Orpon mitta täyttyi Suomen fixitkeskusteluun

– pyytää Sipilää apuun
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/orpon-mitta-tayttyi-suomen-fixit-keskusteluun-pyytaa-sipilaa-apuun/733085/


Valtiovarainministeri ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo haluaa, että hallitus kävisi pääministeri Juha Sipilän (kesk.) johdolla keskustelun yhteisestä EU-politiikan linjasta.
22324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

on pikaero eu:sta,koska eu on euroopan täystuhokone. näin on urpoilu ja orpoilu totta.

suomi fixit ja elämä alkaa alusta ja toipuu onneen.

1Äänestä
  • ulos tästä paskasta, muut kurjistuu hengiltä ja poliitikkojen paskapäät jakaa etuja itselleen.

    1Äänestä

  • Eduskunnan+palkkoja+pitäisi+nostaa+roimasti+ainakin+115%.+Suomen+eduskunnassa+palkat+ja+palkkiot+ovat+Euroopan+pienimpiä+verrattuna+muiden+maiden+parlamentaariseen+demokratiaan+EU-valtioissa.+Kansanedustaja+ei+voi+toimia+luottamuksellisesti+ilman+kunnon+palkkaa.Lisäksi+kansanedustajien+verotusta+olisi+lievennettävä+ja+lisättävä+verottomia+ja+muita+knsanedustajan+etuja+roimasti.+Tästä+lähtee+motivaatio+tehdä+työtä.+Emmehän+me+hyväksy+sitä,+että+kansanedustajat+ovat+perse+auki?

    Äänestä

Orpo ei voi määrätä mitenkään tulevaa kehitystä. Jos EU:n linja ei muutu liittovaltiokehityksestä, niin moni maa eroa tulevaisuudessa EU:sta. On aivan turhaa sitoutua mihinkään pitemmäksi aikaa. Nyt hallitus on sitoutunut kolmeksi vuodeksi, ja se pitää riittää Orvollekkin.

Äänestä

Hallitus haluaa rajat auki me tienataan tällä.

Äänestä

Orpo on eu-eliitille uskollinen pelle.

Äänestä
  • Vittu, kun noita eu-uskollisia saisi edes muuttamaan pois täältä Suomen palkkalistoilta. Sitten kansaa syytetään, vaikka juuri nuo kiristävät köyhän leipää. Eu ei ole köyhän vaihtoehto, se syrjii kaikki työstä ulos, ei voi olla kuin minimaalisella pummielämällä. Luuleko kokoomus, että tämä on vaihtoehto.

    Tulen niin vihaiseksi näistä, mutta koskaan noille ei edes uralla tule ongelmia. Muut saavat syöpää, sydänvikaa ja lento-onnettomuutta, mutta ei nuo.

    Äänestä

  • Pois.nämä kirjoitti:

    Vittu, kun noita eu-uskollisia saisi edes muuttamaan pois täältä Suomen palkkalistoilta. Sitten kansaa syytetään, vaikka juuri nuo kiristävät köyhän leipää. Eu ei ole köyhän vaihtoehto, se syrjii kaikki työstä ulos, ei voi olla kuin minimaalisella pummielämällä. Luuleko kokoomus, että tämä on vaihtoehto.

    Tulen niin vihaiseksi näistä, mutta koskaan noille ei edes uralla tule ongelmia. Muut saavat syöpää, sydänvikaa ja lento-onnettomuutta, mutta ei nuo.

    olet tyypillinen persu nurkkapatriootti peräkamarin poika. Sinun persaukisuutesi on pysyvää on Suomi sitten EU:ssa tai ei. Nyt vain saat pikkuisen enemmän kuraa kelakorvauksillasi, ole siis tyytyväinen. Et sinä koskaa ole ollutkaan, etä aio ruvetakkaan minkäänlaiseen työhön, tosin siihen ei apukoulupohjalta eded olisi mahdollisuuksiakaan

    Äänestä

Johan Sippilä on vastannut napakasti, että fixit:ä EI TULE. Taitaa olla sippilän uralla ainoa vastaus, jota ei vatuloinut, mutta nyt tuli niin diktatoorinen vastaus, ettei jäänyt epäselväksi.
Kuitenkin kansalaisaloite.fi on edelleen väylä, jonka kautta voi vaikuttaa ja kun riittävän suuri joukko on vaikuttamassa, joutuu diktaattori kenties punnitsemaan vastaustaan vielä toisenkin kerran. Viimeöisten tapahtumien valossa, taas kerran, ei olisi lainkaan hullumpi ajatus, että sippilän harkinta-aikaa lyhennettäisi ja asian käsittelyä jopa joudutettaisi.
Kaikkinainen kirityspolittiikka suomalaisia kohtaan tuntuu olevan nyt kautta kokoomus-keskusta-linjan saamassa yhä vain vakuuttavampaa kannatusta, samaan aikaan kun valehtelu tänne rajan yli kävelleistä huippuammattilaisista ja näiden työllistämisestä/hoivaamisesta saa yhä voimakkaampaa painoarvoa.
Nyt pitäisi saada jo eläkemummot ja vaaritkin työn syrjään, että saadaan elatusalustaa yhä vain lisääntyvälle joutojoukolle, jota nyt jo riittää niin, että päät yhteen kolisee.

Äänestä
  • Jospa joskus tulisi "si-ur-stu-reh-ym-EXIT". Lentävä potku persuksiin koko sakille.

    Äänestä

orpo eikä sipilä päätä siitä

PIKAERO EU:sta

aika suojautua

jättäkää nyt ne sipiläsoinin rusinapullavertaukset ja pelastetaan Suomi

Aika erota EU:sta

Äänestä

Suomen pitäisi erota EUsta

Kansanäänestys nyt

Äänestä
  • Suomi pysyy Euroopassa. Erosi se sitten EU:sta tai ei. Ei maantieteelle voi tehdä mitään. Suomi on osa Eurooppaa. Tämä ei kuitenkaan vaadi EU:hun kuulumista jäsenvaltiona.

    Äänestä

Odotetaan rauhassa Britanian talouden nousua joka alkaa jo ensi vuonna. Varmaan uusia maita eroaa EU:sta vuoden sisällä. Kun rahansiirto EU:lle ylittää kipukynnyksen on aika tehdä fixit.
Sipilä odottaa ennenaikaista puhenjohtajuus kautta, tulee lisää valtaa, mammonaa veronmaksajien pussista ja kavereille töitä.
Tämä ketju ei pitkään täällä pysy, vastaava poistettiin pari päivää sitten puolen vuorokauden sisällä.

Äänestä

Hallitus:Suomen pitää ottaa kaikki paska vastaan Euroopasta avosylin me seisomme kyr(sensuroitu)ojossa tuli vastaa vettä tai räntää!

Äänestä

Kuule Urpo-Orpo (kok) Fixit -keskustelu/ siihen johtavat toimenpiteet ovat vasta alkamassa, nupuillaan!
Oletko valmis?!

Äänestä
  • Meillä Äänestäjillä on sananvaltaa ja sanomista vaalien väleissäkin.
    Vaaleilla onnenkantamoisen saanut, epämääräisinkin valehteluin vallan kahvaan killumaan päässeet poliitikot saavat sen vielä tuntea nahoissaan.

    Äänestä

Eihän ne voi erota ku velkavankeus on jo ovella moni hallitus on kusettanu rahat omaan taskuun velalla ja nyt ollaan kusessa.

Äänestä

Tällä luodaan järjestyslakien kiristys, mutta ehkä myös talvipakkas-ajat. Orpo ja Stubbi äänessä, fantsu otti yhteyttä. Ilman muutamaa fantsua emme olisi tässä ahdingossa.

Vitun "natsikansa"!
Kun suomalaisfasisti nousee EU:n johtoon, niin alka uunien lämmitys.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


aivanorpona kirjoitti:

– pyytää Sipilää apuun
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/orpon-mitta-tayttyi-suomen-fixit-keskusteluun-pyytaa-sipilaa-apuun/733085/


Valtiovarainministeri ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo haluaa, että hallitus kävisi pääministeri Juha Sipilän (kesk.) johdolla keskustelun yhteisestä EU-politiikan linjasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu