Aadam ja Kristus

Raamattu puhuu kahdesta ihmisestä. Maallisesta ihmisestä, sekä taivaallisesta ihmisestä. Ensimmäinen ihminen oli maallinen ja hänen nimensä oli Aadam. Toinen ihminen on itse Herra taivaasta ja Hänen nimensä on Jeesus Kristus. Miksi Raamattu puhuu Aadamista ensimmäisenä ja Kristuksesta toisena ihmisenä? Uskon, että siksi, koska isossa kuvassa on vain kaksi ihmistä (ihmissukua) Aadam ja Kristus.

Koko kirjoitus on linkissä: http://mikaeltorppa.puheenvuoro.uusisuomi.fi/220611-aadam-ja-kristus

15

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fiksu.._._kreationisti

      Säännöt kieltävät mainonnan myös kreationisteilta.

      Ilmoitettu poistoon.

      • utti

        Ota yhteyttä palstan mainosmyyntiin, jos haluat mainostaa lapsellisen idioottimaista blogiasi.


      • TarvitseApua

        Olet erittäin typerä ja lapsellinen hörhö. Elät omassa harhamaailmassasi. Suosittelen käymään pikaisesti psykiatrilla.


      • buahahaha
        TarvitseApua kirjoitti:

        Olet erittäin typerä ja lapsellinen hörhö. Elät omassa harhamaailmassasi. Suosittelen käymään pikaisesti psykiatrilla.

        Sinä taas olet suvakki.


      • TarvitsetApua
        buahahaha kirjoitti:

        Sinä taas olet suvakki.

        En ole mutta sinä taidat olla aivokuollut luuseri.


      • buahahaha
        TarvitsetApua kirjoitti:

        En ole mutta sinä taidat olla aivokuollut luuseri.

        Jos se kirjoittaa kuin suvakki, niin se todennäköisesti on suvakki. Olet suvakki :-D


      • TarvitsetApua
        buahahaha kirjoitti:

        Jos se kirjoittaa kuin suvakki, niin se todennäköisesti on suvakki. Olet suvakki :-D

        Kerrohan mikä kirjoituksestani viittaa suvakkiin?. Hyvä että tuot tyhmyytesi noin rohkeasti esiin:). Ehkä sinä et edes tiedä mitä suvakki tarkoittaa, voitha sitä kysyä itseäsi viisaammalta(eli lähes jokaiselta).


      • Kreationismi_on_sairaus
        buahahaha kirjoitti:

        Jos se kirjoittaa kuin suvakki, niin se todennäköisesti on suvakki. Olet suvakki :-D

        Taikauskoisille jeesuksenmorsiammille suvaitsevaisuus onkin pahe. Myös rehellisyys on kreationisteille järjestään pahe. Nämä vähä-älyiset suvakki termiä käyttävät kretupellet ovat jostain syystä lähes aina rasisteja ja usein sovinisteja.

        Sinä ja muut kretupellet olette kristillisen ihmisen irvikuvia.

        Torppa edustaa myös sitä jeesuksenomien tyyppiä, joka tekee uskonnolla ja kreationismilla bisnestä. Ken Ham on yksi esimerkki kreationismin avulla rahastuskusetusta harjoittavista.

        Torppakin mainostaa näillä avauksillaan Saulus-rahastusta.

        Oletko sinä Torpan nikki?


    • DRHouse

      Siis mielestäsi on olamassa vain Aadam ja Kristus jotka homostelevat menemään? Mielenkiintoinen näkökulma...

      • eikstinggg

        Mikä siinä homostelussa, niin kiinnostaa?


      • DRhouse
        eikstinggg kirjoitti:

        Mikä siinä homostelussa, niin kiinnostaa?

        No, en tiedä mikä torppaa homostelussa kiinnostaa...


      • eikstinggg
        DRhouse kirjoitti:

        No, en tiedä mikä torppaa homostelussa kiinnostaa...

        Kai tiedät mikä sinua siinä kiinnostaa?


    • ErkkiEiUsko

      Jaa. Naiset eivät kai sitten wanhaan hyvään aikaan olleet vielä ihmisiä. Kuten Eeva ja Maria.

      • Kreationismi_on_sairaus

        Kuten aiemmassa kommentissani kirjoitin niin kretupellet ovat lähes poikkeuksetta sovinisteja ja pahimmillaan naisten ja lasten hyväksikäyttäjiä - kuten lukemattomat uutisoinut tapaukset osoittavat. Ja mistähän sekin johtuu että esim. Yhdysvalloissa kaikkein eniten homopornoa kuluttavat juuri jeesuksenmorsiammet. Sekin on ihmeellistä lukemattomia homofoobikkoona esiintyviä taikauskolahkojen saarnamiehiä ja pastoreita on jäänyt kiinni homostelusta?

        Joten ei ihme että nämä jeesuksenmorsiammet, kuten Torppa, voivat kokea homoseksuaalista kiinnostusta Aatamia, Jeesusta ja Moosesta kohtaan. Jyrinkin kommenteissa on selvää Mooseksen homofanitusta.

        Huvittavaan tässä on kylläkin se, että Aatami, Mooses ja Jeesus ovat kaikki sepitettyjä henkilöitä eivät historiallisia.


      • kjähkjähkjäh

        Torppahan poseerasi aikaisemmin vähän Tom of Finland- tyylisesti, nykyisin näkyy olevan vain naamakuva:D


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      30
      2357
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      35
      1682
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1443
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1432
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      135
      1115
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      926
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      240
      901
    9. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      30
      899
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      16
      804
    Aihe