Järkyttävää nähtävää

TodellaHämmästynyt

Pyörittiin alkuviikosta Pudasjärvellä ja parkkeerattiin auto jonkun marketin pihaan. Vastapäätä oli joku tanssipaikka. Missä ovat nuoret, leski-ikäiset ja terveet vanhukset. Jopa pikkulikoilla oli hurjasti ylipainoa. Kaikki keski-ikäiset ja vanhemmatkin yli-lihavia lyhytjalkaisia perseviä ja jokaikinen kynkkäsi toista jalkaa, jotkut molempia. En ole eläissäni nähnyt näin sairaita yksilöitä Suomessa ja reissattua on tullut tosi paljon.
Mistä on kyse hyvät Pudasjärveläiset?
Geeneissä voi olla tuo persevyys ja persjalkaisuus mutta tuo kaikki muu ihmetyttää.

6

1368

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katokuhokasitsen

      Ei niitä täällä vain yksinkertaisesti ole. Kaikki mieleltään terveet ja sen verta hyväjalkaset, et ovat päässeet lähteen pois, ovat tosiaan muuttaneet muualle.

      • Putasjärvirulettaa

        On sieltä tainnut muuttaa muitakin. Meidän rivitalonaapureina on noin kuusikymppinen eläkeläispari Pudasjärveltä. Aitoja luonnonlapsia ovat. Vapaita kaikista estoista tai sitten jostain muusta.

        Rouva levittelee anteliaasti puoli-ilkosillaan (sitä) itseään talon yleisellä pihalla aurinkoa ottaen. Kun lähden asunnostani ulos, herra ryntää asuntonsa rappusille "tupakalle" etumustaan hieroen. Kun tulen jostain kotipihaan, herra ryntää asuntonsa rappusille "tupakalle" etumustaan hieroen. Kun puuhastelen jotain pihalla, herra kyttää "tupakalla" sopivassa tirkistelypaikassa etumustaan hieroen. (Lähimmäistä tässä jo huolestuttaa, että jatkuva taskubiljardi hiertää pallot nilelle.)

        Kesäpäivän kahvihetki omalla pihalla saa oudon sivuaromin, kun puolentoista metrin päässä auringossa höyryää rouvan rusinatorttu ja jonkin lähipuskan katveessa nylkyttää herra "tupakalla".

        Meillä on muuten täällä nyt asunto myynnissä, että jos jotakuta kiinnostaa. Myydään ensimmäiselle tarjoajalle.


    • Jotkuttekeetöitänääs

      Se on se kova työ, mikä on nivelet monella syönyt paskaksi, mutta älä huoli, sinulla sitä ongelmaa ei varmaankaan tule olemaan. Tyhjäntoimittajalla.

    • livolainen

      Onhan siellä sentään hirsikampus! Kenen ajatus lienee nimi. Kampushan on korkeakoulu ja yliopistoalue.

    • nähtyon

      Ja on siellä muutakin kun paksukaisia huonojalkasia. On ihania tummia poikia ja tyttöjä enemmän kuin paikallisia asukkaita, ainakin katukuvassa. Mikä sen kauniimpaa,

    • tämätäytyymuistaa

      KYLLÄHÄN, näiltä syrjäisiltä mailta, kaikki "fiksut" ja " tervettä" elämää, ja kevyitä konttoritöitä tehneet, virilit vanhukset puuttuu. Ilahduttamasta katunäkymää. Ikävä kyllä. TÄÄLLÄ on ollut tarjolla, vain rankkaa, ruumiillista TYÖTÄ. Joka ajan myötä, lyö leimansa KROPPAAN.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      858
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      44
      635
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      487
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      427
    Aihe