Suosituksia lomalaisille, missä kannattaisi käydä?
Vastaukset 14
- kesäasukas
Tuosta voi aloitaa:
http://orivedenkirjapaino.fi/matkailu/ - tamperelainennen
Käy katsomassa ääsmarketin parkkipaikkaa. Kaikkialla muualla tehtäisiin kylän parhaalle paikalle julkinen rakennus, vaikka kaupungintalo tai kirkko. Orivedellä se halutaan pyhittää "tyylikkäälle" parkkialueelle.
https://www.google.fi/maps/@61.6773623,24.3573725,3a,75y,334.62h,71.9t/data=!3m6!1e1!3m4!1sJQhxtfAGScu6rmR4nT_qYg!2e0!7i13312!8i6656 - maailmanperintökohde
käy katsomassa Paltanmäen tuulimylly, niin se on iihan oikea tuulimylly. Kotiseutumuseossa on jopa puusta valmistettu sontalapio. Ihmeellistä.
- Ihmeerlistä
On siellä myös puusta veistetty esihistoriallinen kyrpä jota hameväki on käyttänyt kun miehet ovat olleet nahkoja kauppaamassa.
- nickname124
Taidekeskus Porno. www.purnu.fi
- kaarlekusiperseIII
Tarja Stasin Tie Päilahdessa. Siinä kommunismin ihailijoille oma "katu"!
- 11plus20
Särkäntien varren parkkipaikalla oleva hylätty punainen bemari alkaa oleen nähtävyys. Väliin sitä joutuu jo kaivinkonemiehetkin tuuppaamaan tieltään pois. Vielä parempi jos veisit mennessäs kun alkaa jo kyllästyttää tuo haaskan joutenolo.
- fanitan
Hautausmaalla on vilskettä ja vilinää.
- nähtävä
Oriveden nähtävyyksiä: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016072921973972_uu.shtml
- Panoaika
Orivedellä voi seurata paneskelua terassilta, kiihkein panoaika on yleensä aamupäivästä keskellä kylää jalkakäytävällä.
- Hiekkaarattaille
Salosen leipomoon on matkaa, joten tyytykää pimeään pulloon.
- southside
Ehkä kannattaa liittyä Oriveden fb-ryhmään ja kysyä siellä, sillä täällä saa vaan pskaa niskaansa. Orivedellä on muun muassa hyviä luontokohteita ja etenkin kesäaikaan taidetta ja muita kiinnostavia näyttelyitä. Kannattaa ehkä tarkentaa, mikä kiinnostaa / ei kiinnosta.
- Ohitsen
Ohitustie
- Omakotikallis
Komedia tai tragedia jos kiinnostaa niin Kaupunginvaltuuston kokoukset.
R-kiskan tai kauppojen edessä käydään suosittua nappikauppaa loppuiltapäivisin n. klo 17.
Mielenterveystoimisto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1941855
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.117977Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo127902En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset210704- 135656
- 60655
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä21624Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57602- 38568