Huorinteosta:

Mikko.A

On hyvä ymmärtää, että vaikkapa naapurin vaimon pelkkä himoitseminen sydämessään on syntiä. Huorintekoon ei siis tarvita tekoja, vaan pelkkä toisen himoiitseminen riittää syntiin lankeamiseen, ja Jumalan tahdon vastaiseen toimintaan.

Veljemme Paulus kirjoittaa myös, että kukin pitäköön astiansa (ruuminsa) pyhyydessä ja kunniassa, ei himon kiihkoissa, kuten pakant, jotka eivät Jumalaa tunne.

Eläkää hyvin ilman syntiä.

11

171

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sydämensuunnitelma

      Synti ei ole ajatustoimintaa, joka on ohi menevää, vaan sydämestä lähtevää tietoista suunnittelemia ajatuksin. Silloin naapurin rouvan kaunis vartalon tuijottaminen on ainoastaan kiitosta Jumalalle nimittäin, jos älyä kiittää kauniista naapurista. Mistään syntiin lankeemuksesta ei silloin liene kyse. Ääriajattelu on ikävä piirre ihmisessä.

    • hieno.uusi.käännös

      Kuudes käsky: älä tee aviorikosta. Siis jos kumpikaan ei ole naimisissa niin seksi on vapaa.

    • Miksi sitten himoitsit naapurin naista ? Ja tänne kirjoittelet ikäänkuin jonkun muun tekemänä asian ... No Jeesukseen uskoen niin sekin on kuitattu kuten "tosi" uskovaiset tuppaa kertomaan ja selittelemään syntejään . Jeesus on malli , noudata sitä

    • Kuitenkin Jeesus kärsi ristillä meidän syntiemme tähden ja syntimme ovat mustat ja moninaiset, ei kai siinä suurimpia ole humalaisten hairahdukset, mutta agraarikulttuurimme pitää tästä synnistä erityisen suurta melua ja sen ymmärtää. Pitäisikin opettaa ihailua ja kunnioittamista toista ihmistä -lähimmäistäsi - kohtaan, jollloin kaikkinainen hyväksikäyttö loppuisi. Tai nuorille voisi korostaa ihan streittarielämän hyvyyttä, ilman että edes koskaan aloittaa kännikokeiluja, jotka tuovat lieveilmiöitä... Ja huorintekoa on tietysti sekin jo, jos ei ole itselleen uskollinen, että suuret ovat usein syntimme.

    • Epäilijä

      Minkäs teet jos naapurin vaimo tai tyttäret ovat viehättäviä.
      Eikö Jeesus opettanut, että pippeli pitää leikata pois ja heittää menemään jos semmoisia ajatuksia itsestään tapaa?

      Moniko meistä ei näitä ajatuksia olisi havainnut mielessään, eli moniko on tässä mielessä synnitön?

      Siihen pysty kuin kunnon kristityt.

      • nuorisopastoriLeo

        Mikko A pystyy, hän on kristitty eikä pakana.
        Mikko pystyy suhtautumaan vastakkaiseen sukupuoleen pelkästään sisarellisesti, koska on saanut rippikoulussa nuorisopapilta rokotuksen vastakkaisen sukupuolen kohtaamisen varalle.


    • turhatajatukset

      Noniin. Siinalta haagar orjuus laki saa aikaan vihaa. jeesus tuli syntisiä pelastamaan. . Koittakaa etsiä armoa. Kuten paha palvelija jolle jeesus oli antanut anteeksi ei antanutkaan anteeksi muille. Kyllä jokaisessa ihmisessä on himot jotka vetää mutta kun katsoo Jeesukseen saa rauhan . Armosta elämään. Kirjoittaja siis itse kyttää naapurin naisia kun moisia tulee mieleen. Senkin ajan voi käyttää heikkojen auttamiseen vaikka perheensä hoitamiseen eikä mieti turhia. Sukulaiset kuuluu hoitaa köyhiä ruokkia.

      • Lällärihommaa

        Teuvo ruokkii nälkäisiä totuudella. hän hokee heille loputtomiin totuus totuus totuus ja kiirehtii kääntämään pankkiin rahojaan ettei alimmaiset homehdu.


      • Se.on.vaan.kestettävä

        Sekö sua kyrsii, jos joku pärjää sua paremmin. Miten se sun mielikuvitus Jumala suhtautuu tuohon kateuteen?


    • Himojahan meissä pyrkii nousemaan ajoittain, mutta tukahdettu, tai huomiotta jätety himo ei ole synniksi, vaan se että jos on himojensa palvelija. Jumalaa meidän tulee palvella, eikä omia himojamme, kuten tekevät ihmiset, jotka eivät vielä Jumalaa tunne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      156
      1747
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      553
      1513
    3. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1499
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      281
      966
    5. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      178
      938
    6. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      816
    7. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      58
      786
    8. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      26
      750
    9. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      63
      739
    10. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      56
      738
    Aihe