Mitenkäs näiden Sparkkien ja Trax ja muiden hinnan kehitys menee? Onko sama kuin toisella GM merkillä eli Saabilla? Halpa ostaa, mutta ei toisaalta saa vaihdossa mitään. Vaihtoautopäällikkö sanoo, että yritä myydä suoraan.
Sitten varaosien saatavuus? Totta kai öljynsuodattime ja muut löytyy. Mitäs jos joku turvavöiden tai moottoriohjauksen ecu hajoaa. Ooppelin vastaavat tuskin käyvät. Kun autot ovat tehty eri markkina-alueille. Opel Eurooppaan ja Chervolet taisi olla Aasian markkinoille. Turvatyynyjä on erimäärä, niin tuskin liittimet sopii jne. Fyysisesti ehkä samannäköisiä osat, mutta sitten se sisällä oleva ohjelma? Onko entisellä maahantuojalla oikeasti intoa lähteä asiaa korjaamaan?
Pellit ja valotkin taitaa olla erilaisia, joten nekään eivät sovi Ooppelista.
Uskaltaako Korean Chervolettia Spark, Trax ostaa?
10
368
Vastaukset 10
- rnrynryn
Oopeleitahan ne eri kuorilla.
- Hyrylänmiinakenttä
Tarkasti ottaen eivät nuo Chervoletit ole Opeleita, eivät kyllä Chervolettajekaan. Lähinnä taitavat olla Daewoota. Ainakin Eurooppaan tuodut Chervoletit tehtii Daewoodin tehtaalla Koreassa. Se oli myös syynä miksi ko. autot olivat noin 4-5 tonnia halvempia kuin "vastaavat" Opelin mallit. Crutcea myyntiin että on sama kuin Astra jne. Varaosia löytyy maailmalta, onko niitä sitten aikaa odotella? Iltasanomaissa oli juttua Kouvolalaisesta Opel Combo pikku pakusta, ei löydy Euroopasta dieseliin hiukkassuodatinta... :) Yrittäjällä työt jumissa. Olisi ehkä kannattanut ostaa muu pikkupaku. Combo on juuri sellainen Ooppelilla tehty kiinan/korean auto.
- Aitojenkki
Kojelauta ja mittaristo ainakin on erilaisia.
- itäkippo
Vanhat luulee että ne on oikeasti Chevroleteja ja muistavat vielä ajan jolloin Chevyt olivat luotettavia.
Daewoo on rumin ja huonoin Korean autoista mutta toki parempi kuin jenkit. JOs itäkipon haluat niin ehkä sitten Hyundai mielummin kuin Daewoo ja aito korealainen mielummin kuin tuollainen mukajenkki.
Eurooppalainen nyt tietysti on paras valinta: paras ajettavuus, tyylikkäin, edullinen. Kunhan välttää volkkarikonsernia. - Liiankaukaaidästä
Tuossa autoluokassa hinta ratkaisee. Yleensä köyhä tarvitsee luotettavan auton, siksi ostaa sellaisen toyotan mihin rahat riittää. Sitten jos on varaa seisottaa autoa viikko tolkulla korjaamolla, voi ostaa näitä erikoisuuksia. Jaguaria saa samalla hinnalla kuin Avensista. Käyttökustannukset on 3 vuoden aikana todennäköisesti Jaguaarissa muutaman tonnin enemmän. Onko se paljon? Riippuu minkä verran sitä pinkkaa pankissa on. Dodge Jorneyta myytiin samana autona kuin VW Touran, mutta pitempänä (7-paikkaa). Periaatteessa samat osat.. mutta kun vaihdelaatikko kosahtaa, niin eipä käykkään volkkarin osat. Siksi noita Dodgen autoja saa nouto hinnalla.
- arrikoski
Uskaltaa ostaa ja pitää. Kyselin vaihtotarjouksia useampaan eri merkkiin. Kaikkiin Chevrolet Cruze farmari olisi otettu mielellään ja hinta oli täysin linjassa Opelien kanssa.
Osien kanssa näihin ei tule koskaan ongelmia. Chevroletin merkkihuolto eli GM Finland toimittaa kaikkia Chevroletin osia vähintäin vuoteen 2024 asti. Opel käyttää pääosin täysin samoja osia, joten lähes kaikkea löytyy hyllystä. Chevrolet on yksi maailman eniten myytyjä autoja, joten kaikkea saa halvemmalla netin kautta Saksasta ja USA:sta.- koreanchervolettu
Mitenkäs se Valkealan Opel Combo... Miksi siihen ei löydy dieselhiukkas suodatinta? "Hinta linjassa Opelin kanssa"... tämä viimeistään paljasti sen että nimimerkki arrikoskella on jäänyt chervolet crutsi käsiin. Kenellekään ei kelpaa vaihdossa ja yksityiset ei uskalla ostaa. Nettiautosta vaan cruze vs saman vuosimallin astra... heh. Kyllä on hinta tippunut Cruzessa.. Harmi niille, jotka ostivat ko. auton uutena, säästivät ostaessa 2-3 tonnia ja nyt menettävät 5000e.
- arrikoski
Eihän näitä asioita tarvitse arpoa. Kaikilla autoliikkeillä on sama ohjelma käytössä. Siitä näkyvät autojen myyntihinnat ja -ajat. Chevroletit liikkuvat aivan samalla tavalla kuin Opelit eli kauppaa käydään ja hinnat pitävät hyvin. Minä vaihtaisin oman Chevroletini uuteen Chevroletiin, jos niitä saisi Euroopasta. Useampiakin autoja koeajaneena tulin vain todenneeksi, ettei parempaa autoa saa ainakaan alle 31 k€, jonka hinnan maksoin omasta autostani 2013.
Monet Opelit ovat Chevroleteja, jotka myydään Euroopassa Opeleina. Opel Combo taitaa olla vain muutos vanhasta Corsasta. Siihenkin löytyisi kuitenkin heti hiukkassuodatin, jos osaa haettaisiin Opelin sijaan Chevroletin varaosaluettelosta. 1.3 diesel on monissa pienissä GM-autoissa käytetty moottori.
- OpeliinVaihtui
Cruze 1.6 SW -13 vaihtui uuteen Opel Astra SW:hen. Cruzesta vaihdossa 14500.-. Toyotaan olisi saanut enemmänkin, mutta Astra oli enempi mieleen.
- Traxisti
Ainakin Traxilla menee ihan hyvin maailmalla: https://en.wikipedia.org/wiki/Chevrolet_Trax
Tällä Euroopassa sitä myydään Opel Mokkana, ja omistajan kannalta kyse on ennemminkin siitä, että löytyy GM:ltä enää Opel-osia Mokkaan 10-20 vuoden päästä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 721158
- 1011130
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔75987Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i23973Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen22937Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t126900- 131850
- 58795
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke27781Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6768- 45686
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol46681Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka143662Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132652- 19637
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast48630Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.62630Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80612- 48604
- 35600