Nyt 4 viikkoa lomaa takana ja olo hyvä. On paska puhetta että viinaa ei voisi juoda joka päivä. Ulkomaan matka, mökkeilyä, hyviä ravintoloita helsingissä ja terasseja. Ei mitään kaatokännejä, vaan sivistynyttä sippailua. Päiväannos noin 1,5 litraa vahvaa olutta, pillo viiniä ja muutama vodka paukku. Ihanaa
Jouluna sitten seuraava putki.
Jouluna sitten seuraava putki.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Onnea, toi se on elämää. Itsellä ei vain rahaa juoda kuin kerran kuussa. Ihanaa sekin, voittaa seksin.
Viina on viisasten juoma, siksin juon.
alkosta se alkoi.
https://www.youtube.com/watch?v=y4rY55ye57g
Kutsuuko tuota ryyppäämiseksi,lähinnä alkudrinkeiltä kuulostaa....
Meikä teki 60 litraa kiljua, nyt ollaan oltu pöhnässä jo 11 päivää. Täytyy pistää jo uusi satsi pöhisemään että saa jatkaa suoraann syksyyn.
prkele kun osais pontikkaa tehdä ...
Täh. Tuolla kilju määrällä ei juo kuin viisi päivää.
Ellei sitten kilju ole "jalostetumpaa"...
Sama homma. Joka päivä ainakin 12 kappaletta kolmos veroluokan olutta. Viikonloppuisin enemmän. Olo hyvä.
Silloin kun jaksoin vielä käydä töissä, ryyppäsin kesäloman. Sen jälkeen viikoksi katkolle diapamia nauttimaan ja saikkurahaa saamaan. Sitten vähäksi aikaa töihin ja kohta olikin taas joulu, uusivuosi ja juhannus. Mutta on se niin, että työnteko haittaa ryyppäämistä!
Voi työpäivinäkin juoda. Jos vedät pikaiset kännit esimerkiksi kello 16:00-18:00 välillä, ehtii hyvin toipua seraavaksi työpäivaksi. Näin on hauskaa ihan joka päivä.
Miten sumein aivoin voi olla hauskaa, ehkä juopuneella sitten on mutta perheellä ei,
ehkä ei ole perhettä silloin ei tarvii muista välittää,,,
Päivällisellälasi viiniä/olutta- illalla vielä "yömyssy" se ei ole ryyppäämistä mutta siitä saa hyvän olon ja se on terveellistäkin, konjakki on lääke myös sairaaloissa.
Mä olen nyt juonut kuusi viikkoa. Tänään vielä otan, huomenna en enää ota kun maanantaina pitää mennä pitkän loman jälkeen töihin.
Älkää ottako putkea voi mennä pää sekaisin ja tulee pitkä sairausloma.
Delirium Tremes
https://fi.wikipedia.org/wiki/Delirium_tremens
Ei tunnut tulevan millään. Olisi halpaa, kun vintti olisi pimeenä ilman alkoholia. Paljonk0han sitä pitäisi juoda, pelkkä tissuttelu ei näytä riittävän vaikk kestäisi viikkoja.
kattelin kirjanpidosta että tässä kuussa viinaan (400€) ja olueen meni n. 450€.
Tolla sais jo kivan älypuhelimen tai ison telkkarin.
Varmasti pöhettynyt olet. Naama aivan ajetuksissa juomisen jäljiltä. Vatsakas ja kunto aivan pohjalukemissa. Tuollaisella ylpeilee vain täydellinen idiootti.
Ole sinä pahvi hiljaa. Luiseva vegaaniko pitäisi olla, hyi hitto. Kannabistako polttelet?
Nuoruudessani Lapinlahden linnut lauloi "joka kesäyö pullo viiniä, himot täytyy tukahduttaa". Mulla meni yhtenä yönä 3 litran laatikko.
yritin+hankkia+kunnon+krapulan:+vodkaa+0.5L,+viiniä+1L,+olutta+(7.5%)+2L,+lonkkua+1L.
vain+hieman+jomotti+päätä+aamulla.
Noista+ruokakaupan+hyllyitä+löytyvistä+lasten+4,5%+trendijuomista+saa+kunnon+kohmelon,+varsinkin+jos+niitä+juo+sekaisin+jalojuomien+kanssa.
Viime jouluna ja uutena vuonna 4 viikkoa Thaimaassa, ryyppäsin joka ilta, sattuneesta syystä myös nain joka yö. Tulihan siinä reissulle hieman hintaa, mutta so what.
Anyway, hyvin kunto kesti 4 viikon putken kun ei tolkuttomasti juonut ja piti huolen että oli aina naimakunnossa.
Naimakunto kertoo, että ei ole ottanut liikaa,
Vielä tänään kunnon kännit. Saapa nähdä, tuleeko huomenna vieroitusoireita. Tai voiko alkoholista edes tulla?
Isot pojat on kertonu, että kyllä alkoholista voi varsinkin 5 viikon putken jälkeen jotain krenkkaa tulla.
Varokaa haimatulehdusta. Se tulee helposti just tollasesta rankasta kesälomajuomisesta. Ei siis tarvitse olla rapajuoppo eikä välttämättä edes suurkuluttaja, vaan ihan tavallisten viikonloppukännääjien ja tuurijuoppojen tauti. Ja on kuulemma pirun kivulias. Kaikille ei tuu sitä koskaan, mutta kukaan ei voi tietää, kenelle se tulee. Se voi parantua itsestään, tai sitten se voi viedä jopa kerralla hautaan tai teholle viikoiksi/kuukausiksi.
Tosi juttu ja todellinen vaara. Itselle tuli se viikonloppu kaljottelululla 27vuotiaana. Arkisin en juonut muutakun joskus erityisissä tapahtumissa. En tajua miten jengi jaksaa sitä dokauselämää.
höpöhöpö
No just. No että silleen.
Juonu lomalla kaljaa alkoholittomana ja urheillu. Alle 10 lepopäivää tullu koko kesässä ja osana päivistä olen urheillu kaksikin kertaa. Tänään söin kesän ekan makkaran loman loppumisen kunniaksi. Becks blue on todella hyvä alkoholiton kalja. Ei maksa paljoa, nukkuu hyvin eikä lihota..60 kaloria pullo.
Mitä väliä lihoamisessa on: Anorektisessa vegaanissa se sijaan on.
Who wants to live 4 ever?
On miehekästä juoda alkoholia
On miehekästä juoda alkoholiton becks blue olutta. Se on todella hyvää ja pystyy urheilemaan. Tuo käy vaikka palautusjuomaksi. Se ei ole miehekästä että istuu naama punasena jossain terassilla tupakka huulessa useena päivänä viikosta. Se on oksettavaa touhua ja siinä fysiikka menee niin kamalaan kuntoon ettei paljoo peiliin tartte kattella. Alkoholiton olut on kesän hittituote.
vain homoille
En ole homo. Lyön työkseni ihmisiä.
nyt juotu 5 vuotta jokapäivä eläkkeelle jäätyä, on muuten ihan vitusti pulloja jo viikon jälkeen, niillä saa kivasti 40 euroa rahaa ja 2 laatikkoa lisää kaljaa.
viinejä teen marjoista ja simareseptillä terästettyä 10 volttista juomaa. viinaa on koko ajan ja eläkkeellä on aikaa.
Tyhjistä pulloista saa niin helvetisti rahaa että senkään takia juomista ei pidä lopettaa.
joo toi pullohomma on niiku ikiliikkuja janoiselle. hassua että yölläki pitää herätä ryypylle ja kattoo ku ihmiset rupee lähtee töihin, itse otan kulauksen kaljaa tai kiljua ja toivotan rauhallista matkaa
Alkoholi on parasta maailmassa.
Annaliseksi on parempaa kännissä.
Huomenna töihin, ei enää viinaa. Helvetin tylsää muuten.
Aloittaja on juonut kohtuudella ja sivistyneesti. Kolme A-tuoppia, pullo viiniä (valko tai puna) pari grogia ei liikaa ole. Minä en kyllä viinistä välitä joten sen tilalle ottaisin neljä A-olutta. Parit kossuvissyt ja kotia kohti.
Onko tollasessa mitään järkeä? Se on joko perseet tai ei mitään.
4 viikkoa alkoholia, mutta ei yhtään kankkusta.