Minulla oli hyväsytty velkaj. mutta maksaminen ei onnistunut ja uskoisin että menee ulosottoon tai jokin muu tapa ??.Miten ulosotto hoitaa onko se edelleen 1 kolmasosa eläkkeestä
velkajärjestely pieleen
pekkavelallinen
4241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Äkkiä yhteys velkaneuvojaan. Jos maksukyky ei riitä, niin laskette uudet, pienemmät erät. Jos sinulla on tilapäisiä vaikeuksia, niin pyydät lykkäyksiä, niitä voi saada 3 kk ja lykätyt erät maksetaan sitten järjestelyn lopussa. Ei todellakaan kannata päästää velkajärjestelyä raukeamaan, kun sellaisen on onnistunut saamaan.
vapaat on pidetty ja jatkuminen ei ole mahdollista,varmaan oma moka etten pysty maksuista suoriutumaan,Mikä on käytäntö voiko uo mies periä enemman kuin 1/3 osan
Uo-mies perii sen mukaan, mitä laki sanoo. Isompiin vaateisiin hänellä ei siis ole oikeutta - ja pienempiin ei ole lupaa. Kolmannes nettotuloista on se nyrkkisääntö. Voit vielä yrittää maksella niitä velkoja, jotka olet kyennyt tähän asti ohjelmassa hoitamaan. Maksamatta jäänyt osa menee ulosottoon ja sitä peritään kuten mitä tahansa uo-velkaa. Velkoja voi eräännyttää koko sen summan, minkä maksuohjelmassa joutuisit maksamaan ja sitä sitten peritään ulosoton kautta.
Jos maksusi ovat kerta kaikkiaan hoitamatta, voivat velkojat hakea velkajärjestelyn raukeamista tuomioistuimesta. Siinäkin tulee siis tuomarin harkinta ensin: onko kohtuutonta vai määrätäänkö jollekin velkojalle vain lisäsuoritus viivästyskorkoineen vai lopetetaanko järjestely.
Älä heitä pyyhettä kehään.
Kiitos paljon tiedoista ja ajasta