Mikset anna mitään hyvää Jeesus?

Jo monta vuotta vaikeaa aikaa ja Jeesus et auta meitä. Sen jälkeen kun menimme naimisiin, meidän piti saada siunauksia (näin kaikki meille kehuivat). Sen sijaan tuli kirouksia. Sairauden vuoksi emme pääse seurakuntaakaan enää. Töitä ei ole. Lapsia ei tule, tulee pelkkiä keskenmenoja ja nyt ei ole enää rahaa hoitoihinkaan eli mahdollisuus saada lapsia on nolla. Kaikkeen tähän ihmisten kiusaaminen päälle. Ymmärtämättömyyttä. Nälkää. Missä on se lupaus, ettei tarvitsisi huolehtia mistään, kaikki vain tulisi siunauksina jostain?
12122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Lapset ovat Jumalan lahja, mutta on muitakin lahjoja. Olen nainen, ollut avioliitossakin, mutta en ole saanut lapsia. En ole katkera siitä Herralle, ettei Hän ole suunnitellut kauttani tänne, siis näiden geenien kautta ihmisiä. Tapahtukoon Isä sinun tahtosi rukoili Jeesus ja se olkoon esimerkkinä meille.
Ja missä on luvattu, että kun menee naimisiin onnentaivas aukeaa. Paavali taisi kyllä sanoa että tulevan ahdingon takia soisin kaikkien olevan niin kuin hänkin (siis vanhapoika). Ja ihmiset lupaavat sitä sun tätä, mutta on eri aisia mitä Jumala antaa.
Tehkää parannus ainakin siitä katkeruudesta ja napinasta. Israelin kansa napisi Moosekselle, että miksi heidät johdatettiin erämaahan kuolemaan nälkään. Eivät enää muistaneen Egyptin orjuutta tiilitehtaillaan.

Äänestä
  • "Lapset ovat Jumalan lahja"
    Naurettava väite. Jumalaa ei ole. Lapset ovat osoitus evoluutiosta.

    Olkaa uskovaiset rehellisiä. Yrittäkää edes.

    Äänestä

Sinua on huijattu. Jeesus on pelkkä fiktio. HEH HEH HEH .....

Äänestä

Kyllä me voimme Taivaan Isälle purkaa sydämemme kipeät asiat, saamme itkeä hänen edessään, niinkuin Danielin äiti itki rukoillessaan temppelissa. 1 Sam 1:

Sinulle tuli psalmi 27. Lue koko psalmi, tässä vain tuo loppu:
14 Odota Herraa. Ole luja, ja vahva olkoon sinun sydämesi. Odota Herraa.

Älä siis pelkää niitä ahdistuksia ja vaikeuksia, joissa nyt kuljette. Teidän elämänne on turvassa Herran kädessä.

Sananl. 4:18
Mutta vanhurskasten polku on kuin aamurusko, joka kirkastuu kirkastumistaan sydänpäivään saakka.

Vaikka nyt Jumalan lupaukset tuntuvat kaukaisilta haaveilta ja pettyneenä olette purkaneet sydäntänne Herralle, Herra katsoo teitä rakastavin silmin, hän haluaa tuoda lohdutuksen teidän sydämeenne, ei hän teihin suutu, eikä kyllästy, te olette turvassa, te olette hänen lapsiaan, joita hän rakastaa.

Levätkää Jeesuksen sylissä, levätkää, älkää huolta kantako, älkää huomista murehtiko, Taivaan Isällä on hyvät ajatukset teitä kohtaan, hyvät ja rakastavat ajatukset. Etsikää lepoa ja rauhaa hänessä, joka voi sen antaa. Iloitkaa kaikesta siitä, mistä voitte iloita, pienistä elämän suomista onnenhetkistä.

Meidän kaikkien usko koetellaan ja koetuksissa meidän uskomme todellisuus vasta oikeasti punnitaan. Pysy Jeesuksen ristin juurella, sieltä elämä lähtee, älä luovu Jeesuksesta, vaan odota hänen apuaan, odota hänen lohdutustaan, odota kunnes hän antaa sydämeesi levon ja rauhan kaiken sen murheen ja epäonnen keskelle. Herra valmistaa uutta tietä kuljettavaksi ja se tie on hyvä tie.

Olkoon sinun perheesi siunattu, olkoon sinun huomisesi siunattu, katso tulevaisuuteen luottavaisin mielin, sinun kyyneleesi kuivataan, sinun suusi täytetään naurulla ja ilolla, kun eräänä päivänä tulevaisuudessa katsot ympärillesi, näet elämää, näet onnea ja iloa, älä pelkää, sinä olet hänen suojassaan, sinä olet hänen varjeluksessaan, sinulle on varattu hyvä osa, sinä saat iloita perheesi keskellä.

Pekka

Äänestä

Anteeksi tuo painovirheeni. Kysymyksessä oli tietenkin siis Samuelin äiti Hanna!

Äänestä

Danielin nimi ei muutoin ollut vahinko, vain tuo yhteys oli väärä. Danielin kirja kertoo myös erään pojan kohtalon. Hänet vietiin pakkosiirtolaisuuteen, mutta Herran siunaus kulki hänen mukanaan.

Näin on meidän Herran omien kohdalla tänäänkin, vaikka meille mitä tahansa pahaa ja ikävää tapahtuu, Herran siunaus on meidän mukanamme aina.

Äänestä

Kristillisellä tv7:lla (löydät myös netistä) opettaa Joyce Mayer muistaakseni ohjelmassa Iloa arkeen. Hän kehoitti kerran kuulijoita sanomaan itselleen: "Uskon, että Jumala toimii, vaikken sitä (tässä ja nyt omin silmin) näe." Ongelma on, miten jaksaa uskoa, kun elämä koettelee kauan kovin käsin.

Toinen evankelista samalla kanavalla opettaa: "Jumala haluaa Sinulle hyvää. Hän ei halua koetella uskoasi kaikilla elämän kauheuksilla, niin kuin jotkut väittävät. "

En oikein osaa lohduttaa enkä varsinkaan auttaa vaikeassa tilanteessasi. Jos sallit luen puolestasi rukouksen: Kiitos Kaikkivaltias, että saamme tuoda eteesi koko elämämme ja Sinä lupaustesi mukaan vastaat sille, joka hädässään huutaa Herraa avukseen. Kiitos siitä, että Sinulla on tämän keskustelun aloittajan varalle suunnitelma valmiina ja autat häntä ja puolisoa jaksamaan. Epätoivo väistyy ja Jumalan rauha ja suunnitelma tulee sen tilalle ja he löytävät elämässään tiensä Sinun viitoittamalle tielle. Jeesuksen nimessä.

Lue rukous itsesi ja puolisosi puolesta - ja muotoile sanasi niin, ettei rukouksesi sisällä epäuskoa, eikä kumoa itse itseään. Luota siihen, mitä sanot. Jos vielä jaksat tarkastella elämääsi siltä kantilta, että voisit/jaksaisit luopua sellaisesta surun aiheesta, jolle et voi mitään (nyt), niin jäisi voimia taistella sellaisten asioiden puolesta, jotka ovat omassa vallassasi. Jeesuksen neuvo oli: "Kuka teistä voi murehtimalla päiviään lisätä. "

Äänestä

Seurakunnalla katsos on tapana siunailla, kun odottavat rahallista panostasi. Unohtavat heti, kun sun rahapussi on tyhjä.

Olemattoman jumalan nimissä siunailevat, joten olet oikeutettu haastamaan ne petoksesta raastupaan.

Äänestä

Kuulostaa siltä, että ihmiset ovat antaneet teille niitä siunauksia, sekä vakuuden. että elämänne on mallillaan, vaikka Jumala on se joka siunauksen lopulta antaa, kun asettaa elämänsä hänen eteensä, ei ihmiset.

Tässä ajassa on paljon sen kaltaista kristillisyyttä, joka kulkee omia teitään, ja monet tuntuvat seurailevan sitä, joten en jaksa ihmetellä, että jos moni kokee, että siunaus puuttuu omalta hengelliseltä tieltä.

Äänestä

Jes. 49:13

Riemuitkaa, te taivaat, iloitse, sinä maa, puhjetkaa riemuun, te vuoret, sillä Herra lohduttaa kansaansa ja armahtaa kurjiansa.
2. Kor. 1:4

joka lohduttaa meitä kaikessa ahdistuksessamme, että me sillä lohdutuksella, jolla Jumala meitä itseämme lohduttaa, voisimme lohduttaa niitä, jotka kaikkinaisessa ahdistuksessa ovat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuskaaa kirjoitti:

Jo monta vuotta vaikeaa aikaa ja Jeesus et auta meitä. Sen jälkeen kun menimme naimisiin, meidän piti saada siunauksia (näin kaikki meille kehuivat). Sen sijaan tuli kirouksia. Sairauden vuoksi emme pääse seurakuntaakaan enää. Töitä ei ole. Lapsia ei tule, tulee pelkkiä keskenmenoja ja nyt ei ole enää rahaa hoitoihinkaan eli mahdollisuus saada lapsia on nolla. Kaikkeen tähän ihmisten kiusaaminen päälle. Ymmärtämättömyyttä. Nälkää. Missä on se lupaus, ettei tarvitsisi huolehtia mistään, kaikki vain tulisi siunauksina jostain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu