Miksi terrori muslimien juttu?

Parin viimeisen vuoden aikana tehdyt sadistiset joukkosurmat ovat järjestään olleet muslimien tekemiä. Onko vika uskonnossa, vai vajaaälyisitä ihmisistä?
9149
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Saatan olla väärässä, mutta itiksessä kulkiessani ja katsoessani muslimeita silmiin, näen tyhjää yksinkertaisuutta.

1Äänestä

Ai "Miksi terrori muslimien juttu?"

No varmaan siksi ku Breivik ja Suomen maahanmuuttokriittiset polttopullojen heittäjät...on kristittyjä, paitsi Breivik joka on juutalainen.

1Äänestä

Vassarianarkot ja muslimit johtavat kirkkaasti tappolukemissa.

1Äänestä

Sadistinen joukkosurma? Miten ne olivat "sadistisia"? Ymmärrätkö lainkaan mitä tuo sana tarkoittaa?

1Äänestä
  • Saatanaa palvovan ja ihmistä alistavan aavikkokultin sadistista terroria kaikki tyyni.
    Koko "rauhanuskontohan" perustuu käytännössä pelkälle sadistisuudelle.
    Toisaalta miksi sitä pitäisi edes yrittää selittää saati sitten edes ymmärtää mitenkään.
    Saatananpalvonta-Islam ei kuulu sivistyneisiin länsivaltioihin, piste.

    1Äänestä

  • SaatanallisetSäkeet kirjoitti:

    Saatanaa palvovan ja ihmistä alistavan aavikkokultin sadistista terroria kaikki tyyni.
    Koko "rauhanuskontohan" perustuu käytännössä pelkälle sadistisuudelle.
    Toisaalta miksi sitä pitäisi edes yrittää selittää saati sitten edes ymmärtää mitenkään.
    Saatananpalvonta-Islam ei kuulu sivistyneisiin länsivaltioihin, piste.

    Selittelyä, vaan ei mitään tietoa siitä mitä on sadismi.

    1Äänestä

Kysymys on kiinnostava, vaikka itse aihe on äärimmäisen murheellinen.

Olisi syytä perehtyä Islamin uskon syntyhistoriaan, "profeetan" motiiveihin.

Itse terroristeja edelleen näyttäisi ajavan tekoihin kateus ja katkeruus, terroristit itse eivät juurikaan tiedosta näitä tunteitaan.

Terroristit ovat tiedostamattaan kateellisia esim. muiden ihmisten (osittain kuviteltua) elämäniloa ja eroottisuuta kohtaan:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001220435.html

Mielestäni, jos asiaa haluaa tulkita pelkistetysti uskonnollisin käsittein, voi sanoa, että esim. buddhalaisuuteen ja kristinuskoon sisältyy viisas nöyryys (tosiasioiden edessä) ja terroristien uskontoon sisältyy karkea ja lapsellinen ylimielisyys.

1Äänestä

Tai voihan syy löytyä tästäkin.
http://harritkiiskinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/172560-kun-presidentti-murhauttaa-16-v-oman-maansa-kansalaisen-terroristina

Maansa vapaaksi Usan miehityksestä haluavista onkin leivottu terroristeja!

Tähtäimessä öljy
ja tukikohdat

Escobar muistuttaa, että lentokieltoaluetta tukevaa päätöstä oli tekemässä Arabiliiton 22 jäsenestä vain 11, joista Algeria ja Syyria vastustivat. Hanketta kannattivat lähinnä Persianlahden rikkaat öljyvaltiot.

Siitä alkoi Naton ensimmäinen sota Afrikassa. Oletettavia tavoitteita ovat tukikohtien saaminen Libyasta, pääsy Itä-Libyan öljyvaroille ja uusliberalistisen talousjärjestelmän edistäminen.

Yhdysvaltain ja lännen ulkopolitiikka on aina perustunut omien etujen ajamiseen, vaikka hyväuskoisille on kerrottu jotain muuta. Kaksoisvalheilla, joiden mukaan vuoden 2001 terrori-iskut valmisteltiin Afganistanissa ja Irakilla oli joukkotuhoaseita, oikeutettiin nuo sodat.

Libya.

Kuten ennakoimme, eurooppalaiset haaveet eivät ole toteutuneet Libyassa. Niitä on pikemminkin seurannut näiden haaveiden vastakohta, katastrofi. Valtion elimet ovat romahtaneet ja monet sotapäälliköt, mafiaklaanit ja islamilaiset terroristit ovat hyötyneet mullistuksesta. Valtavien asevarikkojen ryöstö on tehnyt Libyasta kansainvälisen salaisen asekaupan keskuksen. Huumekauppa kukoistaa. Siirtolaisten salakuljetuksen verkostot ovat paisuneet. Kuten eräs entinen läntisen tiedustelupalvelun edustaja on todennut, Libyasta on tullut uusi Afganistan aivan Euroopan naapurustoon.”

Tämänkin maan tuhosi USA.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


käsi_kädessä_kö kirjoitti:

Parin viimeisen vuoden aikana tehdyt sadistiset joukkosurmat ovat järjestään olleet muslimien tekemiä. Onko vika uskonnossa, vai vajaaälyisitä ihmisistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu