joten ei siis ihme että tuokin pelle on ruotsalaisuuden nuolija.
Paljonko Lehtinen on saanut hyvää hurri-säätiöiden taholta?
"Lopputyönsä hän teki Tukholman yliopistolle."
Näin ne totuudet paljastuu.
Paljonko Lehtinen on saanut hyvää hurri-säätiöiden taholta?
"Lopputyönsä hän teki Tukholman yliopistolle."
Näin ne totuudet paljastuu.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Lasse otti pari vuotta sitten kantaa Suur-Helsinkiin: " PK-seutu yhteen vaan, mutta jätetään Kauniainen suomenruotsalaisten reservaatiksi."
Luulin silloin Lassen heittävän huulta, mutta en enää. Svekodemari oli tosissaan!
Kauniainen+on+ainoa+jäljelle+jäänyt+poikkeus+ns.+reikäleipäkunnista.
Vihjaan+syyn:+rusuja+40%+asukkaista.+Ja+vielä+rusueliittiä+suuri+osa.
Lasse Lehtinen on pelkkä vitsi.
Viime presidentivaaleissa hän oli SDP:n ehdokas, kunnes Lipponen syksyllä ilmoittautui ehdolle. Lehtistä oli tuunattu sopivaksi siten, että hänelle oli laitettu
-kekkoslasit
-ahtisaarikampaus
-ääni oli opetettu
-Lehtisät näytettiin Yle:ssä harva se päivä, ennenkuin varsinainen vaalityö edes pääsi alkuun.
Mutta SDP hylkäsi heti Lehtisen kun Lipponen ilmoittautui, hieman myöhässä, ja alkoi Lipposen taakse kaikin voimin. Valtavasti ruotsinkielistä rahaa tuli tukemaan Lipposta ja ahvenanmaalaiset olivat jo hänen takanaan. Sitten kansan riveistä alkoi tulla vastustusta ja Lipposen luvut gallupeissa olivatkin heti surkeat. Vaaleissa hän sai vielä surkeamman tuloksen.
Lehtinen ilmeisesti saa edelleen jotain rahaa Rkp:ltä, vaikka Rkp:n rahat alkavat huveta.
Suomalainen "eliitti" on outoa sakkia. Jos on pienikin yhteys ruotsalaisuuteen, niin se oikeuttaa oman taustansa ja kansansa oikeuksien halveksimiseen?
Ja melkein jokaisella suomalaisella on jokin yhteys, kun aletaan sukupuuta tutkimaan tarpeeksi kauas. Niinpä aina löytyy "perustelu" svekoiluun. Eikö olekin kätevä automaatti!?
Lipponen karmea esimerkki.
Tavalliset suomenkieliset suomalaiset elävät vuotta 2016 vapaassa, demokraattisessa oikeusvaltiossa, jossa ihmiset ovat luontaisesti tasa-arvoisia.
Mitä tekee neffe? Elää vielä alamaisena Ruotsin vallan aikaa, ja jokainen jo pelkästään ruotsia osaava henkilö (Lasse Lehtinen) on uhka neffen identiteetille.
Lähes kaikki presidenttiehdokkaat ovat tilanneet tai teetättäneet osan kampanjatuotteistaan ulkomailla. Tämä käy ilmi Teollisuusalojen ammattiliiton TEAM:n keskiviikkona julkaisemasta selvityksestä.
Ehkä tunnetuin yksittäinen tuote on Paavo Väyrysen Paavo & Vuokko -kampanjamuki. Ed-Mark Oy:n kautta tilattu muki on tehty Aasiassa ja mukin painotyö Suomessa.
Sauli Niinistön kampanjatuotteista hopeinen rullaluistinpinssi on tehty Kaukoidässä ja lattemuki Kiinassa.
Timo Soinin luottokortti ja rintanappi taas on tilattu Promlerin kautta Aasiasta.
Pääosa rintanapeista on tehty Suomessa.
Paavo Lipposen tuotteista kaulaliina on kudottu Saksassa. Jääkaavin on samoin Saksasta, mutta sen painotyöt on tehty Suomessa. Rintamerkki on osin kotimaista talkootyötä, osin Euroopassa tehty.
Eva Biaudet'n kampanjasuklaa on Saksasta. Paavo Arhinmäen rintanapin toimittanut yritys teetti sen englantilaisin voimin.
Sari Essayahin materiaaleina on vain Suomessa painettuja esitteitä.
TEAM:n puheenjohtaja Timo Vallittu arvostelee ehdokkaiden päätöksiä.
"Kun presidentti on arvojohtaja, niin soisi, että hän omilla valinnoillaan näyttäisi esimerkkiä ja suosisi kotimaisia tuotteita. Mielestäni presidenttiehdokkaat eivät tässä asiassa ole osoittaneet erityisen hyvää arvojohtajuutta", Vallittu sanoo TEAM:n tiedotteessa.
Vallitun mukaan Suomalaisen työn liiton laskelmat osoittavat, että jos jokainen suomalainen käyttäisi kuukausittain 10 euroa enemmän kotimaisiin ostoksiin, se merkitsisi vuositasolla noin 10 000 uutta työpaikkaa.
"Ei pidä myöskään unohtaa, että halpamaissa tehdyt tavarat on monesti tuotettu olosuhteissa, joita ei voi pitää inhimillisinä", Vallittu sanoo.
Kaikkihan me samassa "veneesssä" ollaan mut joku tollo veti tästäkin tap...............
Kokoomuksessa vastaava rkp-nuolija on Kimmo Sasi. Sai rahaa RKP:ltä tamperelaisten äänien keräämiseen. Sasin vaimo oli ruotsinkielinen, kunnes sairastui ja Sasi otti eron. Nai nuoremman ja tamperelaiset eivät enää sitten äänestäneetkään Sasia.
Nyt Sasi ei ole vaalien jälkeen tiennyt mitä tekisi.
Demarit, jotka kannattavat pakkoruotsia eivät voi olla suomalaisen duunarin tai virkamiehen asialla. Mikä on syy kulkea samoissa porukoissa rikkaitten surujen kanssa?
Lukiolaislikkoja nimmarilla kirjoittajan kommentit alkavat olla "aukki apukoululaisen" tasolla. Kuka palstaa pitkään seuraanneena muistaa aukki apukoululaisen kommentteja. Juisen sanoin, ne oli jautaa.
SDP-johto pettää pahasti äänestäjänsä, koska puolueen kannattajat ovat jopa eniten pakkoruotsitusta vastaan!
Demari saadessaan Bemarin tai kämpän Töölöstä tai Westendistä siirtyy svekojen aseenkantajaksi. Kielisodassa ei vankeja oteta, sanoi Stenbäck.
Lipponen ja Lehtinen ovat myyneet isänsä perimän ja aattensa.
He ovat rahan vankeja. Molemmat tulevat kuolemaan katkerina ja hyljättyinä. Muutkin kuin koirat kuseksivat hautakivelle.
Lipponen jätettiin Eu presidentin ja myöhemmin Suomen presidentin vaalitaistossa yksin. Löysä ei ole vielä kokenut kohtaloaan.
Hänestä on hyötyä, kun kirjoittelee tyhmiä, jotkut vielä uskovat.
Herrojen kanssa ei pidä mennä marjaan. Miksi Paavo suuttui Nordealle?
Muuten täyttä asiaa mutta "aseenkantajaksi" pitäisi muuttaa "aisankantajaksi", englanniksi "cuckcold".
Ei pidä. Ruotsin kieliset suomessa asuvat eivät demareilta naista vie!
He viettävät aikaa "kavereiden"kesken. Avioseksiä harrastavat ainoastaan lisääntymistarkoituksessa. No muutama Jörn on poikkeuksia.
Ruotsinsuomalaiset kaverini Porvoossa ovat ottaneet pakolaisista poikaystävän. Ilmeisesti myös Evitskogissa.