Brexit: Saksa panostaa EU-puolustukseen, ei NATOon

Saksa on vuotanut julkisuuteen ns. Valkoisen paperin, Saksan poliittisen ja sotilaallisen johdon strategiapaperin.

Strategiapaperissa Saksa arvioi Ison Britannian irtaantumista EU:sta ja kutistumista mini-Englanniksi, mikä heikentää NATOa, heikentää EUta ja heikentää USAn vaikutusmahdollisuuksia EUssa.

Saksa myös arvioi, että USAn ja NATOn harjoittama Venäjän vastainen "sapelien kalistelu" on ollut väärää ja turhaa politiikkaa.

Saksa näkee roolikseen ottaa johtava vastuu EUn puolustuksessa ja se on valmis panostamaan EUn puolustukseen, jopa EUn omaan armeijaan.
15145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Saksa saa Ranskan tuen EUn puolustukseen.

Äänestä
  • Myös Luxemburgin, Hollannin, Belgiankin ja toki saksankielisen Itävallan.

    Äänestä

  • Ja kuitenkin, EU häviää tämän pelin. Se ei voi sille mitään. Kansat haluavat päättää asioistaan itse. Ne eivät halua luopua itsemääräämisoikeudestaan, oikeudestaan maahansa, ylipäätään saavuttamistaan oikeuksista. Jokainen historiaa tunteva tietää tämän. Jokainen kansa on jossakin vaiheessa yrittänyt saavuttaa itsenäisyytensä, jos ei muuten niin väkivalloin. Kaikilta se ei ole onnistunut, jotkut kansat on tuhottu juuri tämän ajatuksen vuoksi. Juuri tämä on ollut eurooppalaisten sotien syynä hyvin usein.

    Nyt, jos EU todellakin lähtee "tiivistymään" ja "lisäämään integraatiota", tulee käymään samalla tavalla. Kansallismieliset kasvattavat suosiotaan federalistien muuttuessa yhtä militantimmaksi ja ylikansallisen vallan muuttuessa yhä avoimemmin sortajaksi. Uhkailu ja taloudellinen sota, joita molempia käytetään esimerkiksi Kreikkaa vastaan, ovat jo nyt käytössä. Jatkossa Nato hoitanee väkivaltatoimet niissä maissa, jotka haluavat eroon EU:sta, mikäli USA;n ulkopoliittinen linja jatkuu ennallaan. Se tietää sotia ja sotaa ympäri Eurooppaa.

    JOS EU haluaisi pelastaa itsensä, se luopuisi keskitetystä johdosta ja vallasta. Se purkaisi eurobyrokratian ja lakkauttaisi valtaosan koneistostaan. Se olisi taloudellinen yhteenliittymä, talousalue, jossa toimiminen perustuisi vapaaehtoisuuteen. Se voisi pelastaa EU:n.

    http://rayhablogi.blogspot.fi/2016/07/miksi-eu-hajoaa.html

    Äänestä

  • EU saa hävitäkn mutta EUn puolustus ei silti häviä, koska EUn puolustus ei ole mikään ylikansallinen NATO-armeija vaan koostuu jokaisen maan kansallisen armeijan yhteistyöstä.

    Äänestä

Vapaa Euroopa, vapaat Euroopan maat.

Saksan suunnitelma panostaa EU:n puolustukseen ja ottaa siinä johtajan rooli on saanut innokkaan vastaanoton mm. Italiassa, Ranskassa, Belgiassa, Hollannissa.
Noissa maissa ymmärretään, että EU:n oma puolustus tarkoittaisi vapautumista USA:sta joka miehitti maat sodan jälkeen sekä Natosta joka on USA:n sotilasliitto.

Äänestä
  • "Saksan suunnitelma panostaa EU:n puolustukseen ja ottaa siinä johtajan rooli on saanut innokkaan vastaanoton mm. Italiassa, Ranskassa, Belgiassa, Hollannissa.
    Noissa maissa ymmärretään, että EU:n oma puolustus tarkoittaisi vapautumista USA:sta joka miehitti maat sodan jälkeen sekä Natosta joka on USA:n sotilasliitto."

    Tiltun valetta. Mitään tuollaista suunnitelmaa ei ole kuin tiltun sairaissa aivoissa.

    Varsovan huippukokouksessa sovittiin juuri aivan päinvastaisesta.
    Nato tiivistää ja tehostaa toimintaansa mm. Baltiassa.

    Äänestä

Saksassa jo missä ymmärretään, että NATO ei ole puolustusta varten eikä NATO koskaa pysty puolustaan Eurooppaa.

Äänestä

"Saksa on vuotanut julkisuuteen ns. Valkoisen paperin, Saksan poliittisen ja sotilaallisen johdon strategiapaperin."

Jos näin on, niin tiltu on syyllistynyt tavanmukaiseen vääristelyyn ja valehteluun

"Strategiapaperissa Saksa arvioi Ison Britannian irtaantumista EU:sta ja kutistumista mini-Englanniksi, mikä heikentää NATOa, heikentää EUta ja heikentää USAn vaikutusmahdollisuuksia EUssa."

Iso-Britannia ei ole toistaiseksi kutistunut yhtään mihinkään. Eikä tule vuosiin kutistumaan, jos koskaan.
Rooli Natossa säilyy entisenä.
EU säilyy edelleen hyvin vahvana yli 400 miljoonan ihmisen ja 27 valtion yhteisönä. Se on maailman talouden mahtitekijä.
Suhteet USA:n pysyvät keskeisinä.

"Saksa myös arvioi, että USAn ja NATOn harjoittama Venäjän vastainen "sapelien kalistelu" on ollut väärää ja turhaa politiikkaa."

Liennytys on aina paikallaan. Kalistelun aloitti Venäjä.

"Saksa näkee roolikseen ottaa johtava vastuu EUn puolustuksessa ja se on valmis panostamaan EUn puolustukseen, jopa EUn omaan armeijaan."

Hölynpölyä. Tämä johtaisi kaksinkertaiseen varusteluun tai Naton lakkauttamiseen.
Saksa on lisäämässä panostustaan Natossa

Äänestä
  • Everstiluutnantti lähetä toi viestisi Saksaan.

    Äänestä

1) Saksan White paper on vuodettu Berliinistä eli poliittisista piireistä
2) Iso Britannia ei kutistu toistaiseksi vaan tulevaisuudessa
3) Ison Britannan rooli Natossa vähenee, EU- Saksan korostuu
4) Kun Saksa panostaa EUn puolustukseen, se panostaa vähemmän NATOon.

Äänestä

Saksa ja Eun puolustus ei tosiaankaan tee rinnakkaista komentojärjestelmää kuten Suomen natottajat itkevät.

Saksa ja En tekee ihan omansa.

Äänestä

Varsovassa+allekirjoitettiin+EU+ja+Naton+yhteistyösopimus+ja+se+tarkoittaa+että+mitään+päällikkäisyyksiä+ei+tehdä.Olisihan+se+hullua,+että+EU-alueen+veronmaksajat+kustantaisivat+toisen+turvallisuus+jäejestelmän,+kun+EU-alueen+veronmaksajista+95%+asuu+Naton+jäsenmaassa.Eli+ei+tule+mitään+erillistä+EU-puolustusta,+vaan+nyt+aloitettu+EU/Nato+yhteistyö+lisääntyy+ja+voimistuu.Iso-Britannian+lähtö+EU:sta+ei+vähennä+sen+asemaa+ja+painoarvoa+Natossa.(Luonnollisesti+sotilaallisesti+vahvin+EU-maa+(Britania)+satsaa+nyt+nimenomaan+Natoon+,+ei+enää+EU-puolustukseen.

Äänestä

Tiltujen onglma on siinä, että heidän mielestään kaikki EU:ssa ja Natossa panostaa EU Puolustukseen, jota ei kuitenkaan ole edes olemassa:-D

Äänestä

Saksa haluaa perustaa EUn puolustusunionin. Siinä ei ole sijaa Natolla.

Äänestä

Sitten Saksa ja Ranska tekevät EU:n puolustusUnionin nimissä Ystävyyssopimuksen ja puolustussopimuksen Venäjän kanssa.

Sitten Euroopassa onkin rauha kun USA ja Nato ovat lähteneet täältä ja Eurooppa on vapaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


EUnPuolustus kirjoitti:

Saksa on vuotanut julkisuuteen ns. Valkoisen paperin, Saksan poliittisen ja sotilaallisen johdon strategiapaperin.

Strategiapaperissa Saksa arvioi Ison Britannian irtaantumista EU:sta ja kutistumista mini-Englanniksi, mikä heikentää NATOa, heikentää EUta ja heikentää USAn vaikutusmahdollisuuksia EUssa.

Saksa myös arvioi, että USAn ja NATOn harjoittama Venäjän vastainen "sapelien kalistelu" on ollut väärää ja turhaa politiikkaa.

Saksa näkee roolikseen ottaa johtava vastuu EUn puolustuksessa ja se on valmis panostamaan EUn puolustukseen, jopa EUn omaan armeijaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu