Miksi Suomessa alkoholismia sairastavat pääse hoitoon? Itselleni on alkanut tulla jo useita tapauksia, joissa toimenpiteen teko on mahdotonta potilaan humalatilan takia.
Ei alkoholismissa ole mitään hävettävää. Se on YK:n alaisen WHO:n tautiluokituksen mukainen sairaus. Siitä voi parantua. Ilman kirurgin veistä jättäen alkoholi pois.
Ei alkoholismissa ole mitään hävettävää. Se on YK:n alaisen WHO:n tautiluokituksen mukainen sairaus. Siitä voi parantua. Ilman kirurgin veistä jättäen alkoholi pois.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Alkoholismille on erittäin tehokkaita hoitomuotoja, mutta Suomessa niitä ei haluta käyttää. Ihminen ohjataan alkoholismissa katkaisuhoitoon, joka on viimeinen naula ruumisarkkuun.. Kaikki lääketieteelliset factat jäänät selvittämättä, kun ihminen työnnetään väkisin katkaisuhoitoon. Samoin myös moni fyysinen sairaus (alkoholista riippumaton) jää diagnosoimatta, jos käytäntö on se, että alcohlismus cronica äkkiä pois silmistä.
Mitkä ovat itse hankittuja sairauksia? Diabetes, ylipainosta johtuvat sairaudet, sydänsairaudet ja muut? Tällä logiigalla voitaisiin jokainen sairaus laittaa ihmisen omaksi syyksi, ja jättää hoitamatta. Pyritäänkö Suomessa terveysfasismiin? Sen periaatteen mukaan ketään ei pitäisi hoitaa, koska "sairauden aiheuttaja" on yksilö itse.