Ville Itälä

valtakunnanoikeuteen? Ja vielä arvosteli muiden tekemisiä Aasian katastrofin jälkeen.
4264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

olisivat jättäneet Sauli Niinistönkin pulaan. Ei minkäänlaista inhimillisyyttä kokoomusveljeä kohtaan, jonka oletettiin selviävän rahatta ja shortseillaan niin kuin kunnon kokoomuslaisen tuleekin.

Kokoomus ei ole vieläkään järjestänyt aateveljien ja -sisarten piirissä keräystä lomakohteen kunnostamiseksi jälleen kokoomustasoiseen lomailuun sopivaksi.

Ehkä Ratamo Rautalehti panee hatun kiertämään. Ilkka Kanerva on sen verran toveri taustaltaan ja geeneiltään, että häneltä voisi saada ensimmäisen napin.

Ilkka Kanervasta tulee Kansallisen Kokoomuksen presidenttiehdokas.

Äänestä

Kas, kun oli hallituspuoueiden kannalta hyvä ajoitus. Kukahan se poliitikko on, joka väittää saaneensa Itälältä ensikäden tietoa? Onko näyttöä vai vain hevosmiesten tietotoimiston uutisia. Uskaltaisin epäillä, että Itälä ei profiloituisi Aasiankaan tapauksella, jos olisi vuotanut.

Muistakaa, että Supo on "presidentin poliisi" ja presidenttikin sopivasti lomalla Madeiralla.

Äänestä

Ville Itälän syrjäyttämisen todellinen syy oli ilmeisesti vaara, että kokoomuksen puheenjohtaja joutuu valtakunnanoikeuteen. Puolueelle on luonnollisesti helpompi paikka, että oikeuteen joutuu rivikansanedustaja tai eurokansanedustaja eikä sen puheenjohtaja.

On hyvin mahdollista ja todennäköistäkin, että poliisi aloitti vuodon tutkimukset jo vuosi sitten. Tämä tulehdutti Ville Itälän ja Ben Zyskowiczin väliset suhteet.

Itälä, joka oli poliisin Rusi-tutkimusten alkuperäinen vuotaja, ei tietenkään tarkoittanut, että Zyskowicz menee kertomaan asiasta suoraa päätä medialle. Ei ainakaan niin taitamattomasti, että jää kiinni.

Tästä katkeroituneena ja kiinni jääntinsä kostaakseen Itälä ryhtyi kampeamaan Zyskowicziä ryhmäpuheenjohtajan paikalta. Epäonnistumaan tuomittu hanke ei sinänsä kuohuttanut muiden kuin Zyskowiczin lähipiirin tunteita, mutta puheenjohtajan vaihtamisvaateet saivat vauhtia, kun Zyskowicz kertoi muille kansanedustajille ja kenttäorganisaation uskotuille, mihin kiperään paikkaan Itälä on joutumassa.

Puheenjohtajan vaihtamisvaateiden syy pidettiin tietenkin laajalta puoluekokousyleisöltä salassa ja vaihdostarpeen verukkeina pidettiin mm. huonoa vaalimenestystä jo vuotta aiemmin pidetyissä vaaleissa, Itse Valtiaat -ohjelmaa sekä Turun murretta.

Äänestä
  • Olisitko ottanut eurovaaleissa ehdolle sellaisen henkilön, jota saattaa uhata valtakunnanoikeus? Todennäköisesti Supon virkamies kertonut Itälälle asiasta normaalikäytännön mukaan. Mahdollisesti joku muu virkamies Supossa on "laulanut" tiedot Rusi-epäilystä toiselle poliitikolle, joka taas on väittänyt saaneensa tiedon Itälältä, vaikka sai sen suoraan Supolta. Näyttöä yhteydenpidosta Itälän kanssa ei ole. Vieläkin todennäköisempää on se, että Itälää on kuultu pelkästään virkansa (SM) puolesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


t:jarmo kirjoitti:

valtakunnanoikeuteen? Ja vielä arvosteli muiden tekemisiä Aasian katastrofin jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu