Viisi aivan yksin saapuneiden pakolaislapsosten asuntolassa työskennellyttä sai tuberkuloosin
20-06-2016
Viisi aivan yksin saapuneiden pakolaislapsosten asuntolassa Emmabodassa työskennellyttä henkilöä on jättänyt työnsä sen jälkeen, kun he saivat tuberkuloositartunnan.
Tapauksen paljastanut asioista perillä oleva taho kertoo, ettei tartunnan saaneelle henkilökunnalle oltu kerrottu rekrytointivaiheessa mitään lapsukaisten tautisuudesta.
Emmabodan sosiaalitoimen johtaja Thomas Svensson kertoo, että kunnassa notkuu 17 aivan yksin saapunutta pakolaislapsukaista, jolla on tuberkuloosi. Useimmilla tauti on piilevässä muodossa ja he saavat lääkitystä vaivaansa, mutta jotkut ovat olleet lääninsairaalassa eristettynä aktiivisen tuberkuloosinsa vuoksi.
Svenssonin mukaan tuberkuloosista on keskusteltu organisaatiossa useaan otteeseen viime syksyn jälkeen ja hän olettaa, että jokainen työntekijä saa tietoa tilanteesta ennen työskentelyn aloittamista. Hänen mukaansa ei ole varmaa, että asuntolan henkilökunta on saanut tartuntansa töissä.
”Tuberkuloosi voi olla piilevä vuosien ajan ennen puhkeamistaan, mutta koska asuntolassa on notkunut kaksi aktiivista tuberkuloosia sairastavaa, ei voida sulkea pois mahdollisuutta, että tauti on tarttunut töissä. Haluan painottaa, että kunnassa suhtaudutaan tähän hyvin vakavasti”, Thomas Svensson kertoo.
ONKO TUBERKULOOSITARTUNTOJA SUOMESSA
KESTÄÄKÖKONTROLLI
0
176
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2001546
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58961Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 53826
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t264738Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10730Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338681Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58674Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74666