Eräs ns. poliisin veli huijaa, ( eläkeläisiäkin ) varastaa ja myy, välittää alkoholia ja tupakkaa alaikäisille Vantaan kk.ssa. Viranomaiset tietävät tapauksen mutta kun k.o. herran veli on poliisi, ei ole aihetta töimenpiteisiin. Onhan tietenkin kyseessä lievä rikos joka saa jatkua. Kaupungin seinäkello, varastetut polkupyörät, yksityiseltä varastetut / huijatut sataset ovat myös vain lieviä rikkeitä kun taas junassa matkustaminen ilmeiseksi ( 3.00 e. ) on automaattiseasti sakon ( 80.00 e. ) paikka. Kuinkahan paljon päättäjätasolla on tutkimatonta lahjontaa ja laittomuutta? No. Kenen vika? Oma moka. Kana kusi koko potin. Itsehän me nämä päättäjät asemaansa äänestetään. Annetut lupaukset unohtuu kun on päästy valtaan. Kuin maailmanpyörä tai Marilyn Monroe Kennedyn sanoin. " Paljon lupaa muttei mitään anna. " Yrittäessä olla rehellinen kansalainen on jarruna / esteenä vain vilpillinen virkavalta ja kanssakansalaiset. Kun harkitset uutta polkupyörää, käy Kk.n. Alepan edustan / bussipysäkin kautta hintavertailun vuoksi. Saatat säästää useita euroja / tölkkejä. 16-vaihteinen = levy keskaria. fillari per. päivä pitää mut pöhnässä.
Ajaton alko.
1
186
Vastaukset
- isukki1
Vanhempana en todellakaan hyväksy välittämistä alaikäisilleni. Samoin varkaudet, näpistykset ovat vastoin periaatteitani ja saamaani opetusta. Harmittaa phuzain puolesta sillä hänhän saa ilmoituksellaan lukemattomia vihamiehiä Virun Valgen vakikäyttäjistä. Mistäs nyt Sunnuntairyyppy jos Eestiläinen ja lukitsemattomat fillarit loppuu? No. Onneksi joillain on voimapihdit ja ostajia löytyy ilman henkkareitakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k1853741Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän272297Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h81776Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431720Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop3911533Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.631490Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh181061Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A31925Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit99812Korvasiko kaupunki Morkon talon?
Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?6753
