Windows ei muka aito

johanonoutoa

Ostin 2,5 vuotta sitten kotimaisesta verkkokaupasta Windows 7:n. Avasin koneen äsken ja ruudulle tuli teksti että Windows versio ei ole aito. Koskaan aiemmin tuollaista tekstiä ei ole ruudulle tullut. Ohjelman pakkaus oli normaali.
Myyvätkö kotimaiset verkkokaupat piraatteja vai onko tämä Microsoftin tapa saada ihmiset päivittämään 10 –versioon, joka minulla on toisessa koneessa. Ihmettelen.

14

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • apinajagorilla
    • "Ostin 2,5 vuotta sitten kotimaisesta verkkokaupasta Windows 7:n."

      Mistä verkkokaupasta?

      "Avasin koneen äsken ja ruudulle tuli teksti että Windows versio ei ole aito."

      Kun ostit Windows 7:n niin asensitko sen tähän koneeseen 2,5v sitten vai onko jotain muuttunut? Ja jos on muuttunut niin milloin?

      "Myyvätkö kotimaiset verkkokaupat piraatteja vai onko tämä Microsoftin tapa saada ihmiset päivittämään 10 –versioon, joka minulla on toisessa koneessa."

      Onko Windows 7 ollut siinä toisessa koneessa missä nyt on Windows 10 ?

    • Ubueiherjaile

      MS vittuilee jatkuvasti, vaihda Ubuntuun :D

    • johanonoutoa

      koodeja.net sivulta jota ei enää näytä olevan olemassakaan.

      • feikkikoodeja

      • Tuohan oli huijaussivusto josta varoiteltiin, että älkää nyt sinne mitään rahoja laittako. Lakia voi tulkita tässä asiassa samoin kuin varastetun tavaran ostamisessa, että ostajan pitäisi ymmärtää ostavansa huijarilta koska myytiin alle tukkurin hintojen. Et siis missään vaiheessa ole ostanut mitään lisenssiä vaan annoit rahasi pois.

        Nyt sitten ottamasi riski huijarin kanssa realisoitui ja sinun tarvitsee ostaa uusi lisenssi kun Microsoft mitätöi lisenssin väärinkäytöksen vuoksi.

        Voit toki vaatia rahojasi takaisin huijarimyyjältä mutta se on sinun ja sen huijarin välinen asia eikä liity millään tavalla Microsoftiin.


    • Päivitys-on-Päivitys

      Et kertonut onko koneessa myös Windows 10, tai teitkö Widows 7 pohjautuvan päivityksen jossakin välissä, ilmeisesti teit.

      Poista 10, palauta 7 tehdasasetuksiin, tai poista 7 ja pidä 10.

      tai

      Asernna Zorin, mutta älä tee päivitystä kuin se ensimmäinen iso, toinen päivitys joka tulee vastaan myöhemmin asentaa vain, vielä toimimattoman ytimen, sitä päivitystä ei voi vielä tehdä.

      Zorin on vikkelä, ja liittymältään miellyttävä käyttää, toinen ei niin vikkelä on Mint, vakaa, mutta Windows 7 tasoinen nopeudeltaan.

    • johanonoutoa

      Kyllä siinä on sama 7 Ultimate, joka asennettiin alunperin eikä tähän kymppiä tule. Se on toisessa koneessa. Levykkeessä on hologammit kuten pitää, samoin koko pakkaus tuotenumeroineen näyttää oikealta ja uskon sen olevankin. En tiedä, mistä ja miksi tuo ilmoitus tuli. Ehkä se ilmoitus oli feikki. Se näkyi mustan ruudun alareunassa vain kerran.

      • väärennetty_hologrammi

        Kiinasta tulee paljon piraattituotteita joissa on hologrammitkin. Ei hologrammi automaattisesti tarkoita aitoa. Jos levy on ostettu koodeja.net kaupasta, se on feikki ja kiinalainen piraattituote.


      • väärennetty_hologrammi kirjoitti:

        Kiinasta tulee paljon piraattituotteita joissa on hologrammitkin. Ei hologrammi automaattisesti tarkoita aitoa. Jos levy on ostettu koodeja.net kaupasta, se on feikki ja kiinalainen piraattituote.

        Juu ja niissä on sitten takaportit valmiina, että voidaan rahatkin viedä pankkitililtä.


    • digi-info

      Kaupat ympäri maailmaa on myyneet hävitykseen toimitettuja paketteja joista microsoft haastoi hävittävän tahon oikeuteen..... Myös kaikki aktivointikoodit jotka vuotaa nettiin - voidaan hylätä tai joku on käyttänyt aktivointikoodiasi tarpeeksi monta kertaa ... ja palvelu on nollannut aktivoinnin (vaatii tietyssä kohtaa puhelinaktivoinnin ) ..... Et ole ensimmäinen joka asiasta kirjottaa foorumeilla lyhyen ajan sisään ... Muuta en tiedä.

    • Kuka_tietää

      Mikä olikaan se kotimainen verkkokauppa (halvathinnat?) joka tuo suoraan Hongkongista ?

      • Aika sama mistä on kyse mutta jos Windows lisenssin hinta on alle sata euroa vaikka niin pitäisi hälytyskellojen soida, että miksi se oudon halpa.

        Kusetustahan ne ja sitten kun piraattiwindowsit lukitaan niin roskan ostanut häviää rahansa ja pääsee säätämään ja ostamaan uutta.

        Jos haluat toimivan Windowsin niin osta esimerkiksi verkkokauppa.com:sta tai jostain vastavasta paikasta niin saat lisenssiä joka myös toimii.


      • aitouteen_ei_voi_luottaa

        Kuningaskuluttajan mukaan väärennettyjä tuotteita on kivijalkamyymälöissäkin täyshintaisena myynnissä, esim. auton varaosia, akkuja, tupakkaa, merkkivaatteita, kelloja, ja varmasti on myös väärennettyjä ohjelmistoja joissa on kuitenkin hologrammit ja kaikki tallessa. Kun kivijalkamyymälästä ostaa täyshintaisena, sekään ei vielä takaa tuotteen olevan aito.
        Parempi vain aktivoida Windows ja office kmspicolla, niin ainakaan ei tule vahingossakaan rahoittaneeksi tuoteväärennösbisnestä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      117
      3932
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3265
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      1877
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1341
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1242
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      210
      1013
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      765
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      706
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      706
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe