Suomen ei kannata liittyä Natoon, koska

sellaiseen mikä puretaan ei voi liittyä.
1266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

nykyään vahvempi kuin koskaan.
Tiltujen valeet eivät asiaan vaikuta.

2Äänestä
  • Totta.

    Nato-maiden ihmisten kanssa kun puhuu, huomaa nopeasti kuinka perustavaa laatua olevaksi ja tärkeäksi jutuksi Nato koetaan.

    Suomessa käydään kummallista keskustelua siitä kannattaako hakea Naton jäsenyys.

    Kannattaisi ymmärtää, tietää ja tajuta, että kaikki muut Venäjään rajoittuvat EU-maat ovat hakeneet ja ovat Naton jäseniä.

    Mikäli Trump valitaan presidentiksi, hän ei taatusti pura Natoa.
    Trump tulee vaatimaan, että jokainen Naton jäsenmaa tekee sen osuuden, minkä ovat Nato-sopimuksen allekirjoittaessaan luvanneet. (Mitä väärää siinä muka on ? )

    2Äänestä

  • järkikäyttöön kirjoitti:

    Totta.

    Nato-maiden ihmisten kanssa kun puhuu, huomaa nopeasti kuinka perustavaa laatua olevaksi ja tärkeäksi jutuksi Nato koetaan.

    Suomessa käydään kummallista keskustelua siitä kannattaako hakea Naton jäsenyys.

    Kannattaisi ymmärtää, tietää ja tajuta, että kaikki muut Venäjään rajoittuvat EU-maat ovat hakeneet ja ovat Naton jäseniä.

    Mikäli Trump valitaan presidentiksi, hän ei taatusti pura Natoa.
    Trump tulee vaatimaan, että jokainen Naton jäsenmaa tekee sen osuuden, minkä ovat Nato-sopimuksen allekirjoittaessaan luvanneet. (Mitä väärää siinä muka on ? )

    Siintää runkusta ei pressaa tule enään ikinä.

    1Äänestä

Käsittämätöntä lapsellisuutta, eihän NATO ole mikään Varsovan-liitto vaan siihen liitytään vapaaehtoisesti eikä sieltä kukaan ole pois lähdössä, ei edes USA.
Venäjän tilanne sen sijaan on paljon huonompi, on vaan ajan kysymys että koska se Kiina päättää ottaa itselleen vähän tonttia Siperiasta, sille taas punapellet tai Venäjä ei voi mitään.

1Äänestä
  • Ottaisikin.

    Äänestä

Epäilen, että Nato purkaa Trumpin.

Äänestä

Suomen politikot ovat vielä yya ajassa ja ovat äidinmaidossa imeneet pelon natoa kohtaan , uskonnon omainen pelko kaikissa suomalaisissa on lujassa . Ja sitten vielä nämä kotiryssäpellet pyörivät ympäriins ja kailottavat natopelkoa .
Nato on kuitenkin kaikkien länsimaiden yhteinen puolustusliitto johon ei ketään ole pakolla liitetty .

Äänestä
  • Minulle tosiaan riittääkin, ettei yleisen asevelvollisuuden raskauttamia suomalaisia varusmiehiä pakolla liitetä Natoon.

    Vapaaehtoiset kentsut menkööt ja nähkööt moniko käskyttä seuraa perässä.

    Tupakkipalkalla ja talkoomielessä.

    Äänestä

  • EiNatoaEiPaskaa kirjoitti:

    Minulle tosiaan riittääkin, ettei yleisen asevelvollisuuden raskauttamia suomalaisia varusmiehiä pakolla liitetä Natoon.

    Vapaaehtoiset kentsut menkööt ja nähkööt moniko käskyttä seuraa perässä.

    Tupakkipalkalla ja talkoomielessä.

    No mutta? Kuinka mieli nyt kääntyi? Kolottiko jostain ni pienempää vaihdetta päälle ja himmataan vähän?

    1Äänestä

Heh!

Nyt menee touhu hauskaksi.

Häkkänen kertoili, että on parempi kun nykyinen eduskunta hyväksyy natolain pöytälaatikkoon, ettei uusien kansanedustajien tarvitsisi toimia pelkkinä kumileimasimina.
Jotensakin ristiriitaisesti totesi vielä, ettei hän itsekään suostuisi toimimaan kumileimasimena ja oli huolissaan uusien kansanedustajien mahdollisesta virkaintoisuudesta tarkoittaen ilmeisesti sitä, että joku voisi alkaa kysellä kansan tahdon mittaamisen toteutuksesta ikäviä kysymyksiä.
Tuo jokuhan voisi olla vaikkapa eräs kunniapuheenjohtaja entisestä suurpuolueesta, mikäli pääsee eduskuntaan.

Ammusterveisten lähettelijä kiirehti torpedoimaan Häkkäsen möhläyksen ja sekoitti pakkaa vetämällä esiin mahdollisen Ruotsin ja Suomen eritahtisen "hand i handen" riemukulun till Nato.

Kova se on hätä tuolla ulkopoliittisella sikariportaalla, Aaltolallakin kärry menee ohi hepasta kun Turkin lomansa jälkeen kertoo eduskunnalle, että kyllä se natolaki pitää hyväksyä heti.

Miksei viime keväänä eduskunta hyväksynyt ensin natolakia, jonka Niinistö olisi oitis allekirjoittanut ja hyväksynyt tulevaksi voimaan sitten joskus tulevaisuuudessa.
Vasta sen jälkeen olisi nöyrimmästi käytetty nato-optiota, odoteltu jäsenmaiden ratifioinnit, vedetty jumittuneesta pöytälaatikosta pölyttynyt, mutta ahh hyväksytty natolaki esiin ja odotettu Naton jäseneksi vihkiytymisseremoniaa.

Silloisessa tulevaisuuden eduskunnassa voisi joku vielä laitostumaton untuvikkoedustaja ääneen ihmetellä moista demokratian toteutusta, mutta hänet olisi vaiennettu pikaisesti eristämällä omaan pieneen kuplaansa.

Ei kai tässä valtakunnassa ole enää mitään väliä, missä järjestyksessä asioita päätetään ja miten demokratiaa toteutetaan kun kansanäänestys toteutetaan gallupkyselyllä, jonka perusteet salataan ja lakeja säädellään pöytälaatikkoon odottelemaan mahdollista tarpeellisuuttaan.

Äänestä
  • Putinisti jauhaa tuttua sutta ja sekundaa! Suomen Eduskunta päätti vajaa vuosi sitten eyyä Suomi hakee Naton jäsenyyttä ja hakemus on vetämässä! Ajan kanssa asia ratkeaa! Mitään uusia ”äänestyksiä” ei ole tulossa!

    2Äänestä

  • Huomasitko tiltu että VKK hajosi juuri? 😅

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


TrumpPurkaa kirjoitti:

sellaiseen mikä puretaan ei voi liittyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu