Sotahullun Staputlerin Venäjällä juopa ökyrikkaiden oligarkkien ja Karjalan köyhien baabuskojen välillä on mieletön, mutta samanlainen on tilanne siellä koirienkin keskuudessa. Pietarin ja Moskovat kulkukoirat ja varapääministeri Igor Shuvalovin koirat ovat hyvin eriarvoisessa asemassa. Varapääministerin koirilla on huomattavasti nautinnollisempi elämä.
Jos eriarvoisuus Venäjällä edelleen kasvaa, niin tulee uusi vallankumous, ja sen jälkeen saamme Karjalan tyhjänä takaisin. Pitääkin ottaa oikein ryypyt asian kunniaksi.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016071921928762_ul.shtml
Koiratkin eriarvoisia Venäjällä
5
103
Vastaukset 5
- SeAvarakatseinen
Karjalas-suomalaiset yhdessä kantasuomalaisten kansssa näytetään R Y S S I E N johtamalle osa-valtiolle mallia:
Karjalan kielelle oma koti Vieljärvelle | Yle Uutiset | yle.fi
http://yle.fi/uutiset/karjalan_kielelle_oma_koti_vieljarvelle/8274948
R YS S I E N- hallinto ei pysty järjestämään asumisoloja maan kansalaisille.
(ei senpuoleen ei Suomenkaan, varsinkaan niille toisinajattelijoille, jotka haluavat asua majoissa ja .... ryypätä.) Tässä asiassa yksilönvapaus toteutuu ainakin Suomenmaassa.
Mutta kun oikein toimeen tartutaan, niin saadaan aikaiseksi vaikka K O T I kielelle:
Karjalan kielelle oma koti Vieljärvelle | Yle Uutiset | yle.fi
http://yle.fi/uutiset/karjalan_kielelle_oma_koti_vieljarvelle/8274948
Oikeansorttista Ystävyyttä, Yhteistyötä ja Avunantoa ja ilmeisesti ohi kaikkien byrokraatisen ROISTO-hallinnon kuvioiden?
Tekivät vain PUU-talon, miksi Venäjänmaalla NYT niin?
(P.S. ovatko automaattiset palohälyytys ja -sammutuslaitteet, palovakuutukset ja alkusammutuskalusteet kunnossa?)
.....
Suomessa järjestyy jopa KOTI, venäjän koirille:
Viipurin tarpeettomat koirat | Koirat | HS
http://www.hs.fi/kotimaa/a1366516760609
"Suomalaiset auttavat Viipurin kulkukoiraongelman ratkaisemisessa. Kaupunkilaiset arvioivat irtokoirien vähentyneen Viipurissa."- kukukoiranen
Mitenkähän pääsis Kremliin vahtikoiraks? Voisi siellä olla hyvät oltavat.
- Bror-Erik1974kuk
Kuku kuku,kuldagägönen Karjalan maill.
- Bror-Erik1974hau
Avaran pinnistetyn puheenparren päälle nostaa koira kyllä jalan.Siinä mielessä
ihan tarpeellinen vouhkaaminen hältä. -Musti merkkasi reviirinsä. ;) Eiks niin? - Bror-Erik1974ru
Mutta vielä venäjänkarjalan kukkeasta kauneudesta; seutu on rehevyydessään
antanut asukkailleen ylitsepursuavaisen lahjan nauttia maan antimista,kaikki kas-
vaa ja menestyy.
Ei siis mikään ihme että vanhan suomalaistuvan viereen alkaa nousta uhkeita
uudisrakennuksia vankistamaan uskoa omaan maahan. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851236
- 96977
- 48813
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111510Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44478Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33465