Passin kysyminen on rasismia

Se on sitten jatkossa kysyttävä henkkarit pelkästään kantasuomalaisen näköisiltä taikka rasismi saatana.

Koska alkaa räjähtävä väkivalta, koska kansa kyllästyy maahantunkeutujien röyhkeyteen???

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016071221895165_uu.shtml
34328
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Ulkomaalaisvalvonta on poliisin lakisääteinen tehtävä, toisin sanoen ulkomaalaisvalvonta perustuu ulkomaalaislakiin. Ulkomaalaisvalvonnalla halutaan ensisijaisesti tavoittaa maassa laittomasti oleskelevia. Ulkomaalaisten Suomessa työskentelevien osalta halutaan myös varmistaa, että he noudattavat työlupasäännöksiä.
Poliisi kysyy ulkomaalaisvalvonnan yhteydessä henkilöllisyyttä, mikäli on perusteltua syytä olettaa, että kyseessä on ulkomaalainen henkilö. Ulkomaalaisvalvonnassa poliisia kiinnostaa erityisesti henkilön nimi, kansalaisuus ja maassaolon edellytys, ja näiden valvonnan kannalta tarpeellisten tietojen saamiseksi poliisille on kirjoitettu oikeus ulkomaalaislakiin (Ulkomaalaislaki 129 b §).

2Äänestä
  • Onko joillakin vaikeuksia tekstin ymmärtämisessä?

    1Äänestä

Kuka muka kanniskelee passiaan aina mukanaan kaupungilla liikkuessaan?

Äänestä
  • No ei sitä kaikille hörhöille annetakkaan. Että silleen.

    2Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    No ei sitä kaikille hörhöille annetakkaan. Että silleen.

    Annetakkaan ja hörhötakkaan sitä ei annetakaan.

    1Äänestä

  • Kotoutuminen vain ehkä jäänyt puolitiehen jos poliisien huomio on kiinnittynyt ihmisvilinässä ja ehkä rahankäyttö kiinnittänyt huomiota jos taksimatkailua yksin kun yleensä ukko seuraa kuin hai laivaa rinnalla kyttäämässä.

    1Äänestä

Luuletko että tuota oikeasti noudatetaan, se on vain hyssyttelyä että ei suvakit pillastu.
Totta kai paperit kysytään ulkomaalaisvalvonnassa ainoastaan ulkomaalaisen näköisiltä henkilöiltä.

2Äänestä

No minkälainen se nyt sitten on se kantasuomalaisen näköinen, ja miten mielestäsi ongelma poistuu jos vaihdetaan yhdestä ryhmästä toiseen?

1Äänestä
  • Olisko siirryttävä suuriin joukkopidätyksiin kaduilla ja kysyttävä kaikilta haaviin jääneiltä passit ? Että siilleen

    2Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Olisko siirryttävä suuriin joukkopidätyksiin kaduilla ja kysyttävä kaikilta haaviin jääneiltä passit ? Että siilleen

    Että jotenkin olisi niinkuin johonkin ääripäähän mentävä.

    Äänestä

  • No silloinhan ei yksilö eroitu suuresta joukosta. Että silleen.

    2Äänestä

  • Hintti se jaksaa länkyttää näsäviisasta paskaansa päivästä toiseen.

    1Äänestä

Montako Suomalaista on laittomasti Suomessa??..Voisiko syyt kyselyihin johtua siitä miksi tummilta kysytään papereita...

1Äänestä
  • suvakkien mukaan kaikki.

    Äänestä

Passia on kysyttävä hajun perusteella kun ulkonäön avulla ei saa valita.

1Äänestä
  • " Khattia kanssa " käy se niinkin. Että silleen.

    1Äänestä

  • Nyt on palkattava ulkomaalaispoliisiin sokeita ja hyvän hajuaistin omaavia poliiseja.
    Niin saadaan tuo ulkonäönperusteella suoritettava valvonta loppumaan. Siten lakien mukaiseksi ja rasistittomaksi. Että silleen

    1Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Nyt on palkattava ulkomaalaispoliisiin sokeita ja hyvän hajuaistin omaavia poliiseja.
    Niin saadaan tuo ulkonäönperusteella suoritettava valvonta loppumaan. Siten lakien mukaiseksi ja rasistittomaksi. Että silleen

    koko saatanan saarellinen jotka näkövamman vuoksi ovat eläkkeellä ja sinä maksat, niiltäkin mulkuilta vois joku käydä puhkasemassa silmät.

    Äänestä

  • Nyt sitte joutuu homot ja lesbot näyttämään henkkarinsa jos hajun perusteella kysytään. Niin ja myös somp......

    Äänestä

mitä minä kerron lapsille byäääh perkele

1Äänestä

Onko matuilla Suomen passit?

1Äänestä
  • Vanha leskirouva sanoi että se ei ole iso mutta kovat halut on.

    1Äänestä

Turhapurohan oli poliisikoirakoulussa siinä Uunolle hyvä duuni.

1Äänestä
  • Sehän vaan dokais niiden juoksubisset.

    Äänestä

  • Saa kysyä henkkareita ja näytän mielelläni passia. EUn vapaasta liikkumisesta (joka on siis pelkkää farssia tänä päivänä) hyötyi vain suuret vientiä harjoittavat yritykset ja rikolliset. Tavallinen veronmaksaja oli EUn aisankannattaja!

    1Äänestä

Minusta yön Timo pitäisi kouluttaa siten että pampun mätkäisy tarkoittaa papereita. Kaksi mätkäisyä mene maijaan ja kolme mätkäisyä tarkoittaa että menehän kotiisi.

1Äänestä

Oliakohan viime vuonna kannattanut tarkistaa rajalla kaikki turvapaikanhakijat?

1Äänestä
  • Fiksuinta lienee tarkastaa paperit heti RAJALLA?

    1Äänestä

  • Olihan tuo ihan käsittämätöntä että tuhansia tuli tänne ilman tarkastuksia

    1Äänestä

  • Niitähän tuli muutaman kuukauden aikana yli 33000 ja ilman mitään tarkastuksia.
    Että silleen.

    1Äänestä

mut eiks se ole rasismii olettaa että v aan valkoihoiset on kantasuomalaisia.

Äänestä

EU:n itsensä aikaan saamaa rasismia tuo koko homma. Olisivat pitäneet rajat kiinni ja kaikkien maasta toiseen liikkuvien passien tarkastukset rajoilla. EU:ssa tehdään päätöksiä yhtään miettimättä mitä niistä seuraa todella käytännössä. Että silleen.

Äänestä

Mutta jos halutaan et suvakit (ruots, vihr ja vas) ja mamut pysyy tyytyväisinä ja pitää turpansa tukossa rasismista niin tarkastetaan paperit ainoastaan kaikilta valkoihoisilta, siis pohjois ja keski europpalalaisilta näyttäviltä tyypeiltä. Jos näin tehtäisiin niin sehän ei tietenkään ole rasismia, eihän. Me ollaan piru vieköön kohta vähemmistönä omassa maassamme. Ainoa mikä meille kantasuomalaislle on pysyvää on verojen maksu ja tän yhä kasvavan loiseläjien lauman elättäminen.

Äänestä

Jos olisi poliisipomo sanoisin mitä suvakit haluaa kuulla ja se miten asiat käytännössä tapahtuu on eri asia koska suvakki on hajoava luonnonvara.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pewkwwestana kirjoitti:

Se on sitten jatkossa kysyttävä henkkarit pelkästään kantasuomalaisen näköisiltä taikka rasismi saatana.

Koska alkaa räjähtävä väkivalta, koska kansa kyllästyy maahantunkeutujien röyhkeyteen???

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016071221895165_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu