Jos salattavaa ei ole, miksi ihmeessä ammattiliitot eivät julkaise taseitaan ja tuloslaskelmiaan esimerkiksi kotisivuillaan? Suomen suurin yksityinen vuokranantaja VVO-yhtymä maksaa viime vuodelta 37 miljoonan euron osingot. Tilikauden tulos ennen veroja oli 225 miljoonaa euroa, mikä on melkein 78 miljoonaa enemmän kuin vuotta aikaisemmin. VVO:n osinkokehitys on ollut suotuisa. Se maksaa nyt kuusi kertaa enemmän osinkoja kuin kymmenen vuotta sitten.
OVATKO AMMATTILIITOJEN MILJOONAT PANAMASSA ?
PIMEÄÄRAHAA
34215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Alkaako kiristää ?
VVO:n suurin omistaja on Ilmarinen 18,08 prosentin osuudella ja seuraavaksi suurin on Varma, 16,98 prosentin osuudella. Näitä kahta seuraa liuta ay-liittoja: suurimpina Metallityöväen Liitto, JHL, Rakennusliitto, PAM, Pro, OAJ, Team ja Tehy...
Pahenee näköjään ;)
SAK-AY "yleishyödyllisenä" ei maksa veroja ja kirjanpitovelvollisuuksiin on niin ja näin....
SAK=SDP.
Surullisessa jamassa olet.
Työmarkkinajärjestöt, kuten muutkin yleishyödylliset yhdistykset saavat pääomatulonsa verovapaina. Tällaisia tuloja ovat muun muassa nämä VVO:n osingot. Ay-jäsenmaksujen (jotka nekin ovat verovähennysten piirissä) maksajilla on hyvin vähän tietoa siitä, paljonko liitoilla on omaisuutta tai siitä, miten ja mihin ne rahansa sijoittavat.
Surullista tapausta pukkaa, selvä menttaalitapaus olet.
Asukkaiden mielestä VVO on nostanut vuokria kohtuuttomasti ja riistämällä heitä maksaa nyt omistajilleen messevät osingot. Asukkaat sentään tietävät, millä tolalla VVO:n talous on, mutta jos he kuuluvat johonkin ammattiliittoon, asian laita on toinen...
Liittojen taseiden julkinen avaaminen olisi tätä päivää. Jos laskee, paljonko vuoden 1974 jälkeen on maksettu jäsenmaksuja ja laskee niille koron valtion obligaatioiden korkoprosentin mukaan, saa tulokseksi lähes 40 miljardia euroa. Onko rahalla saatu tarpeeksi hyvinvointia,..
YTK jäsen ja KORVAT SOI!! Piiitthiiiii niinku oisin aivopesty apina! En ole tosin ehtiny nyt ku 6kk palkkatyötä tehdä ja rahat hyväntekeväisyyteen!!
Taloussanomat kysyi viime lokakuussa ammattiliitoilta, millainen sijoitusvarallisuus niillä on, miten sitä hoidetaan ja miten varallisuus jakaantuu. Osassa liitoista kyselyä sijoitustoiminnasta pidettiin ongelmallisena.
”Kysely tuntuu tungettelevalta, vaikka mitään salattavaa ei ole”, lehti siteerasi yhtä kyselyyn vastanneista liitoista.
Selitystä ei ole tullut, toivottavasti YLE tekee aiheesta ohjelman.
Merisalon ja Yli-Saunamäen liikemieskumppani piilotti omistuksiaan veroparatiisiin – paljastui Panaman papereista
Rajusti kasvavan rakennusyritys SSR Groupin pääomistaja Mika Wilenius hallinnoi lähes puolen miljoonan euron omistuksia Seychellien veroparatiisin kautta.
Mika Wilenius
Mika Wileniuksella oli Seychelleillä yhtiö, jonka kautta hän omisti muun muassa suomalaisten pörssiyhtiöiden osakkeita. Kuva: Pertti Louhelainen / Etelä-Suomen Sanomat
Rakennusalan yrittäjä Mika Wilenius salasi omistuksensa Helsingin pörssin yrityksissä panamalaisen asianajotoimisto Mossack Fonsecan perustaman veroparatiisiyhtiön avulla.
Wilenius on rajusti kasvavan rakennusyritys SSR Groupin pääomistaja. SSR Groupilla on myös useita rakennushankkeita, joita ovat edistämässä vaalirahakohusta tutut liikemiehet Arto Merisalo ja Tapani Yli-Saunamäki.
Mika Wilenius ja SSR Group
Mika Wilenius on suurin omistaja 51 prosentin osuudella rakennusalan yrityksessä SSR Groupissa.
Salpausselän Rakentajien pohjalle syntynyt rakennusalan konserni toimi pitkään lähinnä Lahden seudulla. Viime vuosina yhtiö on kuitenkin kasvattanut liiketoimiaan myös muualla Suomessa.
Konserni arvioi, että sen liikevaihto nousee tänä vuonna noin 120 miljoonaan euroon. SSR Group on siis nousemassa suurten rakennusliikkeiden sarjaan.
SSR Group tavoittelee ensi vuodelle 200 miljoonan euron liikevaihtoa.
Ylen tietojen mukaan Wilenius rahoitti Petteri Orpon (Kok.) puheenjohtajakampanjaa vuonna 2016. Hänellä on myös yhteinen yritys kansanedustaja Eero Lehden (Kok.) kanssa.
Pörssiomistukset kulkivat hallintarekisterin kautta
Asianajotoimistosta vuotaneista asiakirjoista käy ilmi, että Wileniuksella oli osakeomistuksia sekä muuta varallisuutta seychelliläisen Vuittoni-yhtiön kautta lähes puolen miljoonan euron arvosta.
Vuittoni omisti noin 200 000 eurolla suomalaisten pörssiyhtiöiden kuten Nokian, Nokian Renkaiden sekä UPM:n osakkeita. Omistustiedot ovat peräisin vuoden 2014 lopulta.
Helsingin pörssin yhtiöiden osakasluetteloista käy ilmi, että omistuksia oli piilotettu myös hallintarekisterin taakse. Luetteloista ei löydy Mika Wileniuksen tai hänen yhtiönsä Vuittonin nimeä.
Osakekirja
Mika Wilenius järjesti itselleen panamalaisen Mossack Fonsecan kautta veroparatiisiyhtiön, joka omisti yli 200 000 euron arvosta suomalaisten pörssiyhtiöiden osakkeita. Mika Wileniuksen yhtiön osakekirja on osa panamalaisesta asianajotoimisto Mossack Fonsecasta vuotanutta aineistoa. Kuva: Yle Uutisgrafiikka
Hallintarekisteröinti on lain mukaan mahdollista Suomessa vain ulkomaalaisille osakkeenomistajille tai ulkomaisille yhtiöille. Hallintarekisterissä ei näy todellisen osakkeenomistajan nimeä, vaan ainoastaan arvo-osuustilin hoitajan kuten pankin nimi.
Firma Seychelleillä, tili Luxemburgissa
Wilenius hankki Seychelleillä toimivan Vuittoni-yhtiön omistukseensa vuonna 2011. Yhtiön käytännön asioita ovat hoitaneet asianajotoimisto Mossack Fonseca sekä luxemburgilaisen Carnegie Bankin kaksi suomalaista työntekijää. Wileniuksen veroparatiisiyhtiöllä oli tili juuri Carnegie Bankin Luxemburgin-konttorissa.
Toinen Carnegie Bankin suomalaisista siirtyi keväällä 2015 töihin Nordean Luxemburgin-yksikköön. Hän jatkoi kuitenkin Wileniuksen asioiden hoitamista myös tämän jälkeen.
Asia käy ilmi Ylen hallussa olevista sähköpostiviesteistä, jotka ovat peräisin Panaman papereista. Wilenius lakkautti veroparatiisiyhtiönsä loppuvuodesta 2015.
Mika Wilenius ei antanut Ylelle haastattelua. Hänen avustajansa Kari Uoti lähetti sen sijaan sähköpostiviestin, jossa Yleä uhattiin oikeustoimilla, mikäli Wileniuksen nimi julkaistaan.
Listaa nyt myös AY-liikkeen hallitsemat eläke ym yhtiöt, joilla on tili Panamassa, Panama paperithan laitettiin kassakaappiin kun alkoi tulla SADn vaikuttajien nimiä esiin..
Mahdotonta listata, kun sellaisia ei ole esiin tullut.
Niitä "esiin tulleita" nimiä sitten kiitos !
miksi Panama paperi salattiin, kuten Stasilistat ?
Niitä nimiä kiitos !
Minulla kun ei niitä listoja ole, enkä niitä salannut, kuten en mitään Stasilistojakaan, mutta ne nimet, ne esiintulleet ?
kiinnosta kuka salasi ja minkä takia !
Eipä juurikaan kiinnosta, mutta ne nimet joita väitteesi mukaan on esiin tullut niistä salatuista Panamalistoilta kiinnostaisi.
listoja joita liikkuu, vaikka ne onkin epävirallisia..
Ei haistapaskalistoja.
Oikeat, paikkaansapitävät kiinnostaisivat - ei idioottien kuvitelmat.
siellähän ne punikkirahat Nordeassa, suora väylä Panamaan..
Kuulemma siirretty toiseen pankkiin, Panama rahoista ei puhuttu mitään !
syvä hiljaisuus.
No noinkohan nyt ihan niin pahis on kun haluaa joku väkisellä saada näyttämään:
https://www.mikawilenius.fi
Pakotetaan julkaisemaan tilitiedot pakolla.
Mites kepun nuorisisäätiö, hehehhe julkisella rahalla voittoa.
Tilikauden tulos ennen veroja oli 225 miljoonaa euroa, mikä on melkein 78 miljoonaa enemmän kuin vuotta aikaisemmin. ..
Liittojen jäsenmaksut vähennetään kokonaan verotuksessa eli yhteiskunta maksaa.
Näitä lafkoja on vaikka kuinka monta jotka kerää rahaa, epäilen että yhteiskunta pyörisi kevyemmälläkin byrokratialla.
Kai olette laittaneet merkille median hiljaisuuden asiasta sen jälkeen kun YLE sai materiaalin luettavakseen.
EI OLE TULLUT
tulee vielä, näin ei voi jatkua.
Tilikauden tulos ennen veroja oli 225 miljoonaa euroa, mikä on melkein 78 miljoonaa enemmän kuin vuotta aikaisemmin. VVO:n osinkokehitys on ollut suotuisa...
Mistä kuulit, tiedothan on salaisia !!!