Aadam ja Kristus

Raamattu puhuu kahdesta ihmisestä. Maallisesta ihmisestä, sekä taivaallisesta ihmisestä. Ensimmäinen ihminen oli maallinen ja hänen nimensä oli Aadam. Toinen ihminen on itse Herra taivaasta ja Hänen nimensä on Jeesus Kristus. Miksi Raamattu puhuu Aadamista ensimmäisenä ja Kristuksesta toisena ihmisenä? Uskon, että siksi, koska isossa kuvassa on vain kaksi ihmistä (ihmissukua) Aadam ja Kristus.

Koko kirjoitus on linkissä: http://mikaeltorppa.puheenvuoro.uusisuomi.fi/220611-aadam-ja-kristus

15

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fiksu.._._kreationisti

      Säännöt kieltävät mainonnan myös kreationisteilta.

      Ilmoitettu poistoon.

      • utti

        Ota yhteyttä palstan mainosmyyntiin, jos haluat mainostaa lapsellisen idioottimaista blogiasi.


      • TarvitseApua

        Olet erittäin typerä ja lapsellinen hörhö. Elät omassa harhamaailmassasi. Suosittelen käymään pikaisesti psykiatrilla.


      • buahahaha
        TarvitseApua kirjoitti:

        Olet erittäin typerä ja lapsellinen hörhö. Elät omassa harhamaailmassasi. Suosittelen käymään pikaisesti psykiatrilla.

        Sinä taas olet suvakki.


      • TarvitsetApua
        buahahaha kirjoitti:

        Sinä taas olet suvakki.

        En ole mutta sinä taidat olla aivokuollut luuseri.


      • buahahaha
        TarvitsetApua kirjoitti:

        En ole mutta sinä taidat olla aivokuollut luuseri.

        Jos se kirjoittaa kuin suvakki, niin se todennäköisesti on suvakki. Olet suvakki :-D


      • TarvitsetApua
        buahahaha kirjoitti:

        Jos se kirjoittaa kuin suvakki, niin se todennäköisesti on suvakki. Olet suvakki :-D

        Kerrohan mikä kirjoituksestani viittaa suvakkiin?. Hyvä että tuot tyhmyytesi noin rohkeasti esiin:). Ehkä sinä et edes tiedä mitä suvakki tarkoittaa, voitha sitä kysyä itseäsi viisaammalta(eli lähes jokaiselta).


      • Kreationismi_on_sairaus
        buahahaha kirjoitti:

        Jos se kirjoittaa kuin suvakki, niin se todennäköisesti on suvakki. Olet suvakki :-D

        Taikauskoisille jeesuksenmorsiammille suvaitsevaisuus onkin pahe. Myös rehellisyys on kreationisteille järjestään pahe. Nämä vähä-älyiset suvakki termiä käyttävät kretupellet ovat jostain syystä lähes aina rasisteja ja usein sovinisteja.

        Sinä ja muut kretupellet olette kristillisen ihmisen irvikuvia.

        Torppa edustaa myös sitä jeesuksenomien tyyppiä, joka tekee uskonnolla ja kreationismilla bisnestä. Ken Ham on yksi esimerkki kreationismin avulla rahastuskusetusta harjoittavista.

        Torppakin mainostaa näillä avauksillaan Saulus-rahastusta.

        Oletko sinä Torpan nikki?


    • DRHouse

      Siis mielestäsi on olamassa vain Aadam ja Kristus jotka homostelevat menemään? Mielenkiintoinen näkökulma...

      • eikstinggg

        Mikä siinä homostelussa, niin kiinnostaa?


      • DRhouse
        eikstinggg kirjoitti:

        Mikä siinä homostelussa, niin kiinnostaa?

        No, en tiedä mikä torppaa homostelussa kiinnostaa...


      • eikstinggg
        DRhouse kirjoitti:

        No, en tiedä mikä torppaa homostelussa kiinnostaa...

        Kai tiedät mikä sinua siinä kiinnostaa?


    • ErkkiEiUsko

      Jaa. Naiset eivät kai sitten wanhaan hyvään aikaan olleet vielä ihmisiä. Kuten Eeva ja Maria.

      • Kreationismi_on_sairaus

        Kuten aiemmassa kommentissani kirjoitin niin kretupellet ovat lähes poikkeuksetta sovinisteja ja pahimmillaan naisten ja lasten hyväksikäyttäjiä - kuten lukemattomat uutisoinut tapaukset osoittavat. Ja mistähän sekin johtuu että esim. Yhdysvalloissa kaikkein eniten homopornoa kuluttavat juuri jeesuksenmorsiammet. Sekin on ihmeellistä lukemattomia homofoobikkoona esiintyviä taikauskolahkojen saarnamiehiä ja pastoreita on jäänyt kiinni homostelusta?

        Joten ei ihme että nämä jeesuksenmorsiammet, kuten Torppa, voivat kokea homoseksuaalista kiinnostusta Aatamia, Jeesusta ja Moosesta kohtaan. Jyrinkin kommenteissa on selvää Mooseksen homofanitusta.

        Huvittavaan tässä on kylläkin se, että Aatami, Mooses ja Jeesus ovat kaikki sepitettyjä henkilöitä eivät historiallisia.


      • kjähkjähkjäh

        Torppahan poseerasi aikaisemmin vähän Tom of Finland- tyylisesti, nykyisin näkyy olevan vain naamakuva:D


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45231
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25986
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      324
      15673
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      10823
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      169
      10802
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9641
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      222
      6489
    Aihe