Luettuani uutisista, kuinka Jaalan ainoa pankkiautomaatti aiotaan lakkauttaa sen tappiollisen kannattavuden ansiosta, mieleeni juolahti kysymys, onko mahdollista jonkin Suomessa toimivan sijoitusoperaattorin tai pankkiiri/pankkiliikkeen kautta hoitaa kryptovaluuttasijoituksia rahastosijoittamisen tapaan?
Omassa rahastosalkussani on käteistä rahaa jonkin verran, ja valuutoista löytyy pelkkää Euroa, ainakaan oman operaattorini kautta ei varmaankaan voi sijoittaa kryptovaluuttaan. Tai salkunhoitajat eivät sijoita siihen.
Kertokaa te, jotka tiedätte asiasta jotain, sijoittaako joku pankki/salkunhoitaja kryptovaluuttaan Suomessa, esimerkiksi Bitcoiniin ja minkälaisella tuotto-odotuksilla tavallisen asiakkaan näkökulmasta aikaväleillä vaikka 1 päivä / 3 kuukautta / 6 kuukautta / 1 vuosi / 3 vuotta.
Kiitos
Kryptovaluuttaan sijoittaminen mahdollista?
4
291
Vastaukset
- amatöörisäästäjä
Ei kryptovaluutalla ole tuotto-odotusta. Eihän sellainen tuota mitään. Sama tietenkin pätee mihin tahansa valuuttaan tai vaikka kultaankin.
Osakkeilla on tuotto-odotus, koska yritykset myyvät tuotantoa ja saavat siitä maksuksi rahaa.
Korkopapereilla on tuotto-odotus, koska lainan saaja käyttää ne rahat (toivottavasti) johonkin tuottavaan.
Kiinteistöillä on tuotto-odotus, koska ihmiset tarvitsevat katon päänsä päälle ja ovat valmiita siitä maksamaan.
Metsällä on tuotto-odotus, koska siellä kasvaa puuta, jota sitten voi myydä.
jne.
Valuutat, kryptovaluutat varsinkin, ovat puhdasta spekulatiivista nollasummapeliä, eivätkä ne tuota yhtään mitään muuta kuin palkkioita välittäjille. Ja nämä palkkiot ovat pelureiden rahoista pois. Miten muka ei Bitcoinilla ole tuotto-arvoa? Valuutan arvohan nousee ja laskee aina kaupankäynnin ollessa auki: Tänään kurssi on 586.99 euroa per 1 Bitcoin, ostan tänään ostan tänään 100 Bitcoinia, ja kurssi nousee seuraavalla viikolla 600 euroon, myyn Bitcoinini pois, ja tienaan vajaat 20 000.euora. Eikö tämä ole puhdasta tuottoa?
- Näennäisvoittoa
Sinulle siinä on tuottoa, mutta joku toinen on ollut kaupoissasi vastapuolella ja kärsinyt vastaavan tappion. Kyse on vain vähän tavallista isommasta pokeriporukasta, jossa raha siirtyy mutta ei lisäänny. Välittäjä nappaa lisäksi jokaisesta potista osansa, joten oikeasti potti jopa pienenee.
Esimerkiksi osakkeiden omistaminen on todella tuottavaa, sillä yhtiöt yleensä tekevät voittoa ja jakavat sitä omistajille tai lisäävät varallisuuttaan. Pottiin siis tulee lisärahaa omistajien piirin ulkopuolelta. - Bittikolikko
Yhtä hyvin se Bitcoinin hinta voi laskea 560 euroon. Sitä matematiikkaakin kannattaa käyttää: Jos ostat 100 Bitcoinia 58699 eurolla ja myyt ne 60000 eurolla, niin voittoa tulee 1301 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360