Katsurin palkka

Katsurii

Minkälaista palkkaa katsurit saa oulunseudulla? Näytti olevan Iissä paikka auki eikä lue mitään koulutus vaatimuksista kokemuksesta tms? Alasta ei kokemusta eikä ole edes autoasentajan tutkintoa mutta ihan huvikseen kokeilen kepillä jäätä kun ei muitakaan työpaikkoja näytä olevan. Ja jos joku tietää kuinka vaikia on päästä tuommoseen niin voi huikata samalla että kannattaako edes yrittää (tätä ei tarvis edes kysyä kylläkin) vai kokeilenko päästä vaikka ihan niiden kiusaksi jos ei muuten. Ja ilmeisesti yksityinen pulju. Ja palkkaa kyselen sen takia koska piti jättää toive ja ei hajuakaan palkoista eikä googlekaan auttanut asian valaisemisessa.

7

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iijoki

      Jos ei ole entistä kokemusta, mutta täytät perusvaatimukset (esim. ajokortti), joudut käymään peruskurssit. Kurssit läpäistyäsi joudut aluksi tekemään kevyen kaluston peruskatsastuksia. Palkka muodostuu peruspalkasta(ei ole todellakaan suuri) ja mahdollisista suorituspalkkioista. Saavutettuasi kaikki katsastusoikeudet palkallasi pärjäät hyvin.

      • Katsurii

        Juu ajokortti löytyy. Aattelinki ettei älytön ole mutta kunha työelämään pääsee ja suht hyvä palkka että pärjää hyvin ja jotain jäisi käteen.


    • fsdfSFDsfd

      Se palkka täytyy saada jo heti alussa kohdalleen. Työnantajat nostavat nihkeästi katsureiden palkkoja jatkossa. Sovi kaikesta kirjallisessa muodossa.
      Noin 2800 - 3000 provikat, siinä on palkkataso, mikä kannattaa pyytää.
      Yleensäkin katsastusyrittäjät ovat jonkinsortin kusettajia ja ole varovainen niiden kanssa.

      • Katsurii

        Hyvä tietää, kiitos vinkistä!


    • k.atsastaja

      Koulutusvaatimus: Insinööri (tai teknikko) sekä korjaamokokemusta väh. 6 kk. Myös autonasentajan koulutuksella mahdollista tietyin edellytyksin päästä katsastajaksi. Tässä vaatimukset tiivistettynä.

      • KatsuriksiHuomennakoJo

        No niinmutku mä käsitin ettei tarvi kuin vain ajokortin. Niin tosta yllämainitusta saa selville.

        Mulla on abc ja pikku e, joten eikö sez kelpaisi hyvin?


    • pääLLikköxx

      Ai sulla on abc liikenneasema? Miksi haluat katsastajaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      54
      2192
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      70
      1854
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1298
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1109
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe