Hedman Partners Asianajotoimisto/Joni Hatanmaa

kummissaan

Kellään tietoa tästä/muille tullut?,tuli postin mukana 550e maksuvaatimus,Elokuvateoksen luvaton levittäminen,yli vuosi sitten liittymästäni on levitetty lainvastaisesti tekijänoikeudella suojattua teosta,elokuvan nimi,päivämäärät,kellonajat on ilmoitettuna ym.........?

19

2191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PahaSaaPalkkansa

      Pitäisikö ottaa sinne yhteyttä.....

    • EtOleAinoaSuomessa

      No oletko imuttanut mitään vertaisverkosta silloin? Jos olet, niin aika heikoilla olet asianajotoimistoa vastaan. Voi tulla huomattavasti kalliimmaksi lähteä rosikseen.

    • JamilahenRunkkari

      Voi hitto sentää mitä äitsy nyt sanoo antaa korva tillikan döda juu

    • Tiristyskirje
    • hohhoijakkaa

      Laitoin ihan mielenkiinnosta kysymyksen,(olen kyllä selvittänyt asiaa),enkä täältä liikoja odottanut,Ilmeisesti ei riitä ymmärrys kysymyksen ymmärtämiseen tällä sivustolla:)mut pikkuriikkisen toivoin,jospa joku fiksu ja normaali näitä joskus sattuisi lukemaan:)

      • Nigerilaiskirje

        Onko kivaa olla ihan saatanan tyhmä


      • tilanteen.ymmärrys

        Kysymys ihan mielenkiinnosta,mitä vastausta odotit?
        Joku ,tiedät varmaan kuka,on ottanut riskin ja käyttänyt vertaisverkkoa datan imuttamiseen ja samalla jakamiseen.Käytetty IP-osoite on Sinun.
        Käry kävi ja lasku tuli.


    • Perinnerakentaja

      Joo tuli meillekin moinen, on ihan huijausta, tee rikosilmoitus. Äläkä välitä noista selvästi tarkoituksellisesti provosoivista kommentoijista.

    • maailmanmenoa

      Onko sulla ollut käytössä langaton,muille näkyväksi määritelty WLAN -verkko tuon IP-osoitteen yhteydelle ?

      Tuota WLAN-verkkoa voi käyttää lähistöllä kuka tahansa omalla koneella,jos vain salasana on tiedossa.Jos yhteys on jopa määritelty yhdistymään ilman salasanaa,niin kuka tahansa lähistöllä on voinut käyttää sitä.Ihan vain klikkaamalla omalla koneella.

      WLAN -verkon salasanan hakkerointi ei ole vaikeaa jos hakkerilla on siihen sopiva ohjelma.Sen ohjelman voi ostaa netistä.

      Eikä aina auta vaikka WLAN- verkko on määritelty näkymättömäksi,koskapa sen verkon löytämiseen taas on olemassa netistä tilattava ohjelma.

      Jos WLAN-verkko ei ole ollut ollenkaan käytössä,niin joltain laitteelta,joka on piuhalla yhteydessä modeemiin,on oltu yhteydessä vertais-/piraativerkkoon.

      Kun kyselee lähipiiriltä (ja itseltään),onko ollut tuon IP-yhteyden kautta yhteydessä piraativerkkoon,niin vastaukset on totta tai ei.

    • ohje11

      Se ei ole lasku eikä sitä tarvitse maksaa. Se ei voi edes mennä perintään ilman oikeuden päätöstä. Älä ole missään tekemisissä kusetusfirma h&p kanssa. Älä soita, älä meilaa.

      Eivät ne millään voi todistaa KUKA käytti konetta, vaikka ip onkin sinun.

    • Hmoilanen69

      Itellekkii tuli kirjettä eka oli uhkaus kirje ja tokas koitettii vähä erillaisel äänen sävyl houkutella yhdeyden ottoo..mitää en oo vastanu enkä vastaa..tosin yks tapaushaa on menny jo oikeudessa läpi minkä toi huijaus firma voitti et odotetaa tulevaa..

      • Yli puoli vuotta mennyt onko kuulunut mtn?


    • jonihat

      Eikö tuo Hatanmaa ollut myös Funlime/Mediabox huijauksessa jotenkin mukana?

      • Hatanmaa-on-kusipää

        Oli, ja on olut mukana monessa muussakin kusetuksessa.


    • Emoilanen

      Onks näin muutes et kaikille kelle kirje tullu on sonera?

    • Alotus

      Mulla on Elisa ja kirje tuli..ja Kiitos näille asiallisille vastaajille..

    • partners

      tuskin pillua on kuitenkaan koskaan vielä saanu...

    • Eikukaankoskaanmissään

      Hommaatte prepaid netin ja loppuu laskujen tulemiset siihen. Proxyillä ja VPN:llä voi myös estää laskut vaikka käyttäisikin kiinteää nettiä.

    • HetP

      Onko alkuperäisen viestin esittäjälle tullut seuraamuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7353
    2. 76
      4810
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4759
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4188
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2978
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      50
      2574
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2488
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2156
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2141
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1780
    Aihe