Vuoden päästä "juhlitaan" 100-vuotiasta suomea, mutta se on kapitalistis-agressiivinen, kiihko-miitaristinen sortoyhteiskunta, jossa vuoden 1918 uhrien haudat, esimerkiksi Hiekkaharjussa ja Ahvenistolla, ovat syrjässä piilossa ja tämän päivän syrjäytyneet ovat nyky-lahtarien mielestä pohjasakkaa. Vain menestynyt ihminen merkitsee jotain. En halua juhlia!
Suomi 2017
7
183
Vastaukset
- Euroopantuho
No, vedä ittes hirteen, helvetin punikki narkomaanianarkisti.
- 862030
Olipa kerran suomi.
2017 Nato söi. - beethooven
Kansanmurhassa ei juurikaan ole mitään erityistä juhlimisen aihetta etenkään enää näin nykyaikana. Ei silti voitaneen kuitenkin ihan vaan periaatteen mukaan laittaa punaiset käsivarsinauhat esim. vappumarssille täällä Helsingissä vielä eritoten.
- itsenäinen_Suomi
No kai ihmiset jo ymmärtää, minkälaisen muutoksen EU on tehnyt? Suomalainen kulttuuri, näkemykset, elämäntavat jne. työnnettiin kylmästi syrjään Suuren Bisneksen edestä. Nyt Suomeakin johdetaan aivan kuin yritystä, jossa kaikenlainen tuottavuuden jarru (kunnalliset palvelut, työttömyys, köyhyys, sosiaalinen tukeminen jne.) pyritään poistamaan, ja samalla kaikki yksityistetään ja/tai pistetään lihoiksi. EU ei ole Eurooppa vaan taloudellisia hyötyjä laskelmoidusti junaileva despoottinen elin. Suomen ylin päätäntäelinkin on täysin federalistinen ja tukee EU:ta, ei enää kansaa eikä Suomea. Kaikki jotka haluaa/uskaltaa/ymmärtää katsoa sen koristellun EU-pinnan alle, huomaa miten kylmästi EU toimii. Ja EU:lla on yksi suuri tavoite: The European Federation, tai The United States of Europe. Jos tämä tapahtuu, niin sitten on itsenäisyysjuhlat ja puheet pidetty. Eikö yhtään huolestuta?
Kun Suomi eroaa EU:sta, niin sitten itsenäisyysjuhlilla ja itsenäisyyspäivän vastaanottotilaisuuksilla on paikkansa. Toivotaan, että tämä EU:ta, NATOa ja USA:ta jumaloiva ja ylistävä ihmiskunta vähitellen järkiintyy. Kummallista, kun aina pitää olla joku isompi jonka helmoihin pitää juosta "turvaan". Tästä tuli mieleen eräs ulkomailta bongattu kommentti: "suomalaiset on luotu johdettaviksi". Hävettävää tällainen kumartelu ja nöyristely!
Äläkä USANATOEU-onanoija tyrkytä tähän mitään venäjä-hapatusta tai kommunistipaskaa. Venäjän ja muun maailman välissä näet on Suomi, jonka ei tarvitse aina kumarella johonkin ilmansuuntaan. Se on sitä itsenäisyyttä ja vahvuutta. Eri asia on, uskaltaako Suomen kansa olla sellaista.Nyt on aika jo herätä ikiroudasta ajattelemaan omilla aivoilla. - EI...EU.lle
Joo, yhdyn ajatuksiisi... Suomi on vain EU:n sätkynukke... Kävinkin juuri allekirjoittamassa kansalais aloitteen kansan äänestyksen järjestämisestä Eu:ssa pysymisessä tahi poistumisesta. Vain vapaa Suomi saa kukoistaa!
- 50-50
No mitäs sitten teet, jos äänestys on, että Suomi pysyy EU:ssa? Kelpaako se sitten sinulle? Oletko edes miettinyt sitä vaihtoehtoa?
- EroEu-puhtaat.kadut
mutta ei EUsta eroon pääsisi ellei sitä edes yritä.
Suomen kukoistukseen ennen EU eli ennen 1990
on yks ilmeinen syy, mikä nyt näkyy likasina mustina jälkinä kaduilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873196
- 883033
- 681862
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191822- 281722
- 211691
- 241687
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi331345- 481327
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91309