Suomen 3 pääasiallista turvallisuushaastetta ovat

muslim_ei_oletulevaisuus

Huomenta Suvakit sinne kotisuomeen, tulee saksankieliseltä uutiskanavalta monikulttuuristen unelmaa...ja mitä ja missä huomenna, ylihuomenna...
Syyskuussa 2007 Puolustusministerinä Jyri Häkämies linjasi Yhdysvalloissa CSIS-instituutissa pitämässään puheessa, että ”Suomen tämän päivän kolme pääasiallista turvallisuushaastetta ovat Venäjä, Venäjä ja Venäjä”

Puolustusministeri Jussi Niinistö tulee sanomaan vielä vuonna 2016
”Suomen tämän päivän kolme pääasiallista turvallisuushaastetta ovat ?, ?, ?”.

Pitää varmaan pyytää Tynkkystä tai Hakkaraiselta vastaukset jos kysymysmerkit sisältävät kiihottamista kansanryhmää vastaan sekä uskonrauhan rikkomista.
Tietysti voisin laatia noin kolmekymmentä pääasiallista turvallisuushaastetta listan, mutta...

29

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rasistitjuopotkuriin

      Korkki kiinni vaikka onkin jo lauantai. Sinulla se kone laulaa aina kun olet 3 promillen avittamana. Tuntuuko mahtavalta ja kovalta ? Heh reppana

      • JOKAviikkoJOSSAKIN

      • jhguhjuju

      • Jameson123

        Ja sinä lapamato odotat innolla, että pääset teuraaksi, onnetton hyyskä.


      • pomminvarmamatu

        Oletko reppana matu jota ei huolita töihin?


    • Räyhähenki

      Matu otti ja potki päähän ihmistä!!sen jälkeen lähti ryöstöretkelle!!!
      Normaalia nykymenoa Suomessa ja erittäin kuuvaava kertomus kehitysmaalaisten käytösongelmista!!

      Ohikulkijan omituinen päähänpisto - monotti sivullista päähän ilman syytä

      Perjantai 3.6.2016 klo 14.42

      Mies istuskeli kaikessa rauhassa Helsingin rautatieaseman edustalla, kun paikalle tullut mies potkaisi häntä täysin yllättäen päähän.

      - Kaikki tapahtui hyvin nopeasti. Mies ei ehtinyt puolustautua mitenkään. Se oli kova potku, sanoo rikoskomisario Pekka Seppälä Helsingin poliisista.

      Potkun voimasta mies kaatui maahan, jolloin hyökkääjä potkaisi maassa makaavaa miestä vielä uudelleen ennen kuin poistui paikalta.

      Uhri kiidätettiin ambulanssilla sairaalaan hoidettavaksi. Hänen vammoistaan ei ole tietoa, mutta poliisin mukaan mies on päässyt sairaalasta.

      Poliisi on ihmeissään tapahtuneesta, sillä osapuolten välillä ei ollut riitaa tai sanaharkkaa ennen yllättävää hyökkäystä.

      - Toistaiseksi tapahtuneelle ei ole selvinnyt mitään järjellistä syytä. Se oli täysin ennalta arvaamaton tilanne, sillä uhri ei ollut tehnyt mitään, mikä selittäisi päälle käymisen, Seppälä sanoo.

      Poliisi epäilee noin 30-vuotiasta ulkomaalaista miestä pahoinpitelystä.

      Epäilty jäi kiinni myöhemmin samana iltana myymälänäpistyksestä epäiltynä. Hänen epäillään vieneen noin kymmenen euron arvosta elintarvikkeita. Poliisin mukaan mies on kiistänyt syyllistyneensä pahoinpitelyyn.
      JARMO LUUPPALA
      [email protected]

    • purmoonjoki

      Islam muslimit koraani-siinä 3 .Kissa pöydällä niin kuin kuuluukin olla.Muuta ongelmaa Euroopassa ei ole,ainakaan sellaista josta emme selviäisi,kuin tuo kirottu ISLAM.REALISMIA VAI VIHAPUHETTA??

      • TosiOnIkäväKyllä

        Realismia


    • sellainenunelma

      Suomen 3 vakavinta turvallisuusongelmaa ovat suvakit,suvakit,suvakit.
      Eikä mulla muuta

      • nbxfccg

        Nim sellainenunelma ei vaan sinun kaltaiset vettä täässä olevat matoaivoiset natsipirut ne ovat Suomen ongelma!!


      • suvakkihoi

        Olipa jälleen tyypillinen suvakki vihapuhe,sitä ollaan niin suvatsevai,niin suvaitsevaisia.


      • jaheti
        nbxfccg kirjoitti:

        Nim sellainenunelma ei vaan sinun kaltaiset vettä täässä olevat matoaivoiset natsipirut ne ovat Suomen ongelma!!

        Painu veehen suomea pilaamasta


      • hullujaovat
        jaheti kirjoitti:

        Painu veehen suomea pilaamasta

        Tuo oli tarkoitettu suvakki lässytykseen...


      • alamäkigogo
        nbxfccg kirjoitti:

        Nim sellainenunelma ei vaan sinun kaltaiset vettä täässä olevat matoaivoiset natsipirut ne ovat Suomen ongelma!!

        Nuorissa on alamäki tunnistettu ;) ;)


    • Räyhähenki

      Iso ongelma monissa maissa ja euroopassa on puolueitten valtasuhteen! Veikkaan oikeistolaisen ja ikäväkyllä ,myös äärioikeistolaisen rakenteen vahvistumista lähiaikoina..no sitä saa lääkettä kun aikansa pyytelee!
      Täällä meillä myös iso vika kun pitää matun (en käytä enään kenestäkään islamin palvojasta nimitystä mamu) suusta kuulla aamun ylimääräisessä uutislähetyksessä kuinka täällä olisi pitänyt suhtautua ja menetellä muitten matujen kanssa ja miten valtion tukemat jälleenrakennus hankkeet olis pitänyt jättää tekemättä!
      Matuista hän sanoi ,että olisi pitänyt poistaa välittömästi maasta jos on terroristi kytköksiä!....niin kansankin mielestä! Nerg? Orpo? Sama matu ehdotti myös ,että olisi varannut saaren matuja varten missä näitä voi vahtia paremin! Hyvä idea sekin vaan ,eikö päättäjilläme riitä äly näitten asioitten tajuamiseen ja toteuttamiseen ja pitääkö se matun suusta kuulla miten täällä asiat olisi pitänyt hoitaa! Tässäkohtaa taas herra matullakin paistaa oma tausta ja kulttuuri läpi ja pahoon! He tietävät ylimielisesti kaiken paremin ja uhrit ovat aina syyllisiä!
      Kyllä pahoon on vituillaa asiat (noin niinkuin globaalistikin ;) niinkuin se eräs kulissiavioliitossa elävä vanha lesbo ja monikulttuurin ihainnoija tätä sanaa niin viljeli ,että tarttui sivistymättömäänkin sivistys-sana! Noh ainut globaali ilmiö tällähetkellä näkyy olevan ääri-islamistien suorittamat joukko murhat ja yksittäiset teot ja ääri-islamistiksi voi ryhtyä näköjään kuka tahansa muslimeista! Kovin on homogeeniseksi muuttumassa eurooppa ku islam valtaa alaa! Joten se siitä monikulttuurisesta unelmasta!
      Ja pahoittelen jo valmiiksi kirjoitusvirheitä ja jaksotuksen puuttumista tällä "hidas"äly puhelimella kun yritän kirjoittaa täältä peräkammarista!

      • Räyhähenki

        Pieni lisäys vielä!
        Alkaa jo suoraansanottuna vituttaa tuo valtiopäämiesten otan osaa suruunne lässytys ja voivottelu!
        TEHKÄÄ JOTAIN ÄLKÄÄKÄ VOIVOTELKO!


      • Taikaseinän_Täyttäjä

        Räyhähenki, kiitos hyvästä ja selkeästä ajattelusta, pystyt kirjoittamaan niin, että vahingossa joku suvakkikin voisi oppia jotain, tiedät ketä tarkoitan


    • YLENasiantuntijaTutkija

      Islamin uskossa ja sen pyhässä kirjassa Koraanissa on ilmeinen valuvika, jota muslimiyhteisö ei ole päivittänyt ja korjannut omaa eikä varsinkaan eurooppalaista yhteiskuntarauhaa varten kelvolliseksi.
      Suomalainen kirkko on muuttanut kantaansa naispappeudessa ja homoliitoissa, Miksi? Kirkkohallitus on pakottanut vanhoillisimmatkin papit nyt vain suvaitsemaan näitä päivityksiä, jos et suvaitse, voit irtisanoutua.
      Ihan uteliaisuudesta haluaisin tietää mistä on saanut alkunsa väittämä siitä että islam on rauhan uskonto? Juuri sitä suvakit jaksaa jauhaa, missä niin sanotaan muka?
      Muita uskontoja kohtaan vihan lietsontaa ja tappamiseen yllyttämistä.

      Koska ilmestyy ensimmäinen kopiotu kosto: Jeesuksen Kristuksen nimeen, minä teurastan sinut ja sinut ja sinut.??? (en haluaisi ennustaa tällaista, saatika nähdä paluuta keskiajalle, jossa koraanintulkitsijat vielä elävät).

      Tässä siis uhkiin yksi kohta lisää: Yhteiskuntarauhan rikkominen vastakkainasettamalla isänmaalliset uhkien tunnistajat vs. silmänsä ummistavat suvakit

      • SuomiSuomalaisille

        Eli lyhyesti... on tarve uudelle kirkolle joka ymmärtää miksi avioliitto on miehen ja naisen välinen pyhä asia ja miksi papit ovat miehiä! Eikä yritä vastoin seurakuntalaistensa tahtoa edistää islamisaatiota!
        Lisäksi tarvitaan alueellinen uusi sanomalehti/nettijulkaisu jossa kerrotaan uutisia eikä levitetä propagandaa ja valheita!
        Lisäksi tarvitaan koneisto joka putsaa maan paskasta ja laittaa asiat tärkeysjärjestykseen!


    • Laki.ajan.tasalle

      Turvallisuushaasteena on seuraava kysymys. (viitaten alaolevaan uutiseen)
      Onko niiden turvapaikanhakijoiden kännyköiden sisältöä tarkistettu ja facebooktilejä tutkittu tulkkien välityksellä yms, ne on ehkä ainoa ja painava todiste turvapaikan tarpeesta, sotarikoksista tai turisti-interrailmatkasta suomeen, varssinkaan kun ne paperit on aina kadonnu matkalla, muttei puhelin.
      Turha urputtaa yksityisasioihin kajoamisesta tms. todisteita kerättäessä on noudatettava pienimmän haitan periaate menetelmää.
      Tai ottaa pakkokeinolaki käyttöön.
      Tulette huomaamaan, että Saksassa ja Ranskassa mennään pian siihen, että henkilöpaperien lisäksi tarkastetaan puhelimen sisältö, jos televalvonta on huomannut jotain epäilyttävää.
      Data kopioidaan ja toivotetaan hyvää päivänjatkoa, samalla asennetaan salakuunteluohjelma ja näin seuranta helpottuu.
      Varsinkin jos aiotaan kadota maan alle. Sen jälkeen myös kontaktiverkon puhelinnumerot, prepaid yms. on selvillä. Solun paljastumisessa jokainen menettetty minuutti lisää viattomien uhrien määrää.

      Saksassa Ansbachissa pommirepun räjähdyksessä kuolleella syyrialaisella miehellä oli Baijerin viranomaisten mukaan puhelimessaan video,
      jossa hän vannoo uskollisuutta islamistisen Isis-järjestön johtajalle Abu Bakr al-Baghdadille. Baijerin sisäministerin Joachim Herrmann sanoo,
      että videolla mies myös uhkasi kostaa Saksalle.
      http://yle.fi/uutiset/baijerin_sisaministeri_ansbachin_pommimies_vannoi_videolla_uskollisuutta_isis-johtajalle/9049952

    • Mosa.uttaja

      Jungner oli niin oikeassa hahhah

      • Puna.Vihreä.Kupla

        Jungerin ja häneen uskovien vähälahjaisten kohdalla luonnonvalinnan kautta tapahtuva populaatiosta poistuminen on ilmeisen lähellä, kun poliittisen itsemurhan ja aivopierujen määrä on manian tasolla.
        MOT = Microwave Oven Transformer, mikroaaltouunin muuntaja. Mosa.uttaja ottaa sädehoitoa mikroaaltouunilla, älä jää kovistas jumiin kun aivot on jo.
        Jungner oli niin oikeassa hahhah HUOM painotus sanalle OLI mutta koska?


      • Mosa.uttaja

        Tämähän on loistavaa, todistatte koko ajan Jungnerin mietteet tosiksi. Hahhahaha


      • VatiaLykätenEteen

        Ei kukaan suvakointia enään täysjärkisen touhuna pidä, siinähän persethään pyörittelevät, kaikki tajuaa sen vaaran mitä näissä tunkeilijoissa suomellemme piilee, näiltä voipi odottaa mitävain, suomalainen on vain niin siveelinen ettei suuresti näytä ajatustaan ja vastenmielisyyttään tunkeilijoita syötettäviä kohtaan.


      • kuihiuguj

        SE on taas ruakinta päivä vietetty, jotta nyt alkaakin sitten vireä ja painokas yötyö, sitä jatkuukin sitten aamusyöttöön asti on se touhua se -painamista ja syöttöä vuoron perään.


      • JugnerSuvakkienKingi
        Mosa.uttaja kirjoitti:

        Tämähän on loistavaa, todistatte koko ajan Jungnerin mietteet tosiksi. Hahhahaha

        Luonnonvalinta olisi jo Jugnerin deletoinut ajat sitten. Kiitos lääketieteen saa vielä paskaa suustaan ulos suoltaa.


    • Kotoinen-terrorismi

      ”Suomen tämän päivän kolme pääasiallista turvallisuushaastetta ovat perSut, KKK, Natsit”.

      Joo noi on kaikki terrorismiin taipuvaisia ja Breivikiä ihannoivia järjestöjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      68
      4286
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      68
      4136
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3552
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3123
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2792
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2562
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2324
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      21
      1446
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1272
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      74
      1049
    Aihe