Aadam ja Kristus

Raamattu puhuu kahdesta ihmisestä. Maallisesta ihmisestä, sekä taivaallisesta ihmisestä. Ensimmäinen ihminen oli maallinen ja hänen nimensä oli Aadam. Toinen ihminen on itse Herra taivaasta ja Hänen nimensä on Jeesus Kristus. Miksi Raamattu puhuu Aadamista ensimmäisenä ja Kristuksesta toisena ihmisenä? Uskon, että siksi, koska isossa kuvassa on vain kaksi ihmistä (ihmissukua) Aadam ja Kristus.

Koko kirjoitus on linkissä: http://mikaeltorppa.puheenvuoro.uusisuomi.fi/220611-aadam-ja-kristus

15

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fiksu.._._kreationisti

      Säännöt kieltävät mainonnan myös kreationisteilta.

      Ilmoitettu poistoon.

      • utti

        Ota yhteyttä palstan mainosmyyntiin, jos haluat mainostaa lapsellisen idioottimaista blogiasi.


      • TarvitseApua

        Olet erittäin typerä ja lapsellinen hörhö. Elät omassa harhamaailmassasi. Suosittelen käymään pikaisesti psykiatrilla.


      • buahahaha
        TarvitseApua kirjoitti:

        Olet erittäin typerä ja lapsellinen hörhö. Elät omassa harhamaailmassasi. Suosittelen käymään pikaisesti psykiatrilla.

        Sinä taas olet suvakki.


      • TarvitsetApua
        buahahaha kirjoitti:

        Sinä taas olet suvakki.

        En ole mutta sinä taidat olla aivokuollut luuseri.


      • buahahaha
        TarvitsetApua kirjoitti:

        En ole mutta sinä taidat olla aivokuollut luuseri.

        Jos se kirjoittaa kuin suvakki, niin se todennäköisesti on suvakki. Olet suvakki :-D


      • TarvitsetApua
        buahahaha kirjoitti:

        Jos se kirjoittaa kuin suvakki, niin se todennäköisesti on suvakki. Olet suvakki :-D

        Kerrohan mikä kirjoituksestani viittaa suvakkiin?. Hyvä että tuot tyhmyytesi noin rohkeasti esiin:). Ehkä sinä et edes tiedä mitä suvakki tarkoittaa, voitha sitä kysyä itseäsi viisaammalta(eli lähes jokaiselta).


      • Kreationismi_on_sairaus
        buahahaha kirjoitti:

        Jos se kirjoittaa kuin suvakki, niin se todennäköisesti on suvakki. Olet suvakki :-D

        Taikauskoisille jeesuksenmorsiammille suvaitsevaisuus onkin pahe. Myös rehellisyys on kreationisteille järjestään pahe. Nämä vähä-älyiset suvakki termiä käyttävät kretupellet ovat jostain syystä lähes aina rasisteja ja usein sovinisteja.

        Sinä ja muut kretupellet olette kristillisen ihmisen irvikuvia.

        Torppa edustaa myös sitä jeesuksenomien tyyppiä, joka tekee uskonnolla ja kreationismilla bisnestä. Ken Ham on yksi esimerkki kreationismin avulla rahastuskusetusta harjoittavista.

        Torppakin mainostaa näillä avauksillaan Saulus-rahastusta.

        Oletko sinä Torpan nikki?


    • DRHouse

      Siis mielestäsi on olamassa vain Aadam ja Kristus jotka homostelevat menemään? Mielenkiintoinen näkökulma...

      • eikstinggg

        Mikä siinä homostelussa, niin kiinnostaa?


      • DRhouse
        eikstinggg kirjoitti:

        Mikä siinä homostelussa, niin kiinnostaa?

        No, en tiedä mikä torppaa homostelussa kiinnostaa...


      • eikstinggg
        DRhouse kirjoitti:

        No, en tiedä mikä torppaa homostelussa kiinnostaa...

        Kai tiedät mikä sinua siinä kiinnostaa?


    • ErkkiEiUsko

      Jaa. Naiset eivät kai sitten wanhaan hyvään aikaan olleet vielä ihmisiä. Kuten Eeva ja Maria.

      • Kreationismi_on_sairaus

        Kuten aiemmassa kommentissani kirjoitin niin kretupellet ovat lähes poikkeuksetta sovinisteja ja pahimmillaan naisten ja lasten hyväksikäyttäjiä - kuten lukemattomat uutisoinut tapaukset osoittavat. Ja mistähän sekin johtuu että esim. Yhdysvalloissa kaikkein eniten homopornoa kuluttavat juuri jeesuksenmorsiammet. Sekin on ihmeellistä lukemattomia homofoobikkoona esiintyviä taikauskolahkojen saarnamiehiä ja pastoreita on jäänyt kiinni homostelusta?

        Joten ei ihme että nämä jeesuksenmorsiammet, kuten Torppa, voivat kokea homoseksuaalista kiinnostusta Aatamia, Jeesusta ja Moosesta kohtaan. Jyrinkin kommenteissa on selvää Mooseksen homofanitusta.

        Huvittavaan tässä on kylläkin se, että Aatami, Mooses ja Jeesus ovat kaikki sepitettyjä henkilöitä eivät historiallisia.


      • kjähkjähkjäh

        Torppahan poseerasi aikaisemmin vähän Tom of Finland- tyylisesti, nykyisin näkyy olevan vain naamakuva:D


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      21
      5268
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      39
      3495
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      30
      3419
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3211
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      41
      3148
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2631
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      124
      2122
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      54
      2089
    9. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      26
      1347
    10. Listaa syitä mikä

      Estää asioiden eteenpäin menemisen.
      Ikävä
      180
      1217
    Aihe