Kertokaa se

miksi maailmassa ihmisellä ei ole oikeastaan muuta pelättävää kuin lajitoveri eli toinen ihminen?
8106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minä vältin nipin napin maailmansodan ja sen jälkeen en ole kuin kerran joutunut uhatuksi. 13 v. maalaistalon poikajässikkänä ollessani muuan homoäijä yritti käydä käsiksi keskellä päivää joten vedin sitä salamana turpaan.
Poliisi sanoi että hyvin tehty.

Sen jälkeen olen saanut olla väkivallan uhalta rauhassa.

Äänestä
  • Ymmärrän kyllä että sinut on viisainta kiertää mahdollisimman kaukaa.

    Äänestä

  • Ehtymätöntä tarinointia Jyrbältä, jonka isoisä taisteli kivikirvein toisessa maailmansodassa, kunnes paljastuikin, että se oli hänen isänsä - eikun sittenkin isoisä, joka lensi pommikonetta, jollaista ei suomalaisilla ikinä ollut - vai miten se nyt meni.

    Äänestä

Vitsailette vakavasta kysymyksestä.

Äänestä

No+onhan.+Jos+et+osaa+muuta+pelätä+kuin+toista+ihmistä,+olet+tietämätön.+Ehkä+sinun+ei+kannata+lukea+tämän+pidempään,+niin+säilytät+mielenrauhasi.Otan+esimerkkejä+puolielävästä+elämästä,+jonka+yksilöt+ovat+paljon+bakteereja+(jotka+nekin+voivat+olla+tappavia)+pienempiä+ja+ovat+erittäin+vaarallisia.+Virukset.Marburg.+Tappaa+90+%+sairastuneista.Ebolaviruskannat.+Vaarallisin+Zaire+kanta,+joka+myös+tappaa+90+%+sairastuneista.+Muutkin+kannat+tappavat+50+%:n+luokkaa+sairastuneista.+Hanta,+lintuinfluessa,+lassa+ja+useat+verenvuotokuumeet+ovat+erittäin+tappavia,+eikä+hoitavaa+lääkitystä+ole.Espaniantauti,+joka+I+WW:n+aikana+ja+jälkeen+tappoi+ihmisiä+enemmän+kuin+kyseinen+sota+oli+meillekin+tuttu+H1N1+virus,+joka+nytkin+kiertää+heikenneenä+maailmaa.+Mutaatio+voi+toimia+myös+toiseen+suuntaan+niin,+että+H1N1+muuttuu+taas+erittäin+tappavaksi.+Ja+tässä+olivat+vasta+virukset.

Äänestä
  • Olemme muuten siirtymässä antibioottien jälkeiseen aikaan.

    Jos uusia antibiootteja ei pian löydy, kansaa kaatuu pian kuin heinää antibioottiresistentteihin bakteereihin. Siinä ei auta jeesuskaan.

    Äänestä

Eniten ihmisiä tappava eläin maailmassa on malarialoinen. Ja jos lääkitystä ei ole, sitä kannattaa todellakin varoa ja välttää. Lääkkeistä huolimatta malariaan sairastuu vuosittain noin 500 miljoonaa ihmistä ja siihen kuolee 1–2 miljoonaa.

Äänestä

On kyllä muutakin. Omat töppäykset ja mielenharhat. Toiset eliölajit, erityisesti mikrobit. Ilma- ja vesikehän sekä maaperän väkivaltaiset ilmiöt hurrikaaneista supertulivuoriin. Meteorien ja asteroidien iskut.

Riittääkö?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IhminenIhmiselleSusi kirjoitti:

miksi maailmassa ihmisellä ei ole oikeastaan muuta pelättävää kuin lajitoveri eli toinen ihminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu