http://yle.fi/uutiset/suur-suomi_olisi_onnistunut_vain_natsi-saksan_avulla/7263681
Tässä olisi nyt kaikille Venäjä pelkääville fobistelle hiukan tavaamista:-)
Tässä olisi nyt kaikille Venäjä pelkääville fobistelle hiukan tavaamista:-)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Kun alun perin tutustuin näihin suursuomalaisten puheisiin, ne tuntuivat hourupäiden käsittämättömiltä houreilta. Oli ihan mahdoton ymmärtää niitä ihmisiä
K-arjalaiset eivät ole sitten piiruakaan muuttuneet, päinvastoin, sisäsiittoiset Torstit uskovat nyt lujasti, että Nato ja Usa auttavat palauttamaan Karjalan, mutta tuloksena tuleekin olemaan vielä pienempi Suomi ja k-arjalaisten karkoitus Slussenille Rositaa litkimään.
Siinä yksi malliksi.
Minua kiinnostaisi tietää, missä kohtaa Naton peruskirjaa tai USAn hallitusohjelmaa mainitaan Karjalan palautus Suomelle tavoitteeksi. Ja kuka suomalainen on ilmaissut uskovansa moista.
Kerro ukrainalaisille , georgialaisille ja moldovalaisille, että Venäjässä ei ole mitään pelättävää.
Suur-Suomi-aatteen tavoiteenahan oli liittää Suomeen itämerensuomalaisten asuttamia muiden valtioiden alueita. Erityisesti haaveiltiin Neuvostoliitolle kuuluneen Itä-Karjalan liittämisestä Suomeen.
Suur-Suomi aatetta edustaneista järjestöistä Karjala-Seura puhui Suur-Suomesta sekä suomalais-karjalaisyhteisö merkityksestä.
Suur-Suomi aatteen laajamittainen kannatus oli voimakkainta Suomen itsenäisyyden alkuaikoina. Suomen valtion alueellista laajentamista tavoitelleessa muodossa Suur-Suomi aatehan sitten kyllä käytännössä sammui täysin tappiollisen jatkosodan jälkeen.
Yleensähän Suur-Suomi haaveilijat hahmottelivat itärajaksi Fennoskandian luonnonmaantieteellistä itärajaa, joka on Vienanmereltä Ääniselle, Syväriltä Nevajoen tai Rajajoen poikki Suomenlahteen. Nämä rajat sisältävät suomalaisten ja itäkarjalaisten alueet, siihen sisällyi Nevan eteläpuolinen Inkeri, Viro sekä Norjan Ruija ja Ruotsin Norrbotten suomenkielinen alue. Joskus Suomen rajoiksi esitettiin laajempaa, muinoin itämerensuomalaista aluetta, Pohjois-Venäjän Vienajoelta Latvian Väinäjoelle saakka.
Harvemmin unelma Suur-Suomesta saatettiin Venäjän suunnassa ulottaa kaukaisempienkin suomalais-ugrilaisten kansojen asuma-alueille Uralille ja Länsi-Siperiaan saakka.
Ja miten Nato siis liittyy tuohon millään tavalla? Tai Yhdysvallat?
Pyöveli mannerheim ja suursuomisaastaa.
Mistä tietää, että itsenäisyyspäivä lähestyy? Tietenkin siitä kun ei voi olla joka puolella törmäämästä kaikkien lahtareiden äitiin eli marsalkka Mannerheimiin. Varsinkin nyt kun maassamme vallitsee kova oikeistolainen ja jopa äärioikeistolainen virtaus, niin lehtihyllyt pullistelevat juttuja tästä suomalaisten työläisten tapattajasta ja yhden jos toisenkin lehden kansikuvassa on kukas muukaan kuin itse murha - Kustaa.
Luin näin itsenäisyyspäivän lähestyessä Leo Martti Niemisen kirjan Suur – Suomi saasta. Kirja on ilmestynyt 1975 ja kirjan tekijä ei suinkaan ole kommunisti vaan tiedotuspäällikkö, maanviljelijä teollisuuden ja kaupan toimihenkilö, pienliikkeenharjoittaja, ammattiyhdistysmies jne. Eli kirjoittaja tuntee laajalti kansamme elämää.
Kirjan takakannessa todetaan mm. näin: ” Koottuaan penkomansa karmean ”Suur-Suomi saastan” tähän teokseen ja esittämällä kansantajuiset johdonmukaiset yhteenvedot, tekijä suorastaan repii valheen kaihin lukijan silmiltä”… ” Odottaa siis sopiikin, että tämä henkisen maanpuolustuksen järkyttävä sotadokumentti löytää itsensä jokaisen, Suomen itsenäisyysajan historiasta kiinnostuneen ihmisen luettavaksi ja muistutukseksi siitä, miten raskaasti ja verisesti meitä on ”höynäytetty”
Ja totta tosiaan, kirjan luettuani vahvistui entisestään käsitys mistä kaikesta on ollut kyse. Mannerheimille ei esimerkiksi riittänyt se, että hän teurastutti suomalaisia vaan hän sammumattomassa vihassaan järjesti ristiretkiä nuorta Neuvosto – Venäjää vastaan nostaakseen vakoiset takaisin valtaan Venäjällä. Mannerheim oli haltioissaan jo -20 luvulla alkaneesta ryssävihan lietsonnasta, olihan hän vannonut, ettei laita miekkaansa tuppeen ennen kuin Suur – Suomi on tosiasia. Unelmaansa hän pääsi yrittämään talvi – ja jatkosodissa – valitettavasti suomalaiset joutuivat maksamaan kalliin hinnan Mannerheimin ja muiden Suur – Suomi haihattelijoiden unelmista ja tavoitteista. Ja yrittämiseksihän se lopulta jäi, mutta kalliiksi sellaiseksi.
Kirjasta selviää hyvin, miten Suomessa valmistauduttiin määrätietoisesti sotaan aina - 20 luvulta lähtien. Suur – Suomi hanketta ajettiin määrätietoisesti suomalaisten ajatuksiin värväämällä muun muassa kirjailijoita, runoilijoita ja muita taitelijoita ”heimohengen” nimissä ryssää vastaan, tuota ”vuosisataista vihollista” ja ”perivihollista” kuten Mannerheim usein totesi. Neuvostoliittoa suorastaan härnättiin sotaan viemällä rajalle linnoitustöihin 100 000 ihmistä ja maksettiin jopa pikkupojille karkkirahaa, kun he pyllistivät paljaat takapuolensa Neuvostoliiton rajavartioille. Siis haluttiin suoraan näyttää, että kohta täältä pesee ja sitten saatiin mitä tilattiin.
Ettei totuus unohtuisi näin itsenäisyyspäivän aattona, niin kannattaa välillä lukea muutakin kuin sitä oikeistolaista ”virallista” totuutta. Kuitenkin saamme taas huomenna kuulla virallisilta tahoilta mitä ihmeellisimpiä asioita sodasta ja ”torjuntavoitosta”. Itsenäisyyttä pitäisi juhlia aivan muista syistä. Siinä ei ole mitään juhlimista, että sotaintoilijat ja Suur – Suomi haihattelijat saivat aikaan suunnattoman määrän surua ja murhetta monissa kodeissa ja perheissä.
ps.Oletteko muuten huomanneet onko ulkomailla hävinneen osapuolen sotapäälliköistä patsaita? Onko Saksassa Hitlerin patsas tai patsaita? Kuulemma turistit Suomessa käydessään kilvan hämmästelevät kun Mannerheimin patsas jököttää Kiasman ja Postitalon edessä. Niin hämmästelen minäkin.
Jos sisäsiittoista haluat nähdä, niin katso ryppyinen vanha paska sen murjusi peiliin.
== Oletteko muuten huomanneet onko ulkomailla hävinneen osapuolen sotapäälliköistä patsaita?
Kyllä olemme. Niitä riittää pilvin pimein.
Miksi sinä nyt käytät jopa itsestäsi "me muotoa"?
Koska en ole ainoa ulkomailla käynyt suomalainen.
HAHHAHHA! Taas stallari sai hienosti vastapalloon. Siis, ainahan ne saa, mutta tämän jopa lipfert-pöhveli-olet_outo voisi tajuta :)
Olet kyllä niin pahasti sekaisin, että toivon todella sen holhoojasi olevan nuori.
Teikäläisille on ominaista suuri närkästys siitä, että pieni valtio harjoitti hetkellistä opportunismia, joka epäonnistui. Sen sijaan ette ole laisinkaan närkästyneitä suuren valtion, Neuvostoliiton, jatkuvasta ja onnistuneesta opportunismista naapurivaltioidensa suhteen!
Se kun kähmi maa-alueita Suomelta, Baltian maat kokonaan, Puolalta, Saksalta, Unkarilta, Romanialta ja Japanilta. Millä tavalla tämä oli jotenkin ylevää ja hyväksyttävää?
Olet vanhasta muistista ja suomettuneisuuden ajan jäljiltä kolmella mutkalla katumusharjoituksessa pelkästä aikeesta ja sivuutat tyystin maanhankinnan mestarin vastaavat haaveet, jotka onnistuivat
Kun kerran Helsinkiin aikoinaan pystytettiin marskille oikein näköispatsas,niin sen viereen täytyisi myös pystyttää toisen jättimäisen kansanmurhan aloittajan Adolf Hitlerin näköispatsas. Näin ajattelin siksi, että suomalaisten pitäisi joka päivä muistaa niitä, joiden perässä ei tule missään nimessä koskaan marssia.
Stalinin ja O.W.Kuusisen patsaat ovat sentään etusijalla.
Sinun oma näköispatsas se on kumminkin aina se varoittava esimerkki siitä jonka perässä ei tule missään nimessä koskaan marssia. Ainakaan vapaaehtoisesti.
"niin sen viereen täytyisi myös pystyttää toisen jättimäisen kansanmurhan aloittajan Adolf Hitlerin näköispatsas."
Kirjoittaja on Tampereen Tarkkispoika ja mikäli häntä kuultaisiin olisi Mannerhgeimin patsaan tilalla suuri teurastaja Josef Stalin ja patsaalla korkeutta 20 metriä!
Katkeroituneen Tarkkispojan vakioinhokkilistaan kuuluvat:
- Karjalan evakot
- pohjalaiset ja pohjalaisuus kaikissa muodoissaan
- yllättäen myös lappilaiset
- Suomen armeija ja sen saavuttamat torjuntavoitot
- Suomen säilyminen itsenäisenä
- Viron itsenäisyys ja ERO neukkulandiasta!
- Saksan armeijan suoritukset toisessa maailmansodassa
- Viron vaurastuminen itsenäisyyden aikana
- Suomi-kp:n mainio tehokkuus
JA KAIKEN KRUUNASI Neuvostoliiton romahdus 1991!
TÄTÄ KATKERUUTTA TARKKISPOIKA PURKAA SÄÄNNÖLLISESTI PALSTALLA! LISÄKSI Tarkkis yrittää määrävälein voittaa toista maailmansotaa uudelleen, jolloin hänen vihansa kohteena ovat joko torjuntavoitot, Lento-osasto Kuhlmey tai saksalaisten ilmavoitot!
Mikä sinua nyt taas noin kovasti vituttaa? :-)))))))
EI mikään! Itseäsi taas vituttaa kun jäit kiinni housut kintuissa:-)
Kumminkin tuo jatkuva vittuillu sinulle näyttää vain jatkuvan.
Miksi Suomessa EI ole Kuusisen patsasta? Hän on kuitenkin kansainvälisesti kaikkien aikojen menestynein suomalainen poliitikko, aivan kiistatta. Meidän tulisi kunnioittaa harvalukuisia suurmiehiämme.
"... EI ole Kuusisen patsasta? Hän on kuitenkin kansainvälisesti kaikkien aikojen menestynein suomalainen poliitikko, aivan kiistatta."
Ei ole Kuusinen (Kusinen) menestynein, Kekkonen on kiistatta!!!
Vain onnettoman ja yksinäisen Tarkkispojan taholta ja hänhän ei muuta osaa:-D
Minähän elätän sinut.
Tuskinpa! Maksan yhä enemmän veroja kuin mitä sinä saat palkkaa!
Eihän nyt työttömyyseläkkeestäsi mene yhtään veroja.
Kyllä siitä menee! Olen työeläkkeellä 42:n työvuoden jälkeen ja eläkettä verotetaan samaan tapaan kuin työtuloja!
Ethän sinä nyt ole tehnyt päivääkään rehellisiä töitä.
Ja sinäkö muka olet.
Edesmennyt saksankielen opettajani kertoi miten ennen sotia ylioppilasnuoriso hoilasi "Äänisjärvestä Laatokkaan me miekalla piirrämme rajan". Ehkä nämäkin laulelot oli idässä noteerattu syksyllä -39, monen muun vastaavan sikailun lisäksi.
Kyseessä oli AKS-järjestön (jolla ei ollut suurempaa kannatusta) mielilaulu.
Yrität antaa ymmärtää, että sitä lauloi nuoriso yleisemminkin? Vuonna 1938 ei ollut ylioppilaita tullut vuoittain kuin max. 2.000 kpl ja heistäkin harva kuului AKS:ään?
Yrität nyt vanhaa stallarikikkaa eli syyllistää pientä Suomea itseään siitä, että 'rauhanomaisen Neuvostoliiton' OLI IHAN PAKKO hyökätä tänne Talvisodassa!
Nyt ei kyllä pöhveli tuo jatkuva valheellinen lahtaripropagandasi ole yhtään uskottavaa.
Ihan pelkkää paskaa näytät jauhavan vain aamusta iltaan. Valitettavasti.
Eikä taaskaan yhtään ainoata perustelua??
Sinäkö muka jotakin Saksaa olisit opiskellut!? Olitko sinä se Berliinin tiskijukka.
Millainen olisi nyt Suomi, jos Hitlerin Saksa olisi voittanutkin sodan? Kertokaapa maukkaita skenaario-yksityiskohtia maamme tilasta vuonna 2016, ollessamme Suur-Suomi!
Itsenäistä Suomea ei enää olisi missään olemassa.
Olisimme olleet vain pieni osa hitlerin natsi-saksaa jos hitler olisi voittanut. Onneksi ei voittanut.
Emme olisi Suur-Suomi emmekä ylipäätänsä minkäänlainen Suomi. Tämä alue olisi Saksan osa, nimeä en tiedä. Suomalaisuus olisi hävitetty jo vuosikymmenet sitten, heti Hitlerin kuoleman jälkeen. Tarkka rotuseula olisi jättänyt ehkä miljoona suomalaista jäljelle, lopulle ei olisi hyvä heilunut. Miehet kuohittu ja pantu tukkimetsään kuolemaan tai jotain sellaista mikä orjalle sopii ellei sitten Himmlerin opin mukaan kaasutettu. Porkkalassa olisi ehkä ollut neukkutukikohdan asemesta isot kaasukammiot ja uunit.
En usko tuota. Himmler päinvastoin kunnioitti kansaamme ja kulttuuriamme, hänhän palkaksi suomalaisopiskelijamiehen kartanoonsa perustettuun muinaiskansa-tutkimuskeskukseen töihin. Suomalainen lahjoitti Himmlerille kantelee josta tämä oli aivan otettu. Kalevala kiinnosti myös häntä suuresti. Olen varma, että maamme olisi edelleen olemassa ja kansamme. Juutalaiset olisi likvidoitu, samoin vaikkapa vammaiset, mutta muut olisivat olemassa. Muurmanski olisi myös meillä, ja ranvaviivaa Vienanmerelle ja jäämerelle saakka. Meillä olisi autonomisuus, toki kuuluisimme Saksan valtakuntaan. Tokana kielenä meillä olisi saksankieli ruotsinkielen sijasta. Metsistämme ikimetsiä olisi paljon suurempi osuus, ja muutenkin luonnonsuojelu ja rakkaus luonnon eliöihin olisi iskostettu jo lapsesta saakka paremmin -pelkkää plussaa. Rikollisuus olisi vähäistä ja poliisivoimat suuret. Toki aineellinen elintasomme ei olisi nykyistä tasoa vaan jossain 70-luvun tasolla, mutta aivan mainio ja riittävä.
Sulta on tainnut lääkitys pettää.
Ruotsilla oli pitkään utopia Suur-Ruotsista, mutta kaikki opettajat ja historian tuntijat myöntävät nykyisin tuon utopian olevan lopullisesti haudattu.
Suomen olisi aika tehdä samoin. Suomi ei toki voi olla suurempi kuin mitä Ruotsi on tai maailmankirjat ja järjestys menisivät aivan sekaisin.
Näyttäisi siltä kuin maat olisivat menosssa laajalla rintamalla yhä pienempiin osiin. Suomenkin olisi varauduttava mahdolliseen Saamen valtion syntymiseen Pohjoiseen.
Olihan noita suuria keisarikuntia tms. kuten Itävalta, Saksa, Ranska, Venäjä ja Ruotsi. Mutta ne silpoituvat yhä pienempiin osiin ja kehitys näyttäisi kulkevan yhä pienemmäksi silpoutumisien suuntaan ennen kuin laajentumisiin. Mielestäni tulisi huomata historian kehityskulussa silpoutuminen pienempiin osiin myös eikä pelkkä laajeneminen ja pyrkimykset laajenemiseen.
Milloin Ruotsi oli keisarikunta?
Tiskijukalta menee psykoosissa keisarit ja tsaarit sekaisin siinä missä maaorjat ja torpparitkin.