Tänään on ollut somessa mielenkiintoisia linkkejä liikkeellä. Ensinnäkin tämä tämän päivän Hesarin juttu, joka ei ole mairittelevaa mainosta katolilaisille, jonka Bushmanni on jo tuonut esille:
http://www.hs.fi/sunnuntai/a1467952102543
Ja sitten "Seurakuntalainen" lehdessä kerrotaan, minkälainen laki on Venäjälle tulossa 22.7. uskonnonvapauteen liittyen:
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/putin-allekirjoitti-pelatyn-isovelilain/
Mielenkiintoisia aikoja elellään. Nyt voisi olla rukouksen paikka Venäjän sisarten ja veljien puolesta.
Uskonnonvapaus
3
198
Vastaukset 3
- kerettiläinen-
Pedot merkitsevät Raamatussa maallisia valtakuntia ja siten pedon merkkikin on maallisen vallan merkki. Ja sehän on täysin johdonmukaista, sillä porttohan harjoittaa haureutta "maan kuninkaiden" eli maallisen vallan kanssa.
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/lakiehdotus-venajalla-evankeliointia-kirkon-ulkopuolella/
"Kansalaisilla pitää jatkossa olla valtion viranomaisen lupa uskostaan kertomiseen. Evankeliointia ei saa harjoittaa missään muualla kuin kirkossa tai muussa uskonnollisessa rakennuksessa. Rajoitukset koskevat myös yksityiskoteja ja verkossa tapahtuvaa toimintaa."
http://katolinen.fi/?page_id=7279
776. Sakramenttina kirkko on Kristuksen työväline. KIRKKO on Kristuksen käsissä "kaikkien ihmisten LUNASTUKSEN VÄLIKAPPALE",202 "kaikenkäsittävä PELASTUKSEN SAKRAMENTTI”,203...
780. Maailmassa KIRKKO on pelastuksen sakramentti, Jumalan ja ihmisten välisen yhteyden MERKKI ja VÄLIKAPPALE >>> Ja sitten "Seurakuntalainen" lehdessä kerrotaan, minkälainen laki on Venäjälle tulossa 22.7. uskonnonvapauteen liittyen:
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/putin-allekirjoitti-pelatyn-isovelilain/ >>>
Mikäli yhtään voisin arvata, niin tuossa laissa ei puhuta pätkääkään siitä, mitä tuossa uutisessa kerrotaan. Uutislähteensä Seurakuntalainen on jostain aavikon pierun ja hevosmiesten uutistoimiston välimaastosta.
Mutta tuohan olisi kieltämättä hyvä uutinen, että noiden umpikahjojen helluntailaisten ja muiden hörhöryhmien uskonnolliselle pakkosyötölle tehdään piste ja ne saavat hörhöillä täst'edes omalla pienellä hiekkalaatikollaan, eivätkä he voi enää kiusata järkeviä ja fiksuja ihmisiä. Minä en näe tuossa mitään ongelmaa. Saat hihhuloida itseksesi kotonasi niin paljon kuin nämä umpikahjot jumalat vaativat, mutta kotisi ulkopuolella et saa hihhuloida, olipa jumalasi mikä tahansa.
Miten kivaa olisi Suomessakin, jos nuo jehovat ja muut hörhöt poistuisivat katukuvasta ja saisimme nauttia elämästämme ilman masentavan näköisiä taikauskon kaupustelijoita.
Koska nythän jumalilla on kuitenkin valitusoikeus, eli jos jokin jumala kokee itseään tai uskontoaan loukatun, voi tulla sieltä piilostaan esiin ja ärähtää, että tämä peli ei vetele.
Mutta minä voisin lyödä vetoa siitä, että jokainen jumala tyytyy hiljaa kohtaloonsa, kuten on tapana ollut.
>>> Mielenkiintoisia aikoja elellään. Nyt voisi olla rukouksen paikka Venäjän sisarten ja veljien puolesta. >>>
No hellarit yms aloittivat kyllä hirmuisen rukouskampanjan heti, kun tuosta oli mitään huhuja liikenteessä, eli jo kesäkuussa, mutta jostain syystä jumalilla oli taas kiireitä niin, että eivät ehtineet asiaan vaikuttaa. Olisiko ollut yleislakko taivaassa ja sen takia hiukan meni rukoukset ohi, vaikka miljoonat todennäköisesti rukoilivat yötä päivää viikkoja. Tai sitten jumalia ei vain kiinnostanut taaskaan, mutta tosin saattavat olla kiinnostuneita yksittäisestä kotonaan kadonneesta, mutta suuret linjat ei sitten kiinnosta ollenkaan.Hei-
Tuo venäjän laki on ikävä asia, mutta Suomessa mielipidevapauden kieltämiseen ei pidä unelmoida mitään mahdollisuuksia.
Suomessa ei mielipidevapautta rajoiteta, meidän hallintokultturissamme on sivistyneitä ja koulutettuja ihmisiä.
Hallintotieteitä kaksi yliopistovuotta opiskelleena 2010 luvulla, voin tämän sanoa, että Suomessa ymmärretään mielipidevapauden etuja, ja ymmärretään että on mahdotonta rajoittaa kansalaisen mielipidevapautta.
Suomessa voi lainsäädännön rajoissa harjoittaa etujärjestö-yhdistystoimintaa. Rekisteröinille on ehdot. Säännöt ja alkupääoma on aina oltava.
Säännöistä näkee minkälainen toiminta on kyseessä, kun yhdistystä rekisteröidään.
Rikoksen teko on aina kriminalisoitu Suomessa.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei191299Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331211- 641200
- 981124
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671029- 109989
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94937Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182903- 80821
- 43804
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66781Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50656- 58643
- 70626
- 43626
- 98618
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087588- 52544
- 60534
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi300531