Samuli Virtasen Soinin sijasta Brysseliin ihmetytt

Mitä_ittua

ää.

"Soinia tuuraa valtiosihteeri Samuli Virtanen EU:n Turkki- ja Nizza-kokouksessa
EU:n ulkoministerikokouksen aiheita ovat Nizzan isku, Turkin sotilasvallankaappausyritys ja Britannian EU-ero. Ulkoministeri Timo Soini ei osallistu kokoukseen. Ulkoasiainvaliokunnan Antti Kaikkosen mukaan valtiosihteerin pitää nyt riittää edustamaan Suomea.

rysselissä EU-maiden ulkoministerikokouksessa keskustellaan tänään poikkeuksellisista aiheista, kuten viime perjantaina yli 80 ihmisurhia vaatineesta iskusta Nizzassa, Turkin sotilasvallankaappauksen yrityksestä ja Britannian EU-erosta brexitistä, sekä kaikkien näiden seurauksista.

Suomen puolesta Brysselissä ei ole ulkoministeri vaan ulkoministeri Timo Soinia (ps.) edustaa ministerin vuosiloman ajan tämän valtiosihteeri Samuli Virtanen. Virtasen lisäksi paikalla on Suomesta EU-suurlähettiläs sekä virkamiehiä.

Valtiosihteeri toimii ministerien poliittisena avustajana yhden hallituskauden kerrallaan. Virtanen avustaa valtiosihteerinä perussuomalaisten koko ministeriryhmää. Valtiosihteeri toimii ministerien henkilökohtaisen luottamuksen varassa.

Soinia ei tavoitettu kommentoimaan järjestelyä, mutta valtioneuvoston julkaiseman vuosilomalistan mukaan ulkoministeri on lomalla 14. heinäkuuta ja 7. elokuuta välisen ajan.

Eduskunnan ulkoasianvaliokunnan puheenjohtaja Antti Kaikkonen (kesk.) ei ota kantaa, pitäisikö Soinin olla Brysselissä. Syvän huokauksen jälkeen Kaikkonen pohtii syytä ulkoministerin poissaoloon kokouksesta.

– Se on hänen valintansa ja hänellä on varmaan siihen painavat syyt. En tiedä, onko kyseessä lomasyy vai mikä este, mutta se on hänen ratkaisunsa tässä tilanteessa.

Kaikkonen huomauttaa, että Suomen ja monen muun EU-maan kesälomakuukaudet menevät ristiin, EU-maissa heinäkuu on työkuukausi ja elokuu lomakuukausi, Suomessa toisin päin.

– Sen [valtiosihteerin] nyt sitten pitää olla riittävä, Kaikkonen kommentoi Suomen panosta ulkoministerikokoukseen."

http://yle.fi/uutiset/soinia_tuuraa_valtiosihteeri_samuli_virtanen_eun_turkki-_ja_nizza-kokouksessa/9033520

Soinin lomasijaiset ovat ministerit Mykkänen, Niinistö, Orpo ja Rehn.

http://valtioneuvosto.fi/documents/10184/1433371/Ministeriensijaisuudet070716.pdf/03527aec-d4ed-42ba-b25f-9c83a910b642

Miksi Soini lähettää juoksupoikansa edustamaan Suomea? Tietäen Samulin osaamisen tason on Soini tarkoituksella lyömässä asian lossiksi.

11

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TakuueläkeNousee

      Kummallisia kannanottoja, jokainen saa lomillaan mennä >>>Britaniaan häihin.

      • Nyt pitäisi viimeisenkin, siis tyhmimmän ja vähiten lukeneen pölhöpersun huomata mikä mies on Timo Soini!
        Ei minkäänlaista vastuuntuntoa, ei halua tutustua tärkeisiin asioihin, vain erittäin epäisänmaallista vihan, kaunan ja kateuden kylvöä ja sen lietsomista.
        Pahinta on se, että niin monet uskovat tämän kahdelle jalalle nostetun SIAN iänikuisiin nvaleisiin.


    • KommariMari

      Ei timokkiota kriisit kiinnosta. Turkki lienee ainoa maa joka virallisesti on tavannut timokkion. Taitaa Viro ja Ruotsikin sieltä löytyä..
      Nyt maa on sekasorrossa ja sen vaikutus eurooppaan olla mittava. Mutta mitä tekee lippalakkinen nakkimuki ministeri? Ei mitään.Laittaa ministeri tapaamiseen virkamiehen, mainiota toimintaa. Kaikkia koomikoita ulkoministereiksi valitaan. Tämä potkuhousu ministeri voisi edes työnsä tehdä ja ansaita palkkansa.

      • Ei hän pysty tekemään muuta kuin erittäin paljon pahaa Suomelle ja suomalaisille!
        "Timo" Sika Soini ei milloinkaan puhu totta, jos voi valehdella.


    • Huomenta.koko.Suomi

      Virallisen protokollan mukaankaan Virtasella ei olisi pitänyt olla mitään asiaa ulkominiterien kokoukseen. Soini pitää taas koko Suomea pilkkanaan.

      • Apuva-apuva-apuvaaa

        Valtioneuvoston työnjaon mukaan ulkoministeri Soinin sijainen on ulkomaankauppaministeri Kai Mykkänen, ei mikään James Potkukelkan entinen avustaja.


    • Soinille maistunee kopsu enemmän, ku Suomen edustaminen maailmalla.

      Tässä vielä Ville Niinistön kommentti FB:stä: "Jos minä olisin ulkoministeri, menisin kyllä tällaisena aikana EU:n ulkoministerien kriisikokoukseen - enkä lähettäisi valtiosihteeriä tilalleni.

      Vastuuta on kannettava kun sen paikka on. Nyt tarvitaan eurooppalaista arvojohtajuutta demokratian ja rauhan puolesta. Silloin ei lomailla.

      Ei mulla muuta."

      • KommariMari

        Timokkiota kiinnostaa enemmän kurkkusalaatin määrä nakkimukissa.


      • Imatrexit

        Soini-Kaanin arvojohtamiset on nähty aiemminkin. Missä Timo, siellä väärä aika ja paikka.


      • Imatrexit kirjoitti:

        Soini-Kaanin arvojohtamiset on nähty aiemminkin. Missä Timo, siellä väärä aika ja paikka.

        Eikös sen siellä Suomi-areenassakin pitänyt olla? Kyl nyt ryypätään veronmaksajan piikkiin jo liian härskisti.


    • ei-soininazi

      Pesäpallo-ottelu Imatralla oli huippupalkkaiselle Soinille tärkeämpi kuin Nizzan kokous. Ei noita persujen päitä ainakaan järki pakota. Inhimillisyydestä tai vastuunkannosta puoluetukimiljoonissa kylpevillä persuilla ei ole hajuakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      70
      3279
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3097
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2972
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2641
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2152
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1709
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1677
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1665
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1659
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1586
    Aihe