Monien odottama hellejakso ukkosineen on tulossa. Onko kölin päällä seisova masto hyvä suoja jo itsessään vai pystyykö merkittävästi parantamaan jollain keinolla?
Aiheen uusi käsittely sallittaneen ajankohtaisuuden takia...
Yksinkertainen ja tehokas salamasuojaus?
7
485
Vastaukset
- fanttitantti
Vantit - vantit....
- Oliskohyvä
Onko tätä missään veneessä mitenkään huomioitu? Olisiko se hyvä jos sekä rustit että masto ulottuis teräsköliin asti, auttaisko se siihen ettei sähkö menis vesirajassa lasikudusta läpi? Valmistusvaiheessa olis niin helppo vedellä kaapeleita rakenteisiin?
Oliskohyvä kirjoitti:
Onko tätä missään veneessä mitenkään huomioitu? Olisiko se hyvä jos sekä rustit että masto ulottuis teräsköliin asti, auttaisko se siihen ettei sähkö menis vesirajassa lasikudusta läpi? Valmistusvaiheessa olis niin helppo vedellä kaapeleita rakenteisiin?
Joissain veneissä ainakin on. Silloin syntyy ns. Faradayn häkki, joka ainakin periaatteessa pitää salaman ulkona. Mutta kun olen joskus nähnyt sellaisen häkin näytöstilanteessa, niin siinä on kyllä sinistä loimua pyörinyt pinnassa aika rajusti. Ei voi välttyä ajatukselta, että veneen rakenteet ehkä sittenkin voisivat vaurioitua masto-vantit-köli kehikon ulkopuolelta.
- MitenPuuvene
Onko muuten puuveneessä samanlaiset ongelmat, jos salama iskee mastoon niin meneekö sähkö vesirajasta läpi notta säleet lentelee? Saattumalta vaan ruvennut kiinnostamaan, onhan helteinen heinäkuu.
- fanttitantti
Aivan samat ongelmat. Metsistä löytyy salaman rapsuttelemia puunrunkoja. On se tehokas työstämään puuta yhtälailla kuin kuttaperkaakin.
- Lightningrod
Olen tutustunut amerikkalaisen venejärjestön (ABYC) salamasuojauksesta kertoviin sivuihin, joissa kehotetaan järjestämään hyvä yhteys mastosta köliin paksulla kaapelilla ja sen tulee olla mahdollisimman suora, siis ei jyrkkiä mutkia (8 tuuman säde),
Kaikista rusteista pitää vetää johdot sinne köliin. Kaikki skuuttikiskot tulee myös saattaa siihen samaan potenttiaaliin. Moottori, vannasputki, metallitankit, liesi ja muutkin isommat metalliesineet tulee myös maadoittaa sivuiskun välttämiseksi.
Jos mastosta ei saada kunnollista suoraa yhteyttä metalliseen köliin, on veneen pohjaan kiinnitettävä kuparilevy vähint. 1 neliöjalan suuruinen - makeassa vedessä sitäkin suurempi.
Mikäli masto on puuta tai hiilikuitua on sinne asennettava se paksu kaapeli toppiin saakka ja lisäksi teräväkärkinen ukkosenjohdatintappi mastonpäähän.
Kotimaisessa Vene ja Sähkö 2015 oppaassa on kerrottu ukkossuojauksesta, mutta siellä on outo kuva kannelle asennetun maston kohdalla, jossa johdot tekevät jyrkän mutkan veneen sivuille. Nuo amerikkalaiset sivut ovat kaikki yksimielisiä, siitä ettei jyrkkiä mutkia saa olla, sillä se salama kuullema oikaisee mutkat suoriksi.
Siinä oppaassa on kuva, jossa starttikaapelit on laitettu sivuvanteista veteen - eräänlaisena hätäratkaisuna.
Noissa ABYC : n ohjeissa mainitaan myös tuo hätäratkaisu, mutta mainitaan se että ruostumattomasta teräksestä valmistetut vaijerit johtavat huonommin sähköä kuin alumiinimasto ja vedessä pitäisi olla vähintäin tuo neliöjalan kokoinen kuparilevy, jotta se salama löytäisi riittävasti "reunaa" purkautuakseen.
Tuon kaiken rakentaminen jälkikäteen on iso työ, mutta suojaamattomassa veneessä se salama etsii itse tiensä ulos ja jälki on pahaa. - salamavaara
Kiitos kommenteista. Näyttää siltä , että vanhan Ohlsonini kannen läpi tuleva masto, joka seisoo kölin etureunan päällä on perushyvä ratkaisu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243