Norjan valtio antaa lahjavihjeen Venäjälle

http://yle.fi/uutiset/nrk_haltin_lahjoittaminen_suomelle_norjan_paaministerin_poydalla/9051444

Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlan lähestyessä on Norjassa keksitty hyvä ja idearikas/ainutlaatuinen muistolahja Suomen valtiolle.
Eipä olisi yhtään huonompi ajatus ja lahjaidea pikkuisen laajennettuna ent. NL:n nyk. Venäjän valtiolle:

Eli palauttaa Karjala, Petsamo ynnä muut ryöstetyt alueet Suomen valtiolle.
Tuntuisi aika reilulta ja helpolta noin äkkiä katsoen, että varkaan perillinen palauttaa "isänsä" ryöstämän saaliin takaisin oikealle omistajalle, vaikka Se saalis onkin saatettu, vaikkakin vähäisellä käytöllä, huonoon kuntoon sekä on pahoin ränsistynyt ja saaastunut.

Pieni rikas öljyvaltio (NORJA), näyttäää esimerkkiä SUURELLE rikkaalle öljyvaltiolle. (VENÄJÄ)
689
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomella ei ole mitään aluevaatimuksia yhdeltäkään naapuriltamme mutta
Norjan mahdollinen lahja 100-vuotissynttäriksi olisi eri reilua. :) Halti on sen-
tään korkeimmalla Suomessa.

Äänestä

Sekö ei sitten olisikaan "eri reilua" jos R Y S S I EN hallinto palauttaisi aluksi vaikka Petsamon alueen?

Porkkalan alueen palauttamien olikin yllättävän reilua! Vuonna 1956
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2006/09/08/porkkalan-palautus-tuli-yllatyksena

Päästäisiköhän reilun Norjan valtion kanssa sopimukseen ikään kuin maakanavan (vrt. Saimaan kanava) vuorkaamiseen vaikka 20 km:n leveydeltä Norjan ja Venäjän rajan viertä pitkin, mistä muodostuisi hyvin vartioitu puskurivyöhyke Norjan (=NATO-maa) ja Venäjän (= Roistovaltio) välille?

Vyöhykkeelle mahtuisi hyvin maantie ja rautatie rinnakkain ja tietysi rajavartioille rajakoirille ynnä retkeilijöille polku.

Äänestä

Ajattelen lämmöllä norjalaisia tästä lahja ideasta vaikkei se kävisikään toteen.
-Suhteet naapureihimme kannattaa pitää hyvällä tolalla,se on molemminpuolinen
etu.

Äänestä

"Eli palauttaa Karjala, Petsamo ynnä muut ryöstetyt alueet Suomen valtiolle.
Tuntuisi aika reilulta ja helpolta noin äkkiä katsoen, että varkaan perillinen palauttaa "isänsä" ryöstämän saaliin takaisin oikealle omistajalle, vaikka Se saalis onkin saatettu, vaikkakin vähäisellä käytöllä, huonoon kuntoon sekä on pahoin ränsistynyt ja saaastunut."

Taitaisin muuttaa heti Petsamoon. Olen kuullut kaikenlaista tarinaa Petsamosta ja se on mystinen paikka. Norjan Jäämeren rantaa vastaava läntti olisi aika ihanaa Suomellekin. Mutta lahjaa ei kannattaisi antaa, ellei Suomi eroaisi EU:sta. Jos nykytilanteessa saataisiin Petsomo ja Karjala, niin arvatkaa, mikä lujasti lisääntyvä porukka täyttäisi hetkessä nekin paikat. Häikäilemättömästi siirryttäisiin lastenvaunuineen päivineen ja oltaisiin kuin asia olisi täysin päivän selvä juttu.

Mikä kuulostaisi mahtavammalta kuin irtoaminen EU:sta, rauhallisempi politiikka ja Petsoma sekä Karjala. Onnistuisiko Helsingin seudun ja äärisuvakkipoliitikkojen kannattajineen liittää Pietariin, että olisi joku vahtimassa, mitä touhuavat. Kyllä sekin olisi jotain,että Helsinki siirtyisi koko maan mamuineen Eu-Saksalle, kun muu maa jäisi ilman EU:ta.

Sinne jäisivät Li Anderson, Haavisto, kirkonmiehet ja naiset, SPR, kokoomus, rkp, sdp, vas, vihr, kepu ja kr. Suurimpia nautinnon hetkiä EK:n, SAK:n, kok:n, rkp:n, sdp:n, vihr:n, kepujen luovuttaminen täysin sellaisenaan Saksalle, vähän niin kuin Trippentropissa. Kuvitelkaa mikä rauhantila maassa.

Äänestä
  • Reiluja norjalaisia tulisi kiittää mahdollisesta lahjoituksesta korkeimman tason
    suosion osoituksella. :)

    Äänestä

Venäjänkarjalaisissa kylissä silmä lepää siinä harmoniassa.Vanhat suomalaistupaset
ovat saaneet uuden elämän vilkkaitten venäläisten kesämökkeinä,datsoina.
Ja monilla tonteilla näkyy myös venäläinen kylpylaitos eli sauna vaikka sitten
kuinka vaatimattomana savutorvi katolla sauhuten. Sieltähän se meillekin tuli
se sauna.
Meillä on hienoja naapureita kaikki tyynni. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SeAvarakatseinen kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/nrk_haltin_lahjoittaminen_suomelle_norjan_paaministerin_poydalla/9051444

Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlan lähestyessä on Norjassa keksitty hyvä ja idearikas/ainutlaatuinen muistolahja Suomen valtiolle.
Eipä olisi yhtään huonompi ajatus ja lahjaidea pikkuisen laajennettuna ent. NL:n nyk. Venäjän valtiolle:

Eli palauttaa Karjala, Petsamo ynnä muut ryöstetyt alueet Suomen valtiolle.
Tuntuisi aika reilulta ja helpolta noin äkkiä katsoen, että varkaan perillinen palauttaa "isänsä" ryöstämän saaliin takaisin oikealle omistajalle, vaikka Se saalis onkin saatettu, vaikkakin vähäisellä käytöllä, huonoon kuntoon sekä on pahoin ränsistynyt ja saaastunut.

Pieni rikas öljyvaltio (NORJA), näyttäää esimerkkiä SUURELLE rikkaalle öljyvaltiolle. (VENÄJÄ)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu