Uutisissa Holkerin lausunto: Ei voi asettaa presidenttiehdokkaita, kun ei tiedä onko paikka auki.
Nehän on vaalit ja kansa valitsee. Pitää olla muitakin vaihtoehtoja, kuin Suomen tähänastisista presidenteistä huonoin, eli Halonen.
Holkeri on jo täysi höppänä, miten on voitu alita siihen selvitystoimikuntaan?. No, ehkä juuri siksi.
Nehän on vaalit ja kansa valitsee. Pitää olla muitakin vaihtoehtoja, kuin Suomen tähänastisista presidenteistä huonoin, eli Halonen.
Holkeri on jo täysi höppänä, miten on voitu alita siihen selvitystoimikuntaan?. No, ehkä juuri siksi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Holkeri on aina mielistellyt istuvaa presidenttiä ja saanut siitä palkkansa:
Kekkonen (poikkeuslaki)
-> Suomen Pankin johtokuntaan
Koivisto (äänestyssuositus omille valitsijamiehille, jos itse putoaa kolmannelta kierrokselta)
-> pääministeriksi
Ahtisaari (yleinen tuki)
-> yhdeksi Pohjois-Irlannin tilanteen ns. kolmesta viisaasta miehestä
Halonen (suora tuki vaaleissa 2000)
-> YK:n yleiskokouksen puheenjohtajaksi
Myötily on totta mutta Holkerin toimien takana on lapsuus poliisin poikana.
Harri Hermanni on jo lapsena optettu tottelemaan auktoriteettaja ja Koivisto oli Holkerille kuin ankara ja vaativa isä, jonka ajatuksia Holkeri toteutti pääministerinä.
Harva muistaa että Koivisto-Holkerin hallitus lisäsi valtion menoja 100 miljardista mummonmarkasta 165 miljardiin 80-luvun loppuvuosina. Valtion rahankäyttö räjäytti mm. kiinteistö- ja työmarkkinat, eikä kansantalous lopuksi kestänyt valtion menojen kasvua. Loppu onkin sitten historiaa, jota 500.000 työtöntä kirjoitti kelan luukulla.
Mutta Harri Hermanni oli poliisin poika ... ja tottelevainen.
Holkerin ansioiksi jää tuhannet hiihdetyt kilometrit Suomen Pankin Saariselän kelohonkamökillä (joskaan ei vapaa-ajalla).
Liikanen muuten nosti budjetin sadasta 195 miljardiin kmarkkaan, eli KAKSINKERTAISTI. Talla tasolla ollaan edelleen. Niin paljon tuolla rahalla pystyttiin palkkaamaan lisaa sossuja valtion rattaisiin pyoritteleen peukaloita veronmaksajien rahoilla.
Tutkimuksen mukaan ST 6/2004 oli Harri Holkeri ehdottomasti Suomen tyhmin pääministeri.
Minä juon nyt kahvia - on ainoa lause, minkä kaikki ymmärsivät Hölmö Harrin puheesta.
Hyvä ryhti ja teryleenihousut, omat sukset ja tiukka pipo. Niillä pääsee pitkälle...