Nyt jo tv-mainokseenkin näkyy pesiytyneen tuo yhdysvaltalaisten sotilaiden, astronauttien ja ties keiden käyttämä sanonta "roger".
Ymmärrän kyllä, mitä sillä tarkoitetaan, mutta mikä on tuon sanan etymologia? Mistä se tulee? Onko se lyhenne jostain? Vai sattumoisin käyttöönotettu ilmaisu esim. siksi että se on helppo sanoa ja kuulla?
Roger that!
11
2549
Vastaukset
- iihhihi
Roger Mooresta?
Enpä heti löytänyt virallista tietoa, mutta itse arvelen sen olevan lähtöisin sanasta Received, eli käsky on vastaanotettu ja ymmärretty.
Ennenmuinoin Suomen puolustusvoimissa toistettiin saatu käsky, mutta nykyään näköjään käsky kuitataan sanomalla "Sain." Ilmeisesti omaksuttu NATO:n tapa.Käsittääkseni olet oikeassa tuon taustan suhteen. Sähkötysradioliikenteessä on aikoinaan (ehkä vieläkin, sikäli kuin kukaan enää sähköttää) kuitattu viesti vastaanotetuksi lähettämällä vain kirjain "R". Puheradioliikenteen tavausaakkosissa R oli ennen "Roger" ja siitä tuo lienee jäänyt "slangiin", vaikka nykyään R tavataan "Romeo".
Lisätään vielä nyt sitten pieni nillitys: radioliikenteestä puhuttaessa "tavaaminen" ei tarkoita sanan lukemista tavuittain vaan kirjaimittain ja korvaten kirjaimet kokonaisilla sanoilla. "Roger" tavattaisiin siis Romeo Oscar Golf Echo Romeo.10-14 kirjoitti:
Käsittääkseni olet oikeassa tuon taustan suhteen. Sähkötysradioliikenteessä on aikoinaan (ehkä vieläkin, sikäli kuin kukaan enää sähköttää) kuitattu viesti vastaanotetuksi lähettämällä vain kirjain "R". Puheradioliikenteen tavausaakkosissa R oli ennen "Roger" ja siitä tuo lienee jäänyt "slangiin", vaikka nykyään R tavataan "Romeo".
Lisätään vielä nyt sitten pieni nillitys: radioliikenteestä puhuttaessa "tavaaminen" ei tarkoita sanan lukemista tavuittain vaan kirjaimittain ja korvaten kirjaimet kokonaisilla sanoilla. "Roger" tavattaisiin siis Romeo Oscar Golf Echo Romeo.Ja tuo Romeo-rimpsu tavattaisiin siis Romeo Oscar Mämmi Erkki Oscar Oscar Sika Cecilia Auto Romeo...
- hehhhh
Ne radioaakkoset on kyllä oikein määritelty, ei siinä sentään mitä tahansa rimpsua keksitä:)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Radioaakkoset hehhhh kirjoitti:
Ne radioaakkoset on kyllä oikein määritelty, ei siinä sentään mitä tahansa rimpsua keksitä:)
https://fi.wikipedia.org/wiki/RadioaakkosetEnpä muuten tiennyt, että joku on kehittänyt suomenkielisen standardin noille. Itse tunsin vain englanninkielisen.
- saivartelija
10-14 kirjoitti:
Käsittääkseni olet oikeassa tuon taustan suhteen. Sähkötysradioliikenteessä on aikoinaan (ehkä vieläkin, sikäli kuin kukaan enää sähköttää) kuitattu viesti vastaanotetuksi lähettämällä vain kirjain "R". Puheradioliikenteen tavausaakkosissa R oli ennen "Roger" ja siitä tuo lienee jäänyt "slangiin", vaikka nykyään R tavataan "Romeo".
Lisätään vielä nyt sitten pieni nillitys: radioliikenteestä puhuttaessa "tavaaminen" ei tarkoita sanan lukemista tavuittain vaan kirjaimittain ja korvaten kirjaimet kokonaisilla sanoilla. "Roger" tavattaisiin siis Romeo Oscar Golf Echo Romeo.Ei tavaaminen muutenkaan tarkoita tavuttain lukemista, vaan aakkosnimien peräkkäin luettelemista, tosin äidinkielen opetuksessa sitten luetaan ne tavutkin ja sitten sanat. Varsinainen tavuttain lukeminen on sitä, että luetaan sanojen tavut peräkkäin ilman että yksittäisiä aakkosnimiä mainittaisiin.
Tavaaminen siis koo ii es - kis, es a sa, kissa.
Tavuttain lukeminen kis - sa leik -kii lan-ka-ke-räl-lä, kissa leikkii lankakerällä. - Saivartelija
Onko ne seonneet? Sain - sehän on yhtä sihinää tai suhinaa, ei siitä kukaan saa selvää. Roger on selkeä, yhtä hyvin kuin ten-four. Käyttääkö ne vielä "toistan"?
Jenkeillähän se kuuluu olevan siten, että REPEAT tarkoittaa, että ammutaan uudelleen kuten äsken, jos sen sijaan halutaan että toinen toistaa, mitä on sanonut, käsketään SAY AGAIN. saivartelija kirjoitti:
Ei tavaaminen muutenkaan tarkoita tavuttain lukemista, vaan aakkosnimien peräkkäin luettelemista, tosin äidinkielen opetuksessa sitten luetaan ne tavutkin ja sitten sanat. Varsinainen tavuttain lukeminen on sitä, että luetaan sanojen tavut peräkkäin ilman että yksittäisiä aakkosnimiä mainittaisiin.
Tavaaminen siis koo ii es - kis, es a sa, kissa.
Tavuttain lukeminen kis - sa leik -kii lan-ka-ke-räl-lä, kissa leikkii lankakerällä.Saivarrellaan nyt vähän minunkin puoleltani: SUOMEKSI tavaaminen tarkoittaa nimenomaan tavuittain lukemista. Englannin "spell", joka yleensä myös käännetään tavaamiseksi, taas tarkoittaa kirjainten luettelemista.
- siiseinatoon
- käskyn toisto parenpi , meinaan vähemmän väärinkäsityksiä - siis, ei NATOon
- Gerro
Ro... En tiedä... Ger... Germania. Miksei gerro? Voi se näinkin olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2565865Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki943539PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1373481Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423093Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne843023Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv1002835Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172470Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1112401- 1792003
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn101555