon suurempia kuin tuntivaihtelut. Ne pystytään ennustamaan melko hyvin, mutta silti myös tuulettomat ja tyynet päivät aiheuttavat joustotarvetta sähkömarkkinoille.“ [6]
Tyypillisesti ennusteiden epätarkkuuksista seuraa kustannuksia, jotka ovat luokkaa 1-2 euroa per tuotettu MWh, pahimmillaan jopa 3 euroa per MWh. [6]
Vertailun vuoksi: Pörssisähkön keskimääräinen hinta on viimeiset 10 vuotta vaihdellut välillä 30-56 EUR / MWh. [7] "
Samasta aiheesta VTT:n sivulta: http://www.vtt.fi/medialle/uutiset/vtt-tutki-tuuliennusteiden-tarkkuutta-sekä-tuulivoiman-vaihtelua-pohjoismaissa
/1/ http://www.tuomasvanhanen.fi/blogi/tuulivoiman-teho-vaihtelee/
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tuulivoima on sattumasähköä siksi että sen saantiin ei pystytä käytännössä vaikuttamaan, vaikka voidaan ennustaa pari päivää etukäteen. Suomen nykyinen tuulivoimantuotanto voi heilahtaa vuorokaudessa 100 MW tasolta 800 MW tasolle tai päinvastoin. Siksi se vaatii suuren määrän nopeassa valmiudessa olevaa korvaavaa energiaa. Pohjoismaissa suuri vesivoimakapasiteetti hoitaa asian mutta esim. Saksassa on jouduttu rakentamaan erityisiä ketteriä hiililaitoksia tuotannon tasaamiseksi. Noin se on vaikka Stuxnet yrittää kuinka johtas harhateille.
Tyypillistä termien vääristelyä sinulta. Sikikin olet edelleenkin (mielestäni) palstan epäluotettavin kirjoittelija.
Synonyymisanakirja: sattumanvarainen:
epämääräinen, mielivaltainen, määrittämätön, satunnainen, umpimähkäinen.
Jos jokin asia voidaan ennustaa (tai jos edes kannattaa yrittää ennustaa), se ei voi olla sattumanvaraista.
Tämä menee jo pelleilyksi:
"Tuulivoima on sattumasähköä siksi että sen saantiin ei pystytä käytännössä vaikuttamaan"
Tuo on niin älyvapaa lausuma, että en voi muuta kuin ihmetellä millä perusteella tuollaisia kirjoitteleva on valinnut nimimerkikseen "FaktaaKehiin". Hämäysyrityksenäkin nikin valinta on surkeaakin surkeampi. Fakta on tekstissä, jos on, ei nimimerkissä. Nimimerkkisi olisi lähellä totuutta, jos se olisi Epäfaktaa.
Ja odotetusti yrität kohentaa omaa arvostustasi toista keskustelijaa mollaamalla:
"Noin se on vaikka Stuxnet yrittää kuinka johtas harhateille."
Ei tarvitse olla paljonkaan sinua fiksumpi kun ymmärtää, että viestisi on silkkaa harhateille johtamista. Raiskaat termejä mielesi mukaan, ja kun ne ei mene läpi, syytät muita. Hyi hitto sinua!
Viite:
"FaktaaKehiin
9.7.2016 18:30
Tuulivoima on sattumasähköä siksi että sen saantiin ei pystytä käytännössä vaikuttamaan, vaikka voidaan ennustaa pari päivää etukäteen. Suomen nykyinen tuulivoimantuotanto voi heilahtaa vuorokaudessa 100 MW tasolta 800 MW tasolle tai päinvastoin. Siksi se vaatii suuren määrän nopeassa valmiudessa olevaa korvaavaa energiaa. Pohjoismaissa suuri vesivoimakapasiteetti hoitaa asian mutta esim. Saksassa on jouduttu rakentamaan erityisiä ketteriä hiililaitoksia tuotannon tasaamiseksi. Noin se on vaikka Stuxnet yrittää kuinka johtas harhateille."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14370901/tuulivoiman-ennustettavuus#comment-85416563
Fukushiman+ympärille+on+laitettu+valtiovallan+säteilymittarit,+jotka+antavat+puolet+pienemmät+annoskoot+kuin+riippumattomat+säteilymittarit+vieressä.+Maata+on+poistettu+miljoonia+litroja,+ja+silti+annoskoot+ovat+suuria+ja+satunnaisesti+maassa,+rakennuksissa+ym.+on+satoja+tai+tuhansia+kertoja+korkeampia+arvoja.+Asuisitko+tai+oleskelisitko+alueella+pidempään,+saati+söisit+siellä+tuotettuja+elintarvikkeita,+lihaa,+mereneläviä+ym?
Lähde:
TV1.+Ulkolinja:+Fukushiman+katastrofi+syvenee+-dokumentti
esittelyhttp://areena.yle.fi/1-2231366
Voisiko+joku+jo+kertoa+Fukushiman+tähänastisen+ydinvoiman+kulut+ja+mitä+ydinsähkö+maksaa+kWh+näiden+mukaan+laskien.+Samalla+voisi+kertoa+montako+MW:a+nimellistehoa+3-5+MW:n+tuulivoimaloita+oltaisiin+rakennettu+samalla+hinnalla+ja+mikä+olisi+niiden+keskimääräinen+TOTEUTUVA+sähkötehotuotto,+kun+se+on+noin+1/3+nimellistehosta+eli+33%???+Kumpi+olisi+halvempaa+Fukushiman+ydinsähkö+vai+tuulisähkö?
Entä+alasajon,+100+000+vuoden+loppusijoituksen+kulujen+jälkeen?
Ydinvoimalan+possahtaminen+voi+saastuttaa+koko+eteläisen+Suomen+tuhansiksi+vuosiksi+(Tsernobyl+ja+Fukushima)+ja+lopettaa+ruuantuotannon+Suomesta+lähes+kokonaan.+Jää+veronmaksajien+ja+yhteiskunnan+maksettavaksi,+koska+vakuutukset+ja+vastuut+ovat+täysin+alimitoitetut.+Valtio+ja+kansa+ottaa+vastuun.
OL3:n+hinnalla+20+000+-+24+000+MW+tuulivoimaa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14384624/ol3n-hinnalla-20-000---24-000-
Ja lässyn lässyn. Sitäpaitsi te vihreät pyritte kaikessa toiminnassanne muutenkin maksimaaliseen verovarojen haaskaukseen - olisitte nyt kerrankin sitten tyytyväisiä kun rahaa palaa?
Sattumanvarainen tarkoittaa sattumaan perustuvaa ja sitä tuulivoima on. Mutta aivan turha kinata sanojen merkityksistä koska pääasia on tietenkin tuulivoiman suuri vaihtelevuus ja siitä aiheutuvat ongelmat tuotantojärjestelmälle. Sehän tunnustetaan jopa tuossa Stuxntin linkittämässä Vanhasen blogissa. Ja tuulivoimasta aiheutuvien verkko-ongelmien vuoksi monet maat ovat ajamassa alas tuulivoimaohjelmiaan. Aivan turhaa Stuxnetin sumutus.
- Maailmankaikkeuden olemassaolo perustuu sattumaan ja epätäydellisyyteen.
- Jos jokin asia voidaan ennustaa (tai jos sitä edes kannattaa yrittää ennustaa), se ei voi olla sattumanvaraista.
Kyllä tuulivoimaa voidaan jonkinverran ennustaa. Esim että ensi talvena kun on kylmintä ja sähkön kulutus huipussaan, saadaan tuulivoimaa varsin vähän.
Kyllä+tuulivoimaa+voidaan+ennustaa.+Esim.+talvella+kun+tulee+kylmä+ja+sähkön+kulutus+nousussa.+Saadaan+tuulivoimaakin+kasvamaan+samassa+suhteessa.+2/3+osa+tuulivoimasta+tuleekin+juuri+silloin!+Ydinvoimaa+taas+EIO+voida+lisätä+LAINKAAN+100%+säätökyvyttömänä!+
Tuulivoiman+pysyvyydeksi+Pori+määrittelee+kokeitten+mukaan+tuplasti+yli+reaktorin+25%!+Eli+tuulivoimaa+saadaan+tasaisen+varmasti+43%+!+Mikä+paljastaa,+ettei+tuulivoiman+määrä+juurikaan+edes+muutu!
Miten tilanne on muuttunut viime tammikuusta Arto.. 80Mw= kaikki tuulivoimalat pakkasella YHTEENSÄ. Nyt muuten 108Mw. Kulutus on silti 8222Mw Aika paljon saa olla myllyjä. talvella kulutus 15000Mw
Kun tariffituki loppuu, puretaan tuulivoimalakin eli hyvin ennustettavaa.
Stuxnet yrittää taas kiillottaa paskaa... Jos pystyn ennustamaan sen, että tammikuun pakkasilla tuulivoimaa ei ole saatavilla, niin sehän tarkoittaa, että meidän on ylläpidettävä riittävä energiantuotantokapasiteetti tuulivoimasta huolimatta. Miksi siis rakentaisimme ylimääräistä energiantuotantokapasiteettia, joka vain ruokkii tuhlailevaa sähkönkulutusta säästämisen sijaan?
Ärsyttävää lukea näitä vihdeiden saarnamiesten uskonnollisia julistuksia. Uskonto tekee näköjään oikeasti sokeaksi...
Kyseessä on vihreä valhe jota kerrotaan poliittisista syistä totuuden unohtaen. Viime sunnuntaiksi ennustettiin ajoittaista vähäistä tuulta Päijänteen alueelle. Tuuli oli voimakasta kaataen peri puuta. Siinä se ennustettavuus ja samanlaista harhailua eri sääyhtiöiden taholta vuoden aikana. He itsekin sanovat ettei uskalla tarkkaan sanoa kuinka matalapaine liikkuu. Propellivoima on todellakin sattumaenergiaa ja sen siirtoyhtiöiden sopimuskumppaneiden sähköpäivystäjät hyvin tietävät. Kysykää heiltä.
Silti tuulee silloin kun sattuu tuulemaan.
Tuulia ei tuulimyllärit pysty säätelemään.
Siis täysin sattumanvaraista.
Koettu on tämä "tuulivoiman luotettavuus", linkissä on kirjoittamani blogiteksti.
Tätä tapahtumaa kutsutaan "Euroopan selkärangan noidannuoleksi".
http://pipa01.blogspot.fi/2015/09/sahkokatkos-euroopassa-marraskuussa-2006.html
Meriporin pengertien myllyjen pyöriminen on ainakin ihan sattumanvaraista ku huollossa koko ajan ovat. Öljyt valuu pihalle kun eivät osat kestä painetta. Ovat jo toki vanhoja myllyjä, reilut 15v.
Uudessakaupungissa purettiin 12 vuotta vanhat myllyt, kun vaihdelaatikot oli jo romuna. Ehtiikö tuossa ajassa tuottamaan energiaa enemmän kuin myllyjen rakentaminen on kuluttanut?
Kun halvalla energialla rakennetaan ja tuotanto on sitä kallista energiaa, niin rahamääräisesti aika lähelle varmaan päästään.
Lintuleikkureiden sattumasähkö vain sekoittaa sähkömarkkinoita ja mm. lisää vesivoimaloiden ohijuoksutusta alassäätötilanteissa. Ilman ylimitoitettua pakkosyöttötariffia ei yhtään suurta tuulivoimalaa suomeen rakennettaisi. Tuulivoimaloiden rakentamiseksi ei ole olemassa järkeviä perusteluja. Yhteiskunnalliset hyödyt ovat vain tuulivoimatoimijoiden propagandaa.
Tuulivoiman, kuten aurinkoenergiankin ennustettavuus on helppoa ja perustuu kolmeen nyrkkisääntöön:
1. kun tuulee, propelihatut riekkuvat netissä kehumassa kuinka tuottoa piisaa
2. kun kesähelteillä aurinko paistaa, auringonpistämät kehuvat sitä "ilmaisen" sähkön määrää
3. talvipakkasilla kumpikin edellämainituista ovat jossain vaatekomerossa häpeämässä, ei näy eikä kuulu
Näiden kolmen kohdan perusteella tuuli- ja aurinkoenergian ennustaminen on helppoa
- eipä niissä myllyistä ole paljon vääntöä ,ehkä yli 6m /sek tuulessa ja harvoimpa tuuli sellaseks yltyy. - että sillee...
Mistä netistä löytyy yksittäisten tuulivoimaloiden tuotantotilastot päivä-kuukausi-vuositasolla? Jokaisesta tuulivoimalasta lienee oma tilastonsa saatavissa.
Pystyn kyllä ennustamaan, että talven huippupakkasilla ei tuule ja Suomi on tuulitukiasten vuoksi tuontisähkön varassa.
Pystyn myös ennustamaan, että tuulisella säällä valuu tuulivoimatukaisia ulkomaisten sijoittajien taskuun enemmän kuin tyynellä säällä. Näitä tukiaisia saa mm. maailman rikkaimpiin ihmisiin kuuluva IKEAn perustaja Ivar Kamprad, joka kylllä osaa nyhtää hölmöläisiltä rahat
Sen enempää ei tarvitsekaan ennustaa.
Ja minä pystyn ennustamaan että Tuuliwatin suuromistaja miljardööri Mika Anttonen kuittaa tänäkin vuonna yli 10 miljoonaa hölmöjen veronmaksajien rahoja.
Nosto aiheeltaan hakoteille menneen keskustelun
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15246810/suomen-pitaisi-satsata-aurinkoon-ja-tuuleen
tueksi.