Järkyttävää nähtävää

TodellaHämmästynyt

Pyörittiin alkuviikosta Pudasjärvellä ja parkkeerattiin auto jonkun marketin pihaan. Vastapäätä oli joku tanssipaikka. Missä ovat nuoret, leski-ikäiset ja terveet vanhukset. Jopa pikkulikoilla oli hurjasti ylipainoa. Kaikki keski-ikäiset ja vanhemmatkin yli-lihavia lyhytjalkaisia perseviä ja jokaikinen kynkkäsi toista jalkaa, jotkut molempia. En ole eläissäni nähnyt näin sairaita yksilöitä Suomessa ja reissattua on tullut tosi paljon.
Mistä on kyse hyvät Pudasjärveläiset?
Geeneissä voi olla tuo persevyys ja persjalkaisuus mutta tuo kaikki muu ihmetyttää.

6

1311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katokuhokasitsen

      Ei niitä täällä vain yksinkertaisesti ole. Kaikki mieleltään terveet ja sen verta hyväjalkaset, et ovat päässeet lähteen pois, ovat tosiaan muuttaneet muualle.

      • Putasjärvirulettaa

        On sieltä tainnut muuttaa muitakin. Meidän rivitalonaapureina on noin kuusikymppinen eläkeläispari Pudasjärveltä. Aitoja luonnonlapsia ovat. Vapaita kaikista estoista tai sitten jostain muusta.

        Rouva levittelee anteliaasti puoli-ilkosillaan (sitä) itseään talon yleisellä pihalla aurinkoa ottaen. Kun lähden asunnostani ulos, herra ryntää asuntonsa rappusille "tupakalle" etumustaan hieroen. Kun tulen jostain kotipihaan, herra ryntää asuntonsa rappusille "tupakalle" etumustaan hieroen. Kun puuhastelen jotain pihalla, herra kyttää "tupakalla" sopivassa tirkistelypaikassa etumustaan hieroen. (Lähimmäistä tässä jo huolestuttaa, että jatkuva taskubiljardi hiertää pallot nilelle.)

        Kesäpäivän kahvihetki omalla pihalla saa oudon sivuaromin, kun puolentoista metrin päässä auringossa höyryää rouvan rusinatorttu ja jonkin lähipuskan katveessa nylkyttää herra "tupakalla".

        Meillä on muuten täällä nyt asunto myynnissä, että jos jotakuta kiinnostaa. Myydään ensimmäiselle tarjoajalle.


    • Jotkuttekeetöitänääs

      Se on se kova työ, mikä on nivelet monella syönyt paskaksi, mutta älä huoli, sinulla sitä ongelmaa ei varmaankaan tule olemaan. Tyhjäntoimittajalla.

    • livolainen

      Onhan siellä sentään hirsikampus! Kenen ajatus lienee nimi. Kampushan on korkeakoulu ja yliopistoalue.

    • nähtyon

      Ja on siellä muutakin kun paksukaisia huonojalkasia. On ihania tummia poikia ja tyttöjä enemmän kuin paikallisia asukkaita, ainakin katukuvassa. Mikä sen kauniimpaa,

    • tämätäytyymuistaa

      KYLLÄHÄN, näiltä syrjäisiltä mailta, kaikki "fiksut" ja " tervettä" elämää, ja kevyitä konttoritöitä tehneet, virilit vanhukset puuttuu. Ilahduttamasta katunäkymää. Ikävä kyllä. TÄÄLLÄ on ollut tarjolla, vain rankkaa, ruumiillista TYÖTÄ. Joka ajan myötä, lyö leimansa KROPPAAN.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8973
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      92
      8776
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      16
      7840
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6213
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5288
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4315
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4230
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4153
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3919
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      80
      3813
    Aihe