Ministeriö valmistautuu veneveron peruuntumiseen
– Ja sekin vaikuttaa, että veron tuotto ei olisi kovin merkittävä. Eli olisivatko hallinnolliset kustannukset turhan suuria suhteessa tuottoon
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/2720945/Ministerio valmistautuu veneveron peruuntumiseen
Nii-in. Eipä tullut tästäkään persujen "saavutuksesta" yhtään mitään. Tähän mennessä ovat saaneet ainoastaan maahanmuuton kasvamaan 850 prosenttia, lisää EU-säädöksiä, kurjitstettua köyhiä ja duunareita ja yksityistettyä metsät. Olisi kiva tietää, että kuka se tämän tilasi?
– Ja sekin vaikuttaa, että veron tuotto ei olisi kovin merkittävä. Eli olisivatko hallinnolliset kustannukset turhan suuria suhteessa tuottoon
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/2720945/Ministerio valmistautuu veneveron peruuntumiseen
Nii-in. Eipä tullut tästäkään persujen "saavutuksesta" yhtään mitään. Tähän mennessä ovat saaneet ainoastaan maahanmuuton kasvamaan 850 prosenttia, lisää EU-säädöksiä, kurjitstettua köyhiä ja duunareita ja yksityistettyä metsät. Olisi kiva tietää, että kuka se tämän tilasi?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tämäkin uutinen kertoo jälleen kahdesta asiasta.
Ensinnäkin persereikäpuolueen kohkaaminen suurista saavutuksistaan hallitusneuvotteluissa keväällä 2015 osoittautuu tässäkin suhteessa katteettomaksi.
Toiseksi, Juha Sipilän ja hänen lähipiirinsä osaamattomuus lainvalmisteluprosessissa on ilmeisen kroonista.
Saat mitä tilaat. Tai siis: saat mitä sattuu.
No, sipilähän on kehunut että hallitus toimii "kokeiluperiaatteella". Ilmeisesti kannattaisi joskus käyttää järkeäkin eikä vaan kokeilla mikä toimii... Varsinkin kun nykyhallituksen touhuista lähes mikään ei toimi...
>+Ylevero+poistuu+300000:lta
>+Ökyveneille+vero
>ALV+ei+nouse
>Autovero+alenee
Näistä+"hän"+puhui,+luotan+kaveriin+100%.
"Hän - on enää nimi iskelmän..."?
https://www.youtube.com/watch?v=BTLD4s4_wwA
" Saavutus" ainakin minun mielestä: SALLAN VUOTO STOPATTIIN. Asiasta kertoi Soini muistaakseni Roope Salmisen ohjelmassa.
Ja senkin saavutuksen teki presidentti Niinistö soinin lomaillessa ausseissa...
Mutta ko. ohjelmassa, ainakin minä sain sellaisen kuvan että Soini.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Persujen tai paremminkin Soinin saavutukset:
Lex Soini
Sotilasansiomitali Soinille
Unohditko takuueläkeen TUPLANOUSUN.
Ja unohditko sinä kansaneläkkeen laskun ja kaikki muut eläkeläisten kurjistukset?
Toimeentulotukiasiat KELAAN, meidän ansiosta.
Sekin pienentää tuloja osalta. Kiitos kun muistutit.
Tässä totuus:
https://www.youtube.com/watch?v=4YEboCG-1dk
Ahahahaaa...
Tuohan oli kaikenkaikkiaan jonkinasteinen "typerystenkaksintö" koko hallitukselta, päästää tuollaista ajatusta edes julkisuuteen. Jokainen kohtalaisen täysipäinenkin pystyy päässään laskemaan, ettei sitä saada tuottavaksi mitenkään järkevästi.
Persut ovat saaneet tosi paljon aikaan - pahhaa!
Tämä vero kaatuu, koska samalla ruvetaan rahastamaan jokaisesta mopostakin veroa. Persutkin tajuavat vihdoin, että ei sairaita vaareja ja sotaveteraaneja voi koko ajan kyykyttää.
Toivottavasti saadaan muutos myös petsujen paskalakiin.
Eihän veneveroa voi saada läpi, koska ökyveneitä omistaa 90 prosenttisesti ruotsinkieliset ja heidän virkamiehensä kyllä pitää veneiden verot poissa jo ajatuksistakin. Mopoja ja moottoripyöriä omistaa suomenkieliset, joten heitä tietenkin kupataan kuten kuten ennenkin.
Uskon kuitenkin että useimmat persujen kansanedustajat pitäisivät veneidenkin verotuksen voimassa, mutta diktaattori Soini on päässyt hyvävelikerhoon mukaan. Ikävä kyllä vielä liittynyt heihin.
Ökyveneitä ? Niitä nyt on niin vähän, ja nehän saadaan helposti karkoitettua, niin etteivät edes viitsi käydä koko kateellisten persujen paskalandissa.
Tosin veneverohan koskisi KAIKKIA veneitä. Jotta jos sinulla on soutuvene, niin veroa pääset maksamaan
Kaikki, missä persut ovat jotenkin mukana, epäonnistuu. Ministeriä leikkivä oikeus- ja työlaborantti Lindström luuli ratkaisevansa työttömyyden pakottamalla työttömät antamaan ilmaisia työnäytteitä. Kun Lindström tajusi, että työkokeilu olikin jo keksitty, hän veti ehdotuksensa takaisin vähin äänin.
Persut - osaamattomuutta ja pölhöpopulismia jo vuodesta 1995
Persujen hallitusneuvottelujen tärkein linjakysymys taisi nyt kaatua?