Oppositiopuolueissa on vaadittu perussuomalaisilta selvää kantaa EU-kansanäänestykseen. Näin Soini muotoili puolueen kannan Ylen haastattelussa.
– Tällä hetkellä perussuomalaisten linja on se, että tämä hallitus ei kansanäänestystä toteuta.
http://yle.fi/uutiset/soini_vastaa_kritiikkiin_kansanaanestyksesta_kokoomuksen_nato-kantakin_hallituksen_linjan_vastainen/9023029
Nii-in. Saavat persujugend ja yksityiset edustajat mölistä mitä tahtovat, on kotkanpesästä käynyt Timo Aurinkoiselta käsky ettei kansanäänestystä toteuteta. Siinä tuli kunnolla kylmää kusta niskaan kaikille persujen EU-kriittisille. Nyt voisikin kysyä: vituttaako ja kuinka paljon?
– Tällä hetkellä perussuomalaisten linja on se, että tämä hallitus ei kansanäänestystä toteuta.
http://yle.fi/uutiset/soini_vastaa_kritiikkiin_kansanaanestyksesta_kokoomuksen_nato-kantakin_hallituksen_linjan_vastainen/9023029
Nii-in. Saavat persujugend ja yksityiset edustajat mölistä mitä tahtovat, on kotkanpesästä käynyt Timo Aurinkoiselta käsky ettei kansanäänestystä toteuteta. Siinä tuli kunnolla kylmää kusta niskaan kaikille persujen EU-kriittisille. Nyt voisikin kysyä: vituttaako ja kuinka paljon?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllähän tuo ristiriitaa tuo kun tuetaan äänestystä,mutta ilmoitetaan että sitä ei tällä kaudelal tule.Toki on selvää että yksin PS ei asiaa päätä ja tuohon saattaa sisältyä tidostus asiasta ,että näin on.Oikeastaan kanta tulee selkeästi seville vasta kun tuo kansalaisaloite on kerännyt täyteen vaadittavan nimimäärän.Tällöin asiaan vaikuttaa koko eduskunnan kanta ja tuolloin kyllä selviää joka puolueen kanta asiaan.
Oman hankaluuden kuulijalle tekee asiaan se että uutisoinneista voi nykyään kyllä luoda kuvan ,mutta se ei kuitenkaan välttämättä ole selkeä kanta asioihin.Epämielyttävä piirre on mm. nykyisissä palavereissa toimittajien asenteelisesti asettamat omat leimaavat näkemyset ennalta.Tässä eräs viittasi k'äpykaartilaisiin ja kyseli mitä mieltä olet näistä oliko tuo nyt kavereista tai jotain sinnepäin.Asenteelliset ,mielikuvaa luovat kysymykset ovat jodattelevia ja haatattelijoiden tehtävä ei ole luoda mielikuvia tai muokata asenteita.Asiaohjelmat ovat tenttejä kuultaville jossa mielikuvien muodostaminen tulisi jäädä kokonaan kuulijoille, neutraalin haastattelun pohjalta.
Edellämainitusta syystä suhtaudun skeptisesti näiden pohjalta luotuihin uutisointeihin.
Mielestäni myös Perussuomalaiset ovat usein altavastaajina aivan kuin sananvapaus /mielipiteiden esittäminen vastoin vallitsevia mielipiteitä olisi kielletty .Näinhän ei tietenkään ole vapaassa demokratiassa,jossa ei joudu vastakkaisista mielipiteistä kalteribaari ruokintaan,kuten vahvasti valvotuissa diktatuureissa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sananvapaus
Saahan sitä mielipiteitä esittää, mutta on aika surkuhupaisaa, kun persut on ristiriidassa itsensäkin kanssa... Timppahan on toistuvasti sanonut ettei persut kansanäänestystä hallituksessa ollessaan aja, joten tuskin jokaisella toimittajalla on samat kysymykset...
Ja sitte itketään ja uhriudutaan, ku aloite ei mene läpi: "miks meidän aloitteet ei mene, mut muiden menee?" Ylläri, ettei mene, ku jo Perustuslaissa lukee EU-jäsenyydestä.
Se mitä sinne on veivattu jäkikäteen on myös veivattavissa jos autonomiasat on pohjimmiltaan pyyhitty muokkaamalla pereustuslakia.Perustuslaissamme ei lue alun alkaen Eu:sta yhtikäs mitään.
Mistä autonomiasta sä horiset?
Ja sitten vaan hankkimaan sitä kahden kolmasosan enemmistöä eduskunnassa, minkä tuo muutos vaatisi. Onnea yritykseen...
"Köyhät ei huomaa, että veimme politiikallamme heiltä ruuan ja lääkkeet, kun keskittyvät miettimään: pitääkö päästä kansanäänestämään EU:sta? Leipäjonolaisille pitää saada järkevää keskusteltavaa. Kätevää!"
Isä Timo
Tämän saman huomion teki myös Suomen kuvalehti. Taidat olla lukenut sen artikkelin, tai olet todella fiksu.