Millä perusteilla Facebook ehdottaa kavereita?

Hjjkll

Facebookin tulee välillä näitä ehdotuksia kaveriksi, siis "Ihmisiä joita saatat tuntea" joille sitten voi halutessaan lähettää kaveripyynnön. Miten Facebook valitsee nämä henkilöt?
Mm. näillä perusteilla:
- että on paljon yhteisiä tuttuja
- että kuulumme johonkin samaan ryhmään
että olemme tykänneet samoista julkaisusta
- että olemme käyneet samoilla sivuilla
- että ko. henkilö on pannut hakukenttään minun nimeni eli siis etsinyt minua netistä

Nuo äskeinen ovat oletuksia. Olenko oikeassa?

Tuo viimeinen vaihtoehto nimittäin vaivaa minua. Erästä entistä naapuriani,joka oli varsinainen häirikkö ja jonka kanssa en halua olla missään tekemisissä, on yhtäkkiä joka välissä tarjottu minulle kaveriksi. Tyyppi on viimeinen ihminen jolle esittäisin kaveripyynnön. Meillä EI ole yhteisiä kavereita, yhteisiä harrastuksia tms. Onko siis kyse siitä että hän on etsinyt minua Facebookissa? Ajatus inhottaa. Tunnen itseni uhatuksi.

Toisaalta on hyvä tietää että jos on tullut haettua siellä tiettyä henkilöä niin tämä kyllä saa tietää siitä. Ei kannata panna hakukenttään sellaisten ihmisten nimiä joita haluaa välttää. Siis näitä No Contact -henkilöitä.

1

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outookyttäystäon

      Mä kerran GOOGLETIN (en siis etsinyt fb:ssä olenkaan) yhen mulle ennalta tuntemattoman ihmisen jota olin myöhem. menossa tapaamaan toivoen että tunnistaisin tyypin siis ennalta jo näöltä. Oltiin sovittu yhet kaupat tori.fi:n kautta siis. Nyt fb:ssä jatkuvasti saan kaveriehdotusta tästä henkilöstä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2095
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1836
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1786
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1503
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      170
      1334
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      57
      1297
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      62
      1084
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      981
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      952
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      929
    Aihe