Miksi persuja on pakko sanoa rumasti paskapuolueeksi? Voi ihan nätisti kutsua kakka- tai ulostepuoleeksi, ja persujen paskapuheita ripuloinniksi. Onneksi palstalla on joku sivistynyt, joka kutsuu persun persereikää kauniisti sankkireiäksi.
Käytöstavat kunniaan!
Tapakouluttajatäti
260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannatan. Kuulin että kansanedustaja Hakkaraisen sanankäyttö on muuttunut sivistyneempään suuntaan. Hän ei ollut kutsunut krapulaoksentamistaan rahvaanomisesti yrjöilyksi, vaan todennut tyynesti, että voi vakina, kun tuli aamutimot.
Hakkaraisen avustaja on opastanut jopa lehdistöä sivistyneessä kielenkäytössä. Kun iltapäivälehti otsikoi "Hakkarainen ryyppäsi moottoripyöräjengin tiloissa", avustajan mielestä oikea otsikko olisi ollut "Hakkarainen tutustui perintätoimiston arkeen".
On positiivista, että kansanedustaja Hakkaraisella on käytöstavat hallitseva avustaja. Hän on huomauttanut myös, että otsikko "Hakkarainen: homot ja mamut Ahvenanmaalle" ei ole sopiva. Sen pitäisi kuulua: "Hakkarainen huolissaan saaristokuntien väestökadosta".