Eipä löytynyt yhtään kantasuomalaista matkalle Kainuuseen, mukavampihan se on vaan istuskella baarissa kaljaa lipittelemässä kun yhteiskunta maksaa. Samoilla rahoilla voi hakea Siwasta litran mustikkaa niin tulee väriä oksennukseen.
Bussifirmat järjestää kuljetuksia marjanpoimintaan
Pummivetelyksiä
6113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä myöskään näkynyt yhtäkään kunniakansalaista eli muslimia siellä marjanpoiminnassa. Ja ne kun piti olla Suomen työvoimapulan paikkaajia!
Onkos Kainuusta kantasuomalaiset päässeet loppumaan kun oikein busseilla pitää kuljettaa. Marjoja on nyt etelää myöden niin paljon kuin jaksat kerätä. Taidat kuvailla itseäsi kun katselet hupenevaa keskarimäyrää.
Taidat olla muslimeja nuoleskeleva suvakkivihervasurihyysäri/demari? Miltä se tuntuu nuoleskella kamelikuskeja ja karvaranteita?
EIKÄ NÄKYNYT MISSÄÄN EDES ILMOITUSTA-MAINOSTA TUOSTA BUSSIMATKASTA!!!! HESASTA LÖYTYS MARJASTAJIA!
Parhaiksi+ulkomaalaisiksi+marjanpoimijoiksi+ovat+osoittautuneet+tänne+tulevat+Thaimaalaiset+maanviljelijät.+Kaikista+Suomessa+poimituista+marjoista+tuleekin+noin+80%++Thaimaalaisten+poimimina.+Thaimaalainen+maanviljelijä+on+tottunut+pienestä+pitäen+sitkeyttä+vaativaan+fyysiseen+työntekoon.+Hän+on+siksi+tässä+työssä+omassa+elementissään+ja+ylivoimainen+moniin+muihin+kansallisuuksiin+nähden.+Esimerkiksi+Irakilaisista+tai+Syyrialaisista+turvapaikanhakijoista+on+turha+kuvitella+marjanpoimijoiksi.+Mikäli+he+olisivat+tähän+työhön+sopivia,+niin+eiväthän+yritykset+kutsuisi+enää+Thaimaalaisia+poimijoita+Suomeen.+Ruotsissa+on+ollut+Irakilaisia+jo+vuosikausia.+Heistä+ei+ole+tullut+marjanpoimijoita.+marjanpoimijat.com
Meille on tullut kymmeniä vuosia mm somaleita. Heitä on tuhansia työttömänä.Lisäksi vuonna 2015 tuli 20 000 irakilaista. Heistäki suuro osa on toimettomana. Yle ja valtamedia ovat toitottaneet miten innokkaita työntekijöitä turvapaikanhakijamiehet ovat. On järjestetty oikein aivopesu-uutisia työinnokkuudesta.
Nyt on kaikki tälläinen osoittautunut valheeksi ja huijaukseksi, Suomeen on jouduttu tuomaan ulkomailta 14 000 henkilöä poimimaan kesän marjasato. "Innokkaat" afrikkalaismiehet ovat mieluummin joutilaina kun ottavat vastaan hyödyllistä .
Vuoden 2015 aikana tulleet eivät vielä kotoutuneet marjametsään. Meille on tullut vuosien varrella kymmeniä tuhansia afrikkalaisia: somaleja,sudanilaisia nigerialaisia, kongolaisia miehiä. Näistä olisi helposti voinut palkata 14 000 marjanpoimijaa.
Kysynkin tässä vihervasemmistolaisilta kansanedustajilta. Miksi turvapaikanhakijoina tulleita afrikkalaismiehiä ei palkattu marjanpoimijoiksi.
Tämän kysymyksen esitän myös tarjahaloselle ja juhasipilälle.