Suomessa menossa vaarallinen suuntaus ?

- Kansalta kielletään sananvapaus !
- Syytetään ihmisiä rasismista jos on maahanmuuttokriittinen
- Suvakkien valta jo äärimmäinen - hallituskin mukana tässä myllytyksessä (alistuu)
- Kansan ääni, kansan järjen ääntä ei kuunnella
- Eu- iskee jo rytinällä .... jokaiseen talouteenkin, milloin veroilla, direktiiveillä
- Hallitus on voimaton eu:n edessä
- Maahanmuuttajamieliset vallanneet Suomen yleisen median
- Suomi täytetään 10 vuoden sisällä ns.pakolaisillla, jotka eivät ole pakolaisia
- Maassamme on nyt jo 500-1000 paperitonta maahanmuuttajaa (turvallisuus?)

SUOMI ON MENOSSA KATASTROFAALISEEN TILAAN, JOS TÄHÄN EI SAADA MUUTOSTA !

tuleeko sellainen politiikko , joka laittaisi Suomen kuntoon .....nyt on tilanne vakava!
34547
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Islamilainen yhteistyöjärjestö OIC
http://www.oic-oci.org/oicv3/page/?p_id=182&p_ref=61&lan=en

ajanut islamin kritisointia tai arvostelua kiellettäväksi,eli kriminalisoitavaksi
YK lauselmansa siihen asettanut ja EU myös.


Varmemmaksi vakuudeksi sekä YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon että USA:n presidentti Barack Obama totesivat jälkimmäisen isännöimässä Väkivaltaisen ekstremismin vastaisessa johtajien kokouksessa 29.9.2015, että yhteiskunnistamme tulee rakentaa ”moniarvoisia, tolerantteja ja erilaisuuden hyväksyviä ja sellaisia, jotka hylkäävät muslimienvastaisen ja maahanmuuttovastaisen kiihkoilun, joka luo vastakohta-asetelmia”.http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=52041#.VheWQrT6M9X

http://www.patmos.fi/blogi/kirjoitukset/751/maahanmuuttoinvaasio_ja_yk_n_agenda_21

Äänestä
  • Onko tuo YK joku ihan pellejärjestö nykyään? Ennen se lopetti jotain taisteluita ja pieniä sotiakin. Nyt siitä ei paljon enää kirjoitella ja jotain ihan käsittämätöntä skeidaa siellä näköjään kuitenkin tehdään nykyään.

    Taitaa taas syyt ja seuraukset mennä sekaisin.

    1Äänestä

  • Tuohon Obaman lausahdukseen liittyvät myös Merkelin puheet, uusliberalismia. Merkelin eiliset puheet: "Terrorismiuhkauksista huolimatta jatkamme pakolaisten toivottamisen tervetulleiksi". Obama on H. Clintonin kanssa kieltänyt käyttämästä sanontaa "Terrorismin vastainen sota", joka on maksanut hirveästi USA:n veronmaksajille, siitä on wikissä kirjoitusta tuolla sanaparilla.

    Haku: "Merkel greece.trendolizer"
    http://greece.trendolizer.com/
    http://greece.trendolizer.com/2016/07/embarrassment-for-imf-as-watchdog-slams-its-eurozone-record.html#disqus_thread

    Äänestä

  • bfhöhfdffh kirjoitti:

    Onko tuo YK joku ihan pellejärjestö nykyään? Ennen se lopetti jotain taisteluita ja pieniä sotiakin. Nyt siitä ei paljon enää kirjoitella ja jotain ihan käsittämätöntä skeidaa siellä näköjään kuitenkin tehdään nykyään.

    Taitaa taas syyt ja seuraukset mennä sekaisin.

    Kyllä YK on pellejärjestö nykyään ja kaukana toimivasta yhteisöstä, se on keskustelukerho joka maksaa liikaa toimivuuteen nähden. Mutta jos se lopetetaan niin silti jotakin tarvitaan tilalle.

    1Äänestä

>vakavatilanne; "Maassamme on nyt jo 500-1000 paperitonta maahanmuuttajaa"

Suomessa ei ole yhtäkään paperitonta/tuntematonta maahanmuuttajaa. He kaikki ovat tulleet maahan siten kuin Suomen laki määrää.

Paperittomia/tuntemattomia tunkeutujia arvioitiin vuoden alussa olleen yli 10000, siis yli 10 tuhatta, vasta sen jälkeen saatiin käyntiin jonkin tasoinen identifiointi. Mistä tuo 500 - 1000 kpl on putkahtanut?

Edelleenkin lienee niin että Ruotsin ja Suomen rajan yli voi tulla aivan kuka tahansa eikä mikään taho ota selvää tulijoista mitenkään. Jos esim tunkeutuja ei halua mennä VOK:iin niin se voi alkaa keräämään rahaa vaikka varastamalla/ryöstämällä ja asua hotellissa, tai se voi pitää majaa tuttujen tms nurkissa.

1Äänestä

Shiat ja sunnit taistelevat keskenään verissäpäin!

Eipä taida kumpikaan olla kovinkaan ISLAMIN-vastainen?

Kumpako puolta Suomen puoliviralliset suvakit, hyyssärit ja mamuttajat ynnäviherpipertäjät yms. aikovat alkaa tukemaan ( ja jo nyt tukevat) heti SEN tulevan suuren vaalivoittonsa jälkeen, kun SUOMEN "portit" avataan kaikien tulla ....

PERI-AATTELLA Suomi kuuluu KAIKILLE !!!.

Muurit ja Raja-Aidat ovat kahta sorttia! Latviassa, Unkarissa, yms. rakennetaan aita
tunkeutujia vastaan.
Paljon enemmän on perinteisesti rakennettu muureja ja aitoja karkaamisen estämiseksi.
Suomen ITÄ- rajan aita ja idänpuolen tasoitettu hiekkakenttä toimii yksinkertaisesti kaksinkertaiseen suuntaan ..... sekä Suomen, että Venäjänmaan hyväksi, toistaiseksi?

1Äänestä
  • Eikä siitä taistelusta tule loppua, kun atomipommilla. Että silleen.

    1Äänestä

Tämä on sanasotaa! Saksan Merkel on munannut asioita ja
apupoika Sipilä pokkaa itselleen EU-pallia!
Avuttomia ja tyhmiä johtajia!

1Äänestä
  • Ei johtajat yleensä ole tyhmiä.
    Ahneita ja häikäilemättömiä kenties?

    Äänestä

Ei se perhana maapallo toimi, jos ei ole mitään järjestystä ..... suvakit miettikää !

Oma maa ja oman maan itsenäisyys takaa sen, että hommat toimii !!

moniko idiootti väittää toisin?

1Äänestä

Minkä takia ei kritisoida politiikkaa,joka on tämän sekasorron aiheuttanut?Tilanne on mikä on,eikä se nettihuutelulla parane.Suomi ja maailma on ennenkin selvinnyt ja on ollut aika isoja asioita.Kriitikkopuolelta olisi kiva tietää,että kuinka se lopettaisi tuon vaeltelun?On sellainenkin riski,että vaikka Eurooppa sulkisi rajat,niin vaihtoehtohan voi olla,että ihmiset koittavat Aasian puolelta entisten neuvostotasavaltojen kautta itänaapuriin.Tälläistä on mm.Presidentti pitänyt mahdollisena.Itse toivoisin kansainväliselta yhteisöltä vielä isompaa panostusta siihen,että alueilta ei lähdettäisi pakoon,ainakaan kauas.Bushien politiikka on vaan tehnyt asioiden korjaamisen haastavaksi esim ja tietenkin koko Usa:n demokratiasananvientipolitiikka.

1Äänestä

Vaarallista on joo jotkut maan omat kansalaiset, jotka jostakin oudosta syystä usein kutsuvat itseään maahanmuuttokriittisiksi ja jotka samat vihaavat eduskunnassa istuvaa vasemmistoa, koska pienikin hihhuliporukka saa aikaan demokratian sananvapaudessa kapenemista ja pelkoa jos on riittävän äänekäs, ja maan kansalaisten luottamuksen maahansa katoamista... Terveitä eivät ole ne, jotka vihaavat maahanmuuttajia ja Suomen poliittista vasemmistoa, mutta tämä Suomi24:han onkin hihhulifoorumi..paikka jossa ensimmäistä kertaa olen lukenut marginaaliajattelijoiden horinoita ja jossa määräävin ilmiö on kristitty-ääriuskonnolis-oikeustolais- hihhulit: siis ne, joilla ei ole tekemistä edes normiporvareiden; puhumattakaan vasemmistosta kanssa...


Olenko minä muka maahanmuuttokriittinen, kun minä olen sitä mieltä, että tähän maahan saa tulla tekemään töitä, täällä saa asua jos on laillinen peruste täällä asua ja täällä on uskonnonvapaus? Ei. Minä olen maalaisjärkinen. Minä en halua maastani maata, missä kansalaisten pitäisi keskustella eri uskonsuuntien muslimeihin suhtautumisesta, koska kansalaisia ei saa ahdistella pakottamalla miettimään uskonasioita, minulle on aivan sama minkälainen rätti päässä joku kulkee kadulla - kunhan en joudu näkemään koko ajan sellaista, että rätitön ja tukkansa hyvin laittanut merkkivaatteissa kulkeva muslimimies retuuttaa jotakin naama turpavärkkiä myöten peitetyllä kaavulla peitettyä eukkoansa... Jos maassa on usemman polven maahanmuuttajia, on loukkaavaa, jos he haluavat edistää ensisijaisesti lähtömaansa kulttuuria - jos ovat saaneet kaiken hyvän vain Suomelta. Myös se on loukkaavaa, että jos Suomeen halutaan tulla vain esimerkiksi opiskelemaan tutkinto jos omassa maassa ei ole varaa kouluja käydä - tyyliin hakemalla turvapaikkaa Suomesta ilman perustetta, koska huijaamalla saatu turvapaikka ystävälliseltä sivistysmaalta olisi törkeyden huippu ja jos tänne voisi tulla opiskelemaan ihan vain rehellisestikin ertomalla että ei ole fyffee ja anomalla vaikka stipendiä pakolaisten aseman vahingoittamisen sijaan.


Yleensä nuo tulijat tulee maista, missä ne tekee hvetisti kakaroita. Ei kannata kuvitella, että Suomi olisi joku sosiaaliturvan huippumaa, jos tänne tulis jokaisen mahdollisen kehitysmaan kaikki kynnelle kykenevät. Suomen maahanmuuttajat on ahkeraa ja fiksua väkeä, mutta ärsyttää, että niistä tehdään erityistapauksia. Kaikein eniten ärsyttää se, mitä en viittis täällä edes sanoa koska tänne kirjoittaa pääosi sivistymättömät, mutta sanon kuitenkin: kaikkein eniten ärsyttää se, että kun tiedän, että rasistit kalastelee huonoitsetuntoisten ja suomalaisten taholta syrjintää kokeneiden kansalaisten ääniä, äärioikeistolaiset paskat. Luulen, että rasismia melkein kaikkein vähiten voi kohdata vaikka itsensä uskonnollisuuden vuoksi hunnuttavat Suomen tyylisessä maassas. Jos mä suomalainen tavisakka menisin vaikka Saudi-Arabian kadulle bikinien yläosassa ja minishortseissa kävelemään, mä aivan varmasti kokisin paljon enemmän syrjintää, kuin mitä ne itsensä kaavuttavat muslimit Suomessa, joita tuijotetaan Suomessa kaduilla korkeintaan vain siks, että ihmiset maassani Suomi ei ole tottuneet puhumaan tai luottamaan ihmisiin, jotka ei uskontosyihin vedoten näytä edes naamaansa.


Maahanmuuttajat, jotka tajuaa pakolaisten vakavan tilanteen, tuskin pelleilee trollaamalla että Suomen kansalaisista kukaan olisi maahanmuuttajavihamielinen ja se joka oikeasti on pakolainen, sillä on niin vakava tilanne, että "turvapaikkasurffailusta" puhe on ainoastaan silkkaa rasismia: ne merkkivaateirakilaiset, jotka lompsien käveli kotimaansa lentokentälle paluulennolla Suomesta hymyillen ja selfieitä ottaen: ykskään niistä ei ollut hengenhädässä ollutkaan... Ja tuskin ovat niin tyhmiäkään, että olis luulleet Suomesta saavansa turvapaikan, mutta sillä ajatuksella varmaan tulivat monet asiattomatkin, että ajattelivat jotenkin voivansa junailla itsensä Suomen veronmaksajien kustantamalle sosiaaliturvalle... Meniskö suomalainen Irakiin vaatimaan irakilaisten kolmi- nelikymppisten isovanhemmilta elatusta arjen kuluihinsa? Ikävä, että Suomi on joutunu pakolaispolitiikkaansa kiristämään. Johtuu ehkä siitä, että kaikki tulijat ei ole tulleet rehellisin aikein maahan, en tiedä. Toivon, että ne pakolaisina tulleet joilla se turvapaikkaoikeus on ja joille se myönnetään, että heitä autetaan kaikin keinoin ja että jos on räikeitä väärinkohteluita, myös että ne tutkitaan, mutta röyhkeää alkaa väittää, että Suomen kansalaisten velvollisuus olis olla ensisijaisesti hyysäämässä muiden maiden ihmisiä. Esmes vasemmisto jos olis vallassa, kehitysapu sotaa käyville maailman alueille olis paljon suurempi.

Äänestä
  • Näin on! Tiedättekö sen, että _rakkaus_ on voimakkaampi voima kuin viha? Ei ole olemassa mitään me vs. muut, vaan on vain me! Suomalaisia kuolee enemmän kuin syntyy, joten me olemme jo kuolemassa sukupuuttoon. Mitä enemmän meitä on, sitä vahvempia olemme!

    Äänestä

  • rakkausvoittaavihan kirjoitti:

    Näin on! Tiedättekö sen, että _rakkaus_ on voimakkaampi voima kuin viha? Ei ole olemassa mitään me vs. muut, vaan on vain me! Suomalaisia kuolee enemmän kuin syntyy, joten me olemme jo kuolemassa sukupuuttoon. Mitä enemmän meitä on, sitä vahvempia olemme!

    Kyllä maailmassa Suomeen tulijoita riittää. On vain pidettävä muuttopolitiikassa huolta, että yhdestä ainoasta kulttuurista ei muodostu massamuuttoa Suomeen. Jo nyt Turkin presidentti Erdogen on valjastamassa Saksan 3,5 miljoonaa turkkilaista omiin poliittisiin tarkoituksiin saksalaisen nettilehden Focus.de mukaan. Hurskastelu ei auta kovassa kansainvälisessä politiikassa.

    Äänestä

  • Pitkä ja sekava vuodatus. Mikä oli pointtisi? Työperäinen maahanmuutto ok ja kannatettavaa. Elintasopakolaisuudelle ei. Eli samat ajatukset kuin meillä ns. maahanmuuttokriitisillä. Suomi tarvitsee hallittua maahanmuuttoa, ihmisiä jotka tulevat tänne töihin, joilla on jotain annettavaa Suomelle, jotka elättävät isensä ja peheensä. Emme tarvitse kansanryhmiä mistään maasta jotka tulevat tänne elämään Suomalaisella sosiaaliturvalla sukupolvesta toiseen.

    Äänestä

  • Kyllä terve maahanmuutto varmaan on hyvästä ..... mutta jos tänne LAPPASI 35000 IRAKILAISTA .. JOISTA OSA RINTAMAKARKUREITA JA TIES MITÄ?
    - ONKO SE OIKEIN, PAPERITTOMIA ..... JOPA TERRORISTEJAKIN?

    JA MAAMME HALLITUS ON HYVILLÄÄN JA HYVILLÄÄN .... HYVILLÄÄN JA HYVILLÄÄN ...... ei tämä ole tervettä meininkiä ???

    1Äänestä

  • Ja lähes kaikki nuoria vihaisia miehiä, armeijan, puolisisotillaallisten joukkojen ja poliisin edustajia plus terroristit, vituttaa.........................

    1Äänestä

  • maahanmuuttoa kirjoitti:

    Pitkä ja sekava vuodatus. Mikä oli pointtisi? Työperäinen maahanmuutto ok ja kannatettavaa. Elintasopakolaisuudelle ei. Eli samat ajatukset kuin meillä ns. maahanmuuttokriitisillä. Suomi tarvitsee hallittua maahanmuuttoa, ihmisiä jotka tulevat tänne töihin, joilla on jotain annettavaa Suomelle, jotka elättävät isensä ja peheensä. Emme tarvitse kansanryhmiä mistään maasta jotka tulevat tänne elämään Suomalaisella sosiaaliturvalla sukupolvesta toiseen.

    Se on ihan tervettä että tarvitaan hallittua maahanmuuttoa, nyt kun haalitaan tuolta kaukaa ihmisiä niin herää kysymys Sunni vai Shiia muslimeita? Alkaa näyttämään että nämä eivät samaan valtioon mahdu kuten eivät Kurdi/Turkki ihmisetkään vaan jänniteitä on ja paljon.

    1Äänestä

  • maahanmuuttoa kirjoitti:

    Pitkä ja sekava vuodatus. Mikä oli pointtisi? Työperäinen maahanmuutto ok ja kannatettavaa. Elintasopakolaisuudelle ei. Eli samat ajatukset kuin meillä ns. maahanmuuttokriitisillä. Suomi tarvitsee hallittua maahanmuuttoa, ihmisiä jotka tulevat tänne töihin, joilla on jotain annettavaa Suomelle, jotka elättävät isensä ja peheensä. Emme tarvitse kansanryhmiä mistään maasta jotka tulevat tänne elämään Suomalaisella sosiaaliturvalla sukupolvesta toiseen.

    Samaa mieltä .

    Äänestä

Valtamedia elää puolitotuuksilla. Saksassa oli eilen suurmielenosoitus Merkeliä vastaan, mukana tuhansia ihmisiä. Valtamedia ei mainitse sanallakaan. Just.

1Äänestä
  • Lopeta katsomasta maailmaa sinivalkoisen linssien läpi. Ulkomaalaisviha ei tee ketään onnelliseksi.

    Äänestä

  • Ei kannata olla noin naivi idiootti, se voi sattua vielä pahasti.

    1Äänestä

  • Sinä et määrää ketään.

    Äänestä

  • Ilmiantoon

    Äänestä

  • Tämän ketjun pointti on ironisesti sananvapaus. Jos jollakin on eriäviä mielipiteitä niin ei se ole mikään tappava tauti josta tulee päästä eroon. Ei sen pitäisi teidän itsetuntoanne loukata jos muitakin näkemyksiä on. Lopettakaa olemasta tommosia saatanan ämmiä että heti pitää tappaa jos sanoo jotain. Teillä itsellänne on jotain pahoja ongelmia jos tommosta kieltä käytätte.

    Äänestä

  • bosessa kirjoitti:

    Ilmiantoon

    Mistä ajattelit antaa itsesi ilmi, typeryydestäkö ?

    1Äänestä

Eikö ihmisiä ala väsyttämään tämä päivästä ja viikosta toiseen jatkuva sama tarinointi,jossa viesti on tullut selväksi.Sellaista maailmantilaa ja sellaissta Suomea,jossa kaikki olisivat tyytyväisiä ei tule olemaan.Viha ja ilkeys toisia kohtaan täällä Suomessa ja nimenmomaan meitä suomalaisia kohtaan on typerää ja se ei ole vastaus mihinkään,eikä tuo hyvää tullessaan.Jokaisen soisi nauttia elämästä,eikä antaa luoda vihaa yhteiskunnallisen tilanteen vuoksi.Maailmasta ei täydellistä saa.Kyllä olen itsekin huolissani,että mitä tulevaisuus tuo tullessaan.Silti koitan nauttia arjesta,enkä katkeroitua.Keskustella saa ja pitää yhteiskunnasta,mutta ilkeys ja tilanne,että se tuo elämästä turhan suuren otteen,niin välttämättä ei ole hyvä asia.

Äänestä
  • rapsahti porttis MTV kommentointiin. mitään rasistista en ole kirjoitellut. totuus on vaarallista. vallan pitäjät tienaa miljardeja ma. tu pisneksellä. kansa kituu leipäjonoissa. matut nauttii ilmais täysihoitoa kepun kylpylä hotelleissa. kokkareet myös turhis pisneksessä lähipiireineen. raha tulee ovista ja ikkunoista, eikä verottaja perään huutele. sanan vapaus on menetetty. totuus peitetään valheiden alle. kohta on sama meno kuin turhis turistien kotimaissa. suomen kansaa kohtaan ollaan rasisteja meidän omassa maassa.

    1Äänestä

Eiköhän se ole selvä asia, että kun sananvapauden nimissä ilmaistaan uskonnonvapautta loukkaavia mielipiteitä, niin erimielisyyttä syntyy.
Terrorismia ruokkivan vihapuheen uhka turvallisuudelle on näköjään jäänyt monelta huomioimatta. Se kun lisää sekä kotoperäistä viharikollisuutta että muualta manipuloitua terrorismia. Eikö sitä kannattaisi hieman rajoittaa, jos haluaa maastamme turvallisemman paikan?
Sotien syinä kun on yleensä ollut uskonto ja/tai nationalismi ja näihin liittyvät ylitulkinnat.

1Äänestä

Provosoiko yleinen media suomalaisia kohtaan näitä matu-juttuja tarkoituksella? vähätellään jopa raiskauksia ja pahoinpitelyjä ??

SUOMI ON KOHTA KATASTROFAALISESSA TILASSA !! yle media ja suvakkivalta on jo sairaalloista yhteiskunnan kannalta !

1Äänestä

Suomea ei saa luovuttaa muslimeille! Kaikkihan tietävät millaista heidän omissa maissaankin on. Haluammeko samanlaisen sekoilun myös Suomeen.

NYT ON LAITETTAVA PISTE MAAHANTULOLLE SANOI SITTEN EU TAI YK IHAN MITÄ TAHANSTA!

SIPILÄ - H_E_R_Ä_Ä_ÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

1Äänestä

Näillä meidän päättäjillä näyttää olevan suunnaton rakkaus monokulttuuria= islamia kohtaan.Mistä lieneekään johtua?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vakavatilanne kirjoitti:

- Kansalta kielletään sananvapaus !
- Syytetään ihmisiä rasismista jos on maahanmuuttokriittinen
- Suvakkien valta jo äärimmäinen - hallituskin mukana tässä myllytyksessä (alistuu)
- Kansan ääni, kansan järjen ääntä ei kuunnella
- Eu- iskee jo rytinällä .... jokaiseen talouteenkin, milloin veroilla, direktiiveillä
- Hallitus on voimaton eu:n edessä
- Maahanmuuttajamieliset vallanneet Suomen yleisen median
- Suomi täytetään 10 vuoden sisällä ns.pakolaisillla, jotka eivät ole pakolaisia
- Maassamme on nyt jo 500-1000 paperitonta maahanmuuttajaa (turvallisuus?)

SUOMI ON MENOSSA KATASTROFAALISEEN TILAAN, JOS TÄHÄN EI SAADA MUUTOSTA !

tuleeko sellainen politiikko , joka laittaisi Suomen kuntoon .....nyt on tilanne vakava!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu