Ulkomaalaiset huijarit pysäyttelevät kuskeja teillä – pyytävät 400 euroa bensarahaksi
Päijät-Hämeestä on tullut poliisille useita ilmoituksia huijareista, jotka pysäyttävät autoilijoita lainatakseen rahaa. Virkavalta epäilee nopealiikkeisten, hyvin pukeutuneiden varkaiden liikkuvan laajemminkin Etelä-Suomessa.
Hyväuskoiset autoilijat ovat joutuneet huijatuksi Päijät-Hämeessä pysähdyttyään auttamaan ulkomaalaista kuskia.
Rikoskomisario Ville Hahl kertoo hyvin pukeutuneen ulkomaalaisen miehen huijanneen noin 40-vuotiaalta naiselta 400 euroa nelostiellä Heinolan liittymän kohdalla tällä viikolla.
Ulkomaalaisena varakkaana yrittäjänä esiintynyt mies oli kertonut bensan loppuneen autostaan. Nainen oli ottanut miehen kyytiin, ajanut pankkiautomaatille ja lainannut miehelle 400 euroa.
Maanteiden varsilla levikkeillä pysäytetään autoja, ja sitten sieltä tulee joku nyyhkytarina, että on lentoliput kadonneet tai bensa loppu.
yle NEWS
Nainen oli saanut lainan pantiksi kultakoruja, jotka osoittautuivat rihkamaksi. Mies oli luvannut maksaa lainan takaisin, mutta jättänyt tulematta seuraavana päivänä sovittuun tapaamiseen.
Poliisi: miehet kiertävät ympäri Suomea
Hämeen poliisi on saanut useita ilmoituksia tienposkihuijareista Päijät-Hämeestä. Virkavalta arvioi miesten kiertävän ympäri Suomea, sillä he ovat osoittautuneet nopealiikkeisiksi.
– Kun poliisi on mennyt paikalle, siellä ei ole enää ollut ketään. He ovat varmaan vain muutamia minuutteja paikalla, ja katsovat, saisiko jonkun pysäytettyä ja lainaamaan rahaa, kertoo rikoskomisario.
Hahlin mukaan huijarit ovat siististi pukeutuneita, ehkä eteläeurooppalaisia miehiä, jotka kertovat erilaisia sepitettyjä tarinoita:
– Maanteiden varsilla levikkeillä pysäytetään autoja, ja sitten sieltä tulee joku nyyhkytarina, että on lentoliput kadonneet tai bensa loppu. Niihin ei kannata ollenkaan lähteä mukaan, ellei halua varta vasten lahjoittaa rahaa pois, Hahl painottaa.
Poliisi muistuttaa, ettei tienposkeen ole syytä pysähtyä, ellei tilanteessa ole selkeästi kyse onnettomuudesta.
PUKUMIESHUIJARIT LIIKKEELLÄ
PAINAKAASUA
1
186
Vastaukset
Mua yritti kans kusettaa Mäntsälä Hyvinkää välillä. Auto puolan kilvissä, tarjos isoa "kultasormusta". Huomas jo painosta et feikki. Näytti jotain kansainvälisen autoliikkeen käyntikorttia, muka isokin jehu. Ilmotin poliisille rekkarin, mut tuskin pystty tekemään mitään. Pitää jatkossa säilyttää moraa autos, voi sit lyödä renkaan kyljestä sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743153
- 922895
- 512135
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201595Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..61369- 151359
- 191324
Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131321Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein141297Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241242