Suomen kirkko on jo niin maallistunut ja luopunut elävästä uskosta Jumalaan, että jokaisen uskovaisen velvollisuus on jättää tämä maallistunut kirkkolaitos ja etsiä itselleen seurakunta, joka vielä kunnioittaa ja uskoo Jumalan Sanaan ja Jumalaan.
Itse tein tällaisen ratkaisun v. 2002 ja täytyy sanoa, että takaisin en ole kaivannut.
Itse tein tällaisen ratkaisun v. 2002 ja täytyy sanoa, että takaisin en ole kaivannut.
Vastaukset 11
Vanhimmat
luterilainen kirkko on liian liberaali ( Sitä kai tarkoitat puhuessasi "lipilaarista" ( ? ), niin kirkosta eroaminen on sinulle silloin varmaan oikea ratkaisu. Kaikki eivät kuitenkaan ajattele tavallasi ja pysyvät ihan hyvällä omallatunnolla luterilaisessa kirkossa, jossa aivan varmasti kunnioitetaan Jumalaa ja Jumalan sanaa.
Kunnioitettaisiin Jumalaa ja Hänen sanaansa, niin papit ja piispat puhuisivat, julistaisivat, kertoisivat, kehottaisivat JNE. ihmisiä USKOMAAN ja TUNNUSTAMAAN uskonsa ja itsekkin eläisivät ja elämällään "voittaisivat" sieluja Kristukselle.Nyt EI tapahdu niin, seuraa heidän julkista esiintymistä ja puheita julkisuudessa?????
kansankirkosta, jos katsotte sen opettavan uskollisesti Jumalan sanaa, toisin sanoen huolehtivan puhtaalla Jumalan sanan saarnalla ja oikein toimitetulla sakramenteilla ihmisten iankaikkisesta autuudesta. Jos näin on, olisihan se suorastaan kadottava synti erota sellaisesta kirkosta.
Asiahan kokonaan toinen, jos kansankirkon tilanne ei kuitenkaan ole sellainen.
Ei mistään kirkosta, seurakunnasta tai yhteisöstä eroaminen ole kadottava asia.
Vain se kadottaa, että ei tule uskoon tai pysy uskossa. Jos uskova eroaa Jeesuksesta eli luopuu, se kadottaa.
Harhaopeilla on tällaisia, jos meistä eroat, joudut kadotukseen uhkauksia. Se ei ole kristinoppia.
ja todiste epäuskosta on asettua vastustamaan selvää Jumalan sanaa. Sitä paitsi kuka uskova muka voisi hyvällä omalla tunnolla erota seurakunnasta, joka uskollisesti pitäytyy puhtaaseen Jumalan sanaan? Eikö se olisi eroanomus Jumalan valtakunnasta?
Kyllä se itsepintainen tottelemattomuus kuule kadottaa.
Hebr 10:25.
"Sitä paitsi kuka uskova muka voisi hyvällä omalla tunnolla erota seurakunnasta, joka uskollisesti pitäytyy puhtaaseen Jumalan sanaan? "
Teetpä helpoksi eroamisen. Suomen ev.lut.kirkkoa epäraamatullisempi lienee vain Ruotsin vastaava.
Kaikki epäraamatullisuudet löytyy: abortteja tehdään diakonissalaitoksella, naispapit, homojen kirkkoillat, kaste pelastaa - uskoontuloa ei tarvita....you name it.
jolla voisit kieltää eroamasta seurakunnasta, joka opettaa vastoin Jumalan sanaa?
Sen sijaan löytyy montakin raamatunkohtaa, jotka suorastaan käskevät eroamaan sellaisesta yhteydestä. Esim. Matt. 7:15, Room. 16:17, 2. Kor. 6:14-18, Tiit. 3:5, Ilm. 18:4-5.
ROOMALAISKIRJEEN 1 LUVUSSA, LUVUN LOPPUPUOLELLA VAROITETAAAN HOMOILUSTA JA LESBOILUSTA JA MITÄ SEN HARJOITTAMISESTA SEURAA.Luterilainen kirkko ei ole Raamatun mukainen seurakunta malli joka ilmenee Apostolien teoista ja Roomaliskirjeestä.Voi, voi VALITETTAVSATI!!!
Paavali pyrki ojentamaan harhaan menneitä seurakuntia. Monissa kirjeissä ojennetaan seurakuntia, jotka olivat menossa harhaan. Jopa jotkut apostolit taisivat olla menossa harhaoppiin mukaan. Myös Ilmestyskirjassa itse Kristus kehottaa monia seurakuntia tekemään parannusta teoistaan.
Mutta kyllähän sellaisesta yhteydestä pitää lähteä pois, jos parannusta ei tehdä vaikka kuinka yritetään ojentaa. Ja tietenkin sellaisesta yhteydestä pitää olla poissa, jossa ei siedetä totuutta.
Olen samaa mieltä.
Itse jätin veronkeruulaitoksen jo kauan sitten. Ja olen ajan myötä vain lähentynyt Jumalaa ja Hän minua.
ihmiset penkkiinsä väkipakolla.
Onneksi sitten tuli uskonnonvapauslaki joka vapautti ihmiset kirkon orjuudesta.
Henkinen orjuus on edelleen tosiasia. Siksi melkein
90 prosenttia maksaa vieläkin tavan vuoksi veroja kirkolle.
Kuluu monta sukupolvea ennenkuin tämä kahle saadaan katkaistua.
Tämä sukupolvi ei sitä aikaa näe.