Aikamme muuttumista entistä maallistuneemmaksi kuvaa hyvin tämä seuraava uutinen, joka kertoo, että mies, joka yritti tappaa kristityn ihmisen ja haavoitti tätä, päästetään nyt vapaaksi.
Miehen motiivi murhayritykselleen oli maallistuneelle mielelle erittäin tyypillinen, nimittäin seksuaalinen. Mihin tämä maailma on menossa??
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016072721967245_ul.shtml
Toivoisin todella, että ateistit täällä sanoutuisivat irti tästä julmasta teosta ja tuomitsisivat sen tekijän sen sijaan, että ihailisivat häntä.
Miehen motiivi murhayritykselleen oli maallistuneelle mielelle erittäin tyypillinen, nimittäin seksuaalinen. Mihin tämä maailma on menossa??
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016072721967245_ul.shtml
Toivoisin todella, että ateistit täällä sanoutuisivat irti tästä julmasta teosta ja tuomitsisivat sen tekijän sen sijaan, että ihailisivat häntä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Taitaa se murhaajien ihailu olla enempikin teidän kristittyjen puuhia...
Kristinuskonharhaisethan eivät mielestään kuole ollenkaan, joten murhasyyte ja tuomio olivat ihan turhia.
"Murhayrityksen jälkeen Hinckley sanoi halunneensa tappaa Reaganin tehdäkseen vaikutuksen näyttelijä Jodie Fosteriin."
Hinckley olisi tehnyt suuremman vaikutuksen Fosteriin käymällä sukupuolenvaihdosleikkauksessa ja muuttamalla nimensä vaikkapa Anitaksi.
Eiköhän tuo murhayritys kohdistunut nimen omaan Yhdysvaltain presidenttiin, eikä ensi sijassa kristittyyn? Aloittaja vääristelee asiaa kuten lahkolaisilla yleensäkin on tapana hengellistääkseen asioita, joissa ei hengellisyyttä ole.
"Aikamme muuttumista entistä maallistuneemmaksi kuvaa hyvin tämä seuraava uutinen, joka kertoo, että mies, joka yritti tappaa kristityn ihmisen ja haavoitti tätä, päästetään nyt vapaaksi."
Ajatteletko, ettei tyyppiä olisi päästetty mielisairaalasta koskaan mikäli maallistumista ei olisi tapahtunut 35 vuoden aikana? Olisivatko kunnon teokratiassa kaikki vangit elinkautisvankeja?
"Miehen motiivi murhayritykselleen oli maallistuneelle mielelle erittäin tyypillinen, nimittäin seksuaalinen. Mihin tämä maailma on menossa??"
Maailman menoa seuratessani en ole havainnut uskovaisilla olevan ainakaan muita vähemmän seksuaalisia motiiveja huonoille teoilleen. Oikeastaan vaikutelma on päinvastainen.
"Toivoisin todella, että ateistit täällä sanoutuisivat irti tästä julmasta teosta ja tuomitsisivat sen tekijän sen sijaan, että ihailisivat häntä."
Tuskin ateistit murhayrityksiä fanittavat siinä kuin muutkaan.
P.S. Tuostahan voisi tehdä avauksen otsikolla 'Kristitty nuori mies yritti murhata elokuvatähden'.
Kyse taitaa tässä tapauksessa olla enemmän psykiatrista kuin juridiikasta tai moraalista.
Mistähän on kyse avaajana kohdalla?
Lisää harhaanjohtavia otsikoita iltasanomalinkkeineen jotka eivät liity aiheeseen.
Jumala ihaili - ja salli- teon. Ei ollut sattumaa vapautus, vaan Jumalan Tahto.
Kaikkvoipalle Jeesukselle kiitos ja niiskaisen pallejani, olin epäuskoinen fariseus-ateisti hetken mutten enää. Pallukat tuoksukoon, Amen!